Savivaldybių bendradarbiavimas patvirtintas parašais

Savivaldybių bendradarbiavimas patvirtintas parašais (0)

2019-08-31

Jurbarko krašto šventė jurbarkiečius pradžiugino gausybe gražių pramogų ir renginių. Vienas jų buvo ne itin matomas šventės dalyviams, tačiau Jurbarko r. savivaldybei – reikšmingas. Rugpjūčio 24 d. Jurbarko krašto muziejaus Židinio salėje iškilmingai pasirašyta Jurbarko r. savivaldybės ir Lenkijos Respublikos Hajnuvkos miesto gminos bendradarbiavimo sutartis.

Seni ryšiai

Po Antano Sodeikos meno mokyklos auklėtinės – smuikininkės Ugnės Preimonaitės muzikinio pasveikinimo į iškilmingą sutarties pasirašymo ceremoniją muziejuje pakviesti svečiai, savivaldybės Dokumentų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialisto Antano Gvildžio buvo supažindinti su miestų bendradarbiavimo istorija.

Prieš 14 metų dviejų savivaldybių bendravimas prasidėjo per tarpininką – Vokietijos Berlyno – Lichtenbergo rajono. Su šiuo miestu Hajnuvkos miesto gmina bendradarbiavimo sutartį pasirašė 2001 m. Po poros metų tą patį padarė ir Jurbarko r. savivaldybė. 2005 m. Vokietijos partneriai surengė gražią verslo mugę, kurioje pirmą kartą susikirto Jurbarko ir Hajnuvkos delegacijų keliai.

„Prasidėjo pokalbiai, diskusijos, atsirado šypsenos, pasidalijimai džiaugsmais ir rūpesčiais, savivaldybės pradėjo keistis politikų, sportininkų, menininkų delegacijomis, vyko turistai“, – apie miestų draugystę pasakojo A. Gvildys.

2013 m. spalio 22 d. Jurbarko savivaldybėje tarp Hajnuvkos miesto ir Jurbarko savivaldybės pasirašytas ketinimų protokolas dėl bendradarbiavimo. Protokolą pasirašė merai Ježy Sirakas (Jerzy Sirak) ir Ričardas Juška.

Įteisino draugystę

Birželio 27 d. Jurbarko r. savivaldybės taryba vienbalsiai pritarė bendradarbiavimo sutarčiai tarp Jurbarko r. savivaldybės ir Hajnuvkos miesto gminos. Prie stalo pasirašyti sutartį sėdo Hajnuvkos miesto gminos burmistras J. Sirakas ir Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevčius.

Sutartyje numatyta, kad abi šalys, vadovaudamosi siekiu stiprinti draugiškus europietiškus abiejų valstybių santykius, sutaria dalytis abiejų savivaldybių pasiekimais, skatinti mainus ir keitimąsi informacija.

Sutartį pasirašęs meras S. Mockevičius priminė, kad Lietuva ir Lenkija yra pačios artimiausios kaimynės, strateginės partnerės, turinčios 228 metų tarpusavio bendravimo istoriją. „Džiaugiuosi, kad pirmą kartą išrinktas meru į pirmą savo kelionę vykau būtent į Lenkiją, pas draugus. Ši sutartis atvers naujus kelius, duos naują postūmį mūsų bendruomenių, verslininkų, kultūros darbuotojų bendradarbiavimui“, – sakė S. Mockevičius. Meras Hajnuvkos burmistrui J. Sirakui įteikė menininkės Rasos Grybaitės sukurtą vitražą, kuriame pavaizduoti abiejų miestų herbai.

„Kai išsiruošiame į kelionę, ieškome trumpiausio kelio, tačiau Hajnuvkos kelias į Jurbarką ir Jurbarko kelias į Hajnuvką ėjo pro Berlyną“, – juokavo J. Sirakas. Burmistras pasidžiaugė, kad Jurbarko r. savivaldybės meras ir bendruomenė mato Hajnuvkoje dėmesio vertus žmones. „Mes taip pat matome puikius partnerius Jurbarke ir Lichtenberge ir darysime viską, kad ši sutartis leistų atlikti pačius geriausius darbus ateityje. Visi sutarties punktai gali būti įgyvendinami ir mes juos įgyvendinsime“, – sakė Hajnuvkos burmistras. Jis S. Mockevičiui įteikė žymios Hajnuvkos menininkės paveikslą, vaizduojantį Belovežo girios ąžuolus.

Nuo kultūros iki verslo

Bendradarbiavimas tarp Jurbarko ir Hajnuvkos – jau gerokai įsibėgėjęs: savivaldybės keitėsi delegacijomis, pernai folkloro festivalyje „Ant vandens“ dalyvavo lenkų grupė „Male HDK“, burmistras J. Sirakas dar 2017 m. Jurbarko miesto ir verslo dienomis surengtoje konferencijoje dalijosi patirtimi, kaip pritraukti investicijas ir kokios galimybės gali būti atvertos panašaus dydžio, kaip Jurbarkas, mieste.

Hajnuvkos burmistras pabrėžė, kad kiekviena bendradarbiavimo galimybė yra labai svarbi, nes padeda pažinti ir pasinaudoti skirtingų kraštų galimybėmis. Hajnuvkos miesto gmina turi partnerių dar ir Baltarusijoje, Latvijoje bei Estijoje. „Bendradarbiavimas su kiekvienu kraštu yra specifinis, bet ikišioliniai mūsų veiksmai parodo, kad čia jis pasiteisino. Sutarties reikšmė labai didelė – ji atveria kelią vienoms bendruomenėms pažinti kitas“, – sako J. Sirakas.

Pradėjus bendradarbiauti visada paprasčiau tai daryti sporto ir kultūros srityse. „Ir jūs, ir mes turime sporto, meno institucijų. Turime daug jaunų žmonių, kurie mielai važiuoja į kitą valstybę pasisemti žinių, patirties. Tačiau ateityje bus labai svarbūs ir verslo klausimai: turizmo, žemės ūkio produkcijos perdirbimo. Verslininkai tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje turi daug patirties, kuria vertinga keistis“, – įsitikinęs svečias iš Hajnuvkos.

Meras S. Mockevičius mano, kad lenkai – labai perspektyvūs partneriai. Pasak jo, nuvykus į Hajnuvką teko pamatyti puikią infrastruktūrą, labai įdomią turizmo sferą, sukurta patraukli turizmo bazė prie Belovežo girios. „Tiek kuriant infrastruktūrą, tiek vystant europinius projektus, tiek turizmo srityje mes turime ko iš Hajnuvkos pasimokyti“, – mano S. Mockevičius.

Ne tik šventė

Naujuosius partnerius sveikino į Jurbarko krašto šventę atvykę partneriai iš Berlyno -Lichtenbergo ir Krailsheimo. Keturių žmonių delegacijai iš Lichtenbergo vadovavo rajono mero pavaduotoja, atsakinga už miestų plėtros, socialinių reikalų, ekonomikos ir darbo sritis, Birgita Monteiro (Birgit Monteiro).

„Džiaugiuosi, kad Lichtenbergas prisidėjo prie to, kad Jurbarkas ir Hajnuvka tapo partneriais. Esame labai skirtingi, tačiau mus visus sieja noras draugauti. Mus ypač jungia kooperacijos, globalūs ir demokratijos klausimai. Ypač 1989 m. vasaros ir rudens taikios revoliucijos“, – sąsajas tarp miestų-partnerių brėžė B. Monteiro.

Aštuonių žmonių delegaciją iš Krailsheimo atlydėjęs miesto meras Jorgas Štouleris (Jörg Steuler) Jurbarke viešėjo pirmą kartą, o pirmąkart Lietuvoje, Vilniuje, lankėsi apie 1992-93 m., kai dar buvo skaudžiai jaučiamos nuotaikos po 1991 m. sausio 13-osios kruvinų įvykių. „Tada demokratija buvo liaunas, gležnas daigelis. Jūs per tokį trumpą, pusės kartos laikotarpį, sukūrėte stabilius demokratinius santykius ne tik valstybės, bet ir savivaldybių lygiu. Kaip tikras europietis džiaugiuosi šios sutarties pasirašymu. Tai taip pavyks iš valstybių, vyriausybių Europos tapti žmonių Europa“, – sakė J. Štouleris.

Naujuosius partnerius pasveikino ir Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius, perduoti sveikinimai nuo Tauragės rajono mero Dovydo Kaminsko. Meras S. Mockevičius padėkojo su Jurbarko savivaldybe ryšius koordinuojančioms viešnioms iš Vokietijos – Karin Strumpf iš Lichtenbergo ir Constanze Lauer iš Krailsheimo.

Svečiai iš Vokietijos Jurbarke ne tik šventė, su jais aptartos tolimesnio bendradarbiavimo galimybės. Delegacija iš Lichtenbergo viešėjo VšĮ „Jurbarko socialinės paslaugos“. Iš Vokietojos partnerių tikimasi pagalbos ieškant šiai įstaigai partnerių užsienyje. Tokių jie privalo turėti įstaigos paslaugai „Dienos socialinė globa asmens namuose“ suteikus EQUASS (angl. The European Quality in Social Services) kokybės sertifikatą.

Berlyniečių delegacijoje buvęs Kelių ir žaliosios erdvės biuro vadovas Michael Schleusener domėjosi Jurbarko viešųjų erdvių tvarkymu – miestą jam aprodė vyr. architektė Gražina Gadliauskienė. Numatyta galimybė pasikeisti šios srities specialistų vizitais. „Norisi, kad partneriai bendrautų ne valdžios, o bendruomenių lygmeniu, todėl ieškome draugų mūsų mokykloms. Mūsų gimnazija turi gražios patirties mokant vokiečių kalbos. Taip pat siūlome į Jurbarką atvykti vokiečių verslininkams, po to ten galėtų vykti ir jurbarkiečiai. Kiekvienoje kelionėje, jei nori, galima pasisemti patirties“, – sako meras S. Mockevičius.

Su delegacija iš Krailsheimo buvo aptarti kitų metų miestų partnerystės 20-mečio renginiai. Jurbarkiečiai kviečiami atvykti į kitąmet liepą Krailsheime vyksiančią kultūros savaitę, jubiliejus bus pažymėtas 2020 m. Jurbarko krašto šventėje, kur bus laukiama krailsheimiečių delegacija.

Partnerystės sutartys atveria kelius pažinti kitų kraštų gyvenimą, žmones, mezgasi ryšiai ne tik tarp savivaldybių vadovų, bet ir tarp bendruomenių – susipažįsta ir kolektyvais keičiasi kultūros darbuotojai, į varžybas vyksta sportininkai, šeimose apsigyvenę jaunimo mainuose dalyvaujantys vaikai sužino tikras kitos tautos tradicijas, papročius. Atvirumas pasauliui sąlygoja platesnį, šiuolaikiškesnį požiūrį į savo krašto problemas ir ateitį.

 

Jūratė Stanaitienė« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook