Balsavimas

Ar rajone turėtų nelikti paminklų sovietiniams okupantams ir kolaborantams?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

„Juodieji vilkai“: apginsi šeimą – apginsi ir savo valstybę

„Juodieji vilkai“: apginsi šeimą – apginsi ir savo valstybę (10)

2015-12-30

Šaulių sąjunga iš vaikų ir garbaus amžiaus veteranų organizacijos virsta realiai valstybę ginti galinčia jėga. Tuo įsitikinę kovinį „Juodojo vilko“ būrį kuriantys patriotai. Keliolika vyrų vienijantis būrys – vienas pirmųjų tokių būrių Lietuvoje. Kiti panašūs koviniai vienetai kuriasi sostinėje.

LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės vadas Kęstutis Bauža neabejoja – kovinis būrys itin reikalingas. „Juodasis vilkas“ ir kiti būriai ženklina rimtus Lietuvos šaulių sąjungos pokyčius, kuri anksčiau tik skatino patriotizmą, bet nelabai turėjo galimybių realiai dalyvauti šalies gynyboje.
„Šaunu, kad atsirado žmonių, kurie dėl amžiaus ar kitokių priežasčių negali ar nenori eiti į kariuomenę ar savanorių pajėgas. Jie ėmė burtis po šaulių vėliava, atsirado galimybė atlikti pilietinę pareigą savo šaliai ir, esant reikalui, ne tik pasakyti, kad myli Lietuvą, bet ir už ją pamojuoti kumščiais“, – sakė karininkas.
Teoriškai šaulių kovinių būrių karinį rengimą vykdys sąjunga ir kariuomenės padalinys, kuriam šis būrys yra priskiriamas. Kovinių būrių karinio rengimo planai turėtų būti įtraukti į kariuomenės rengimo planus ir į individualiojo rengimo kursų Lietuvos kariuomenės mokymo centruose planus.
Kovinio būrio nariai turėtų baigti pirmos medicininės pagalbos, technikos atpažinimo, objektų apsaugos, išgyvenimo ir tam tikrus karinės specializacijos kursus. Pagal tai numatytos ir užduotys padaliniams – stebėjimas, žvalgyba, patruliavimas, kontrolės postų įrengimas, objektų apsauga ir gynyba bei partizaninė kova.
Nors tokie planai kol kas tėra popieriuje surašytas tekstas, patriotiškai nusiteikę entuziastai teoriją verčia realybe.

Paskatino Ukraina

Vienas iš „Juodojo vilko“ kūrėjų – Edgaras Gabševičius puikiai prisimena kovinio būrio užuomazgas. Kai 2014 m. Rusija nuo Ukrainos jėga atplėšė Krymą, o Donecko ir Luhansko srityse prasidėjo kovos su rusų remiamais sukilėliais ir reguliariąja kariuomene, dalis Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos narių ėmė svarstyti, kaip kilus grėsmei prisidėti prie tėvynės gynybos.
„Ukrainos patirtis parodė, kad šalies gynybai reikšmingi buvo savanorių batalionai. Itin daug padarė savanoriais Ukrainos ginti į frontą išėję trisdešimtmečiai ar gerokai vyresni vyrai. Jie buvo motyvuoti, todėl kovojo geriau nei jauni šauktiniai. Juolab kad dauguma vyresnio amžiaus savanorių turėjo vienokios ar kitokios karinės patirties“, – tikino pašnekovas.
Įvertinę Rusijos veiksmus Ukrainoje, vyrai nusprendė siūlyti Kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungai kurti kovinius būrius. Deja, tokios mintys sostinėje palaikymo nesulaukė. Būtent tada bendraminčiai atsigręžė į Šaulių sąjungą. Vyrai prisijungė prie LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės Jurbarko Petro Paulaičio kuopos.
„Pats buvau šauliu nuo 1995-ųjų. Man tereikėjo atnaujinti narystę. Kiti taip pat arba grįžo į sąjungą, arba į ją įstojo. Buvome vieni pirmųjų, kurie prabilome apie kovinį būrį. Tokie būriai tuomet kūrėsi tik Vilniuje ir Jurbarke. Galima tuo didžiuotis“, – neabejoja E. Gabševičius.
Rinkdami pavadinimą koviniam būriui patriotai svarstė įvairiausius variantus. Galiausiai nutarė toli nesižvalgyti ir pasirinko visus vienijančius simbolius.
„Mes, kaip kariuomenės kūrėjai, nešiojame juodas uniformas, beveik visi tarnavome „Geležiniame vilke“, todėl sujungėme pavadinimus ir taip gimė „Juodasis vilkas“, – pasakojo vyras.

Apginti artimuosius

 Nors Šaulių sąjungos vadovybė kartu su kariuomenės bei savanoriškųjų krašto apsaugos pajėgų atstovais analizuoja ir aiškinasi, kokias užduotis galėtų atlikti koviniai būriai kilus karui, „juodieji vilkai“ savo darbą žino ir patys.
„Pirmiausia reikia mokėti ir galėti apginti savo šeimą. Juk iš šeimų susideda miesteliai, iš miestelių – šalis. Užtenka pažiūrėti į Ukrainą, pamatysite, kad tenai prasidėjus netvarkai per visus namus ėjo banditai ir plėšikai, kurie darė ką norėjo. Jei miestelyje bus bent keletas ginkluotų ir pasiruošusių vyrų, to galima išvengti“, – įsitikinęs šaulys.
Be to, E. Gabševičius net neabejoja, kad kilus neramumams pasienyje, Šakiuose esantys savanoriai bei Sakalinėje (Tauragės r.) dislokuota Lietuvos kariuomenės mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis vilkas“ LDK Kęstučio mechanizuotasis pėstininkų batalionas į Jurbarką neskubės. Daliniams užteks savų užduočių ir gynybos rajonų.
„Užtektų kelių vyrų, tarkim, keturių ar penkių, kurie galėtų sėsti į paprastą lengvąjį automobilį, nuvažiuoti į reikiamą vietą nepastebėti, surengti pasalą, peršauti mašinoms radiatorius ar atlikti žvalgybą. Tokie veiksmai jau lėtintų priešo judėjimą ir tai suteiktų daugiau laiko kariuomenei pasiruošti, daugiau galimybių sėkmingai sulaukti sąjungininkų pagalbos“, – neabejoja pašnekovas.

Planuose – mokymai

E. Gabševičius įsitikinęs, jog tam, kad Šaulių sąjunga virstų visapusiškai tėvynę ginti galinčia organizacija, reikės nueiti ilgą kelią. „Reikia suprasti, kad pirmiausia į viską reiks investuoti pačiam žmogui. Laiką, pinigus ekipuotei, nusipirkti ginklus. Nesu naivus ir nematau bent jau artimiausioje ateityje galimybių, kad valstybė galėtų mus padoriai apginkluoti. Lėšos reikalingos kariuomenei, jos ginkluotei ir mokymams“, – mano pašnekovas.
Tačiau tokia situacija nereiškia, kad šauliai – bejėgiai. Daugėja sąjungos organizuojamų mokymų, įsigyjama ginkluotė. Be to, „Juodojo vilko“ būrys mokymus organizuoja pats, kviečiasi instruktorius, rengia pratybas.
„Jei yra noro, galimybių visad atsiras. Mano vizija tokia, kad įvairius mokymus galėtume daryti kas mėnesį. Žmonės iškart žinotų metų ar pusmečio grafiką, susiplanuotų laiką. Kas mėnesį ar du skirti parą laiko savęs tobulinimui, o ne prie televizoriaus sėdėti daugumai nebūtų bėda“, – sakė E. Gabševičius.

Nešioti antsiuvą – garbė

Kovinio būrio narius atskirti nuo kitų šaulių nesudėtinga. Vyrai nešioja „multicam“ rašto uniformas ir ekipuotę. Be to, ant jų uniformų juodai išsiuvinėta vilko galva. Tačiau norintys prisijungti prie būrio skubėti neraginami.
„Pirmiausia reikia įvertinti, ar galėsi, ir, svarbiausia, norėsi nusipirkti uniformą, susikomplektuoti ekipuotę, įsigyti ginklą. Žinoma, niekas nereikalauja, kad viskas būtų padaryta iškart. Tačiau skirti laiko ir pinigų teks. Jei atsakymas teigiamas, su tokiu žmogumi galima pradėti kalbėti“, – sakė E. Gabševičius.
Būtinas kriterijus būsimiems kovinio būrio nariams – pilietiškumas. Jis pasireiškia visur – tiek pasiryžime esant reikalui ginti tėvynę, tiek tiesiog sutramdžius parką niokojančius chuliganus, padėjus kaimynui ar pranešus policijai apie nusikaltimą.
„Viskas prasideda nuo smulkių dalykų. Juk prieš dešimtmetį kai kam būdavo gėda net su trispalve į gatvę išeiti. Dabar jau yra kitaip. Tikiuosi, kad žmonių mąstymas keisis tinkamai ir galiausiai suprasime, kad didžiausius praradimus patiria tautos, kurios nesipriešina nekviestiems svečiams“, – sakė E. Gabševičius.

Lukas PILECKAS « AtgalVideo rekomendacijos:

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook