Pilies restauracijos darbai prasidėjo šautuvo radybomis

Pilies restauracijos darbai prasidėjo šautuvo radybomis (0)

2019-05-07

Balandžio 17 d., vykdant Panemunės pilies pietinio korpuso restauracinius darbus, rastas karabinas. Manoma, kad ginklas gali būti pagamintas XX a. pirmojoje pusėje.

Laukia ekspertų išvadų

Gerokai surūdijęs ginklas rastas išardžius vienos iš pirmajame aukšte esančių patalpų grindis. Šautuvas perduotas policijai, kurios ekspertai ginklą apžiūrės ir priims sprendimą dėl jo likimo.

„Ginklas labai prastos būklės, reikalaujantis skubios konservacijos. Tikimės, kad greitai jį bus galima pristatyti į restauratorių dirbtuves“, – iškart po įdomių radybų buvo rašoma Vilniaus dailės akademijos pranešime.

Kol ekspertai pateiks išvadas, Panemunės pilies vedėjas Antanas Šveiberis dalijasi savo įžvalgomis ir mano, kad ginklą pilyje galėjo paslėpti jo tėvas. „Manau, kad ginklas bus likęs nuo karo. Tėvas jį greičiausiai po grindimis pakišo tarp penkiasdešimtųjų ir šešiasdešimtųjų. Tėvukas paskui mirė ir ta paslaptis liko niekam nežinoma“, – svarstė A. Šveiberis.

Darbas – lėtas

Rastasis šautuvas – ne vienintelė mįslė, kurią bando įminti pilies restauratoriai. Specialistai aiškinasi daugybę smulkmenų, kurios padėtų atkuriant autentišką pastato vaizdą.

Pilies restauracija atliekama pagal projektą „Panemunės pilies, esančios Vytėnų g. 53, Jurbarko rajone, pritaikymas kultūrinei veiklai“. Projektui įgyvendinti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirta iki 839 591,21 Eur, 25 proc. šios sumos finansuoja pilies savininkas – Vilniaus dailės akademija. Planuojama, kad darbai bus baigti iki 2020-ųjų sausio 30 d.

Konkursą darbams atlikti laimėjo MB „Virmalda“. Daugybę istorinių objektų visoje šalyje tvarkiusi įmonės restauratorė, restauravimo projektų vadovė ir Vilniaus dailės akademijos skulptūros restauravimo specialybės dėstytoja Ramunė Balandžiūnienė tikina, kad Panemunės pilis – sudėtingas objektas. Tiesa, iškart nusijuokia, kad paprastų restauravimo darbų nebūna.

„Darbų apimtys – didelės. Tačiau labiausiai gaišina ne tai. Dažnai reikia atlikti papildomus tyrimus, ekspertizes. Tačiau be jų nežinotume, kiek giliai reikia judinti sienas, ir būtų tikimybė pažeisti tuos kultūrinius sluoksnius, kuriuos norime atkurti“, – pasakojo restauratorė.

Pasak R. Balandžiūnienės, prie pilies restauravimo padirbės apie šimtą žmonių, nors jie dirbs ne vienu metu.

„Kaip ir sakiau – dėl restauravimo specifikos darbai atliekami etapais ir nėra jokios prasmės visiems čia būti. Darbuotojai atvyksta pagal konkrečius poreikius“, – sakė specialistė.

Šiuo metu restauratoriai šalina su krituliais ant sienų patekusias druskas, naikina sienose įsiveisusias kerpes, pelėsius, tvirtina tinką, tiria sienas ir atidenginėja ten esančius sluoksnius.

„Atidengus mums reikalingus sluoksnius atkuriame vaizdą, kaip konkreti vieta atrodė, kokie piešiniai, kokios spalvos buvo. Tai išskirtinio kruopštumo reikalaujantis darbas, nes bet koks netinkamas sprendimas ar akimirka neatidumo gali sugadinti tai, ką norime išsaugoti“, – tikino specialistė.

Gelbsti aprašai

Restauratoriams padeda ne tik žinios ir kruopštumas. Tiek seniau, tiek šiandien pastatai yra aprašomi. Tačiau tai, kaip tai atliekama dabar ir, kaip buvo daroma statant ir rekonstruojant Panemunės pilį – skiriasi kaip diena nuo nakties.

„Šiandien paprastai dokumentuose aprašomas namo plotas. Tačiau seniau šis procesas būdavo visai kitoks. Tuomet aprašydavo kambarių spalvas, rankenas, plyteles, kitas smulkmenas. Toks kruopštumas dabar mums labai padeda, galime lengviau susidaryti vaizdą, kas ir kur buvo“, – pasakojo restauratorė.

Pasak R. Balandžiūnienės, po restauracijos pilies pietiniame flygelyje bus atkurti įvairių laikotarpių fragmentai.

Rekonstrukcijos pabaigos laukia visas pilies kolektyvas. Pasak ekspozicijų tvarkytojo Mariaus Jakelaičio, lankytojams skirtos erdvės bus labiau pritaikytos edukacijoms.

„Viršuje, kaip ir buvo dabar, bus ekspozicijos ir parodos. Apačioje turėsime edukacijoms skirtą klasę. Lankytojams tikrai bus ir smagiau, ir įdomiau, nes juos pasitiks atkurtos pilies erdvės“, – sakė M. Jakelaitis.

Lukas PILECKAS« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook