Vaiko teisių specialistė: taisyklės padeda išvengti bausmių

Vaiko teisių specialistė: taisyklės padeda išvengti bausmių (0)

2020-07-03

Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Birutė Sragauskienė teigia, kad svarbiausia savo vaiko teisių ir pareigų formuotoja išlieka šeima.

Laikas dabar toks, kad ir tėvams, ir pedagogams kartais kyla minčių, jog vaikų teisės akcentuojamos labiau nei pareigos. Pro „Šviesos“ skaitytojų akis neprasprūdo Jurbarko r. savivaldybės biudžetinės įstaigos Skalvijos namų direktoriaus papasakota istorija („Šviesa“, Nr. 42, 2020 06 06), kad dėl tvarkos pažeidimų atjungus internetą, globotiniai pasiskundė Vaiko teisių tarnybai, o ši įstaigos administracijai nurodė neriboti auklėtinių prieigos prie interneto, nes esą taip pažeidžiamos vaikų teisės. Skaitytojams toks sprendimas pasirodė netikėtas ir neteisingas. Apie vaikų ir tėvų teises ir pareigas kalbėjomės su Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Birute SRAGAUSKIENE.

Aprašytoji situacija sukėlė skaitytojų reakciją: ar ir šeimoje negalima įvesti taisyklių, o jų nesilaikančius vaikus tėvai ar gali bausti?

Birutė Sragauskienė: Manau, kad šeimoje būtinos nerašytos taisyklės ar kaip kitaip tai beįvardintume. Tik turėdami jas, išvengsime ir bausmių. Prisiimtų taisyklių, kur vaikas begyventų – šeimoje, netekęs tėvų globos globėjo/rūpintojo šeimoje, institucijoje, – privalome laikytis. Tačiau jei sudaromos sąlygos manipuliuoti tomis taisyklėmis, vaikai tikrai pasinaudos. Tada tėvai, kiti vaiko įstatyminiai atstovai pradeda taikyti apribojimus, arba taip įvardijamas bausmes, kurias po kelių dienų ir pamiršta. Aš tikrai nenoriu analizuoti, kas ir kaip buvo „Skalvijos“ namuose, tačiau aišku viena – bausmes ir terpę joms atsirasti sukuriame patys suaugusieji.

Aš apskritai prieš bausmes ir net to žodžio vartojimą, o ką jau kalbėti apie kai kurių tėvų taikomas ir fizines bausmes. Daug kartų buvo sakoma, kad bausmėmis vaikų neišauklėsime, o tik sužeisime – sužeisime jų vidų, sužeisime juos kaip asmenybes, kurios pasaulį suvoks iškreiptu principu: „mušė mane, todėl mušiu ir aš.“ Kalbėkime, auklėkime, spręskime kartu su vaikais jų problemas, ir nereikės taikyti jokių bausmių. Ir dar, neklystančių, prisiminkime, nėra. O ko norėti iš vaiko, kuris tik mokosi pažinti pasaulį, galbūt mokosi iš klaidų? Mūsų pareiga yra padėti tą pasaulį suvokti ir nukreipti vaiką teisingu keliu.

Visą straipsnį skaitykite laikraštyje arba užsisakę elektroninę versiją« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook