Nenustygstančio būdo moteriai nuobodulys negresia

Nenustygstančio būdo moteriai nuobodulys negresia (2)

2015-04-22

Visoms, kas drįstų teigti,  kad mažame miestelyje gyventi neįdomu, o būdama namie gali tik dulkes valyti, viešvilietė Rita Šukienė prieštarautų. Moteris teigia, kad įdomių užsiėmimų jai padeda rasti neramus būdas, o gerais dalykais visada norisi pasidalyti ir su kitais.

Gamtos kvapai neerzina

Ritos namai kvepia eteriniais aliejais. Aromaterapija susidomėjo prieš porą metų, kai jaunėlė dukra Aistė užrašė ją į kursus, kuriuos lankė abi kartu. „Kvepalų nemėgstu, o eteriniai aliejai manęs neerzina, nes jų kvapas iš gamtos“, – teigia moteris.
Kvapai mus supa visur ir visada, o skirtingas jų poveikis žmogui žinomas jau labai seniai. Vieni aromatai ramina, kiti žadina jausmus, gerina nuotaiką, turi antiseptinį poveikį, lengvina kvėpavimą, šalina nuovargį. Bėda tik, kad dabar dažniausiai aplinkui sklando cheminiai kvapai, nors tikrą teigiamą poveikį sveikatai turi tik natūralūs.
Pasak R. Šukienės, natūralaus eterinio aliejaus nuo techninio, tai yra išgauto cheminiu būdu, pagal kvapą atskirti neįmanoma. „Natūralūs eteriniai aliejai distiliavimo būdu išgaunami iš aromatingų augalų. Jie gaminami šiltuose kraštuose. Lietuvoje tam per mažai saulės. Įsitikinti, ar aliejus natūralus, galima nebent testuojant, bet tiems, kurie pigiai pardavinėjami visose parduotuvėse, nereikia ir testavimo, nes natūralus aliejus pigus nebūna“, – sako Rita. Beje, savo perkamus aliejus moteris patikrino, kad brangi prekė, kurią ji linkusi parekomenduoti ir kitiems, nekeltų abejonių.
Susipažinusi su eteriniais aliejais ir plačiomis jų panaudojimo galimybėmis Rita dar lankė aromaterapinio masažo kursus ir įsitikino jo privalumais. Tiesa, pati sau masažo nepasidarysi, tad palepina jais šeimos narius ir drauges. O kai namie lieka viena, išsidėlioja ant virtuvinio stalo buteliukus su eteriniais aliejais ir kitokiais ingredientais ir gamina kosmetinius kremus, oro gaiviklius, lūpų balzamus, muilo burbulus voniai, muilus.

Tyrinėjo rinką

Šių metų pavasarį Rita sudalyvavo keliose bendruomenių rengiamose mugėse. „Vyresnėlė dukra Indrė man įpiršo tas muges: jai atrodo, kad nuostolis laikyti tuos buteliukus spintoje. Indrė yra tarsi mano vadybininkė – ji apipavidalino mano produkciją ir davė jai pavadinimą „Fėjos lašas“, registruoja mane į muges ir kartu važiuojame. Aš ir pati manau, kad nuostolis nepasidalyti su kitais tuo, ką moku ir kieno naudą esu patyrusi“, – sako moteris.
Be to, Rita norėjo patyrinėti rinką, nes jai su savo nenustygstančiu būdu visą laiką norėjosi turėti šeimos verslą. Būta ir bandymų verslauti, o dabar ta svajonė vėl atgijo. Juolab kad tam netrukdo, o tik padeda ir Ritos įgyta buhalterės specialybė. „Trumpai tedirbau buhaltere, bet įsitikinau, kad man tas darbas ne prie širdies. Sėdėti aštuonias valandas prie popierių ir skaičių – ne man. Tiesą sakant, jau ir stodama mokytis jaučiau, kad ne man, bet mokykla buvo arti – Smalininkuose, o aš tuomet gyvenau su močiute, kuri jau nebebuvo stiprios sveikatos, ir nenorėjau toli nuo jos išvažiuoti“, – pasakoja viešvilietė.
Dalyvavimas mugėse R. Šukienės nenuvylė. Vilkyškiuose pirkėjai graibstė jos pagamintus oro gaiviklius. Rita jų siūlė 6 rūšių: raminančių, gydomųjų, stimuliuojančių, valančių aplinką – skirtingų poveikių ir skirtingų kvapų. Pasirinkti reikia pagal poreikį ir pagal kvapą – ne visi eteriniai aliejai tinka visiems. „Kvapas negali erzinti, tu turi jo nejusti, vadinasi, tada jis tau tinka ir turi geriausią poveikį“, – pataria Rita.
Pavasarinės mugės Kiduliuose pirkėjai labiausiai įvertino viešvilietės padarytus kremus. „Jie be jokių cheminių priedų. Be to, labai svarbu, kokią energiją sudedi juos darydamas, todėl šio darbo reikia imtis gerai nusiteikus, kad pačiai būtų malonu, ir vienam, kad niekas neblaškytų“, – įsitikinusi Rita.
Viešviliečius jų Kaziuko mugėje labiausiai sudomino Ritos išauginti saulėgrąžų daigeliai – ypač daug vitaminų ir mikroelementų turintis sveikas žalumynas.

Parsivežė ne tik saulėgrąžų

Vieną vasarą Rita nuvažiavo į sveikos mitybos ir gyvensenos stovyklą Mociškiuose, Pagėgių savivaldybėje – ji važiuoja visur, kur mano atrasianti ką nors įdomaus.
Labiausiai šioje stovykloje Ritą užkabino saulėgrąžų daigai. „Jie turi nepaprastai daug vitaminų – panašiai kaip kiaulpienės, bet skirtumas toks, kad saulėgrąžos dar ir labai skanios. Nusprendusi pati jų užsiauginti informacijos ieškojau internete – ten rasi visko, bet nieko nesužinosi iki galo. Todėl važiavau konsultuotis pas vieną žolininkę, bet ne už ačiū – Kaunas yra Kaunas“, – pasakoja viešvilietė.
Rita išmoko daiginti saulėgrąžas ir jas pamėgti pripratino savo šeimą. Tačiau moteriai norėtųsi daugiau – išplėsti tą saulėgrąžų ūkį, kuris kol kas yra tik keli loveliai ant palangių, ir gyvybingųjų daigelių priauginti tiek, kad galėtų pasiūlyti jų ir kitiems.
Iš sveikuoliškos stovyklos viešvilietė grįžo su vėl atgijusia svajone imtis verslo. „Aš tik toje stovykloje Mociškiuose sužinojau, kiek daug galimybių turi kaimo žmonės, o jų verslas gali būti remiamas. Labai daug ką su žolėmis daro Pagėgių kraštas ir jų vietos veiklos grupė. Tik mes čia nieko nežinome“, – apgailestavo Rita ir pasakojo, kaip pati ėmėsi žygių, kad sužinotų, kokią paramą kaimo verslams skiria Europos Sąjunga.
Jau prieš keletą metų, tarsi nujausdama, Rita pasiruošė saulėgrąžų daiginimui: tam reikia biohumuso – Kalifornijos sliekų gaminamos ekologiškos trąšos. Sužinojusi, kokia tai gera trąša, Rita sumanė pati ja apsirūpinti, kad galėtų patręšti daržiuką. Su vyru Remigijumi nuvažiavo į Marijampolę pasižiūrėti sliekų ūkio, parsisiuntė sliekų – ir brangios trąšos pirkti jai nereikia.

Žaliavalge netapo

Daigintų saulėgrąžų Rita deda į salotas, plaka jų kokteilį, pabarsto ant sumuštinio, omleto, kitų patiekalų – tie gyvybės ir energijos prisotinti daigeliai tinka visur.
„Pasėjus saulėgrąžas reikia sunkiai prislėgti ir dygdamos jos tą svorį pakelia. Tik du lapeliai – o kiek juose stiprybės! Sėklos tinka ne bet kokios – reikia, kad būtų augintos be trąšų, tokių gauti sudėtinga. Auginu ir pati, bet daug neprisiauginsi – juk dar reikia ir su žvirbliais pasidalinti“, – juokiasi Rita.
„Žaliavalge netapau – tai būtų sudėtinga gyvenant Viešvilėje, bet domiuosi: auginu kviečių želmenis, daiginu grikius, labai skanu daiginta liucerna, tik visa tai labai brangu. Saulėgrąžas valgome visa šeima, bet kaip ir visi lietuviai, valgome ir mėsytę – sunku jos atsisakyti. Virtuvės nemėgstu, bet – tokios tradicijos, kad moteris gamina valgį. Aš tų tradicijų laikausi ir mums visiems skanu valgyti naminį maistą. Džiaugiuosi, kad ir mano mergaitės taip įprato“, – pasakojo R. Šukienė.

Danutė KAROPČIKIENĖ« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook