Palik gražiau negu radai!

Palik gražiau negu radai! (0)

2009-06-19

Sveiki, vaikai! Aš, Jūsų Smalsutis, kurį taip gražiai nupiešė Neringa Pinaitytė, sveikinu visus, sulaukusius vasaros ir atostogų. Nors smalsučiams atostogų nebūna, karšta vasaros saulutė ir mane vilioja išsimaudyti ar miškelin medžių pavėsyje atsigaivinti. Gražiausiuose gamtos kampeliuose visad pilna iškylautojų, o išvykdami neretai jie palieka krūvas šiukšlių. Liūdna... Ir ne man vienam. Nešiukšlinti ragina ir skautai, kurie stovyklaudami gamtoje ne tik nepalieka savo, bet surenka ir svetimų šiukšles. Kalbinu Naujamiesčio vidurinės mokyklos Romualdo Marcinkaus draugovės skautus Gabrielę Šimkutę, Samantą Šmuilaitytę, Eglę Jokubauskaitę ir Paulių Vasiliauską.

Smalsutis: Kur daugiausia šiukšlių?
Skautai: Prie konteinerių po savaitgalio, gatvėse. Panemunėje, prie vandens telkinių daug šiukšlių palieka poilsiautojai.
Smalsutis: O kai skautai išsiruošia į žygius, stovyklauti?
Skautai: Mes turime nerašytą taisyklę - palik gražiau negu radai. Kurdami stovyklą ar apsistoję kur pailsėti, pirmiausia surenkame paliktas šiukšles - nesmagu būti tarp šiukšlių. Suprantame, kad ir kitiems būtų nemalonu atrasti mūsų šiukšles, todėl niekada jų nepaliekame, nors beveik visada keliaujame pėsčiomis. Visi turėtų taip daryti. Dažniausiai į gamtą važiuojama automobiliais - argi sunku parsivežti šiukšles ir išmesti į konteinerį.
Smalsutis: Turbūt palieka ne todėl, kad sunku išsivežti?
Skautai: Dauguma gal nesupranta, kokią žalą daro gamtai ir sau. Tingi, neturi įpročio nešiukšlinti, bet galima greitai įprasti, tik reikia noro. Trūksta ir šiukšlių dėžių - ir gatvėse, ir kiemuose, o poilsiavietėse gamtoje jos dažniausiai būna perpildytos.
Smalsutis: Priminkite, kokią žalą mums visiems daro bet kur mėtomos atliekos.
Skautai: Plastiko butelis, kurį, išgėrę sultis, numetate po krūmu, tebegulės ten ir po kelių šimtmečių, nes plastikas suyra tik per 500-1000 metų. Panašaus laiko reikia ir stiklui, greičiau - maždaug per 100 metų suyra konservų dėžutės, popierius - per 2-3 metus. Deginti atliekų irgi negalima, nes dūmai nuodingi. Dauguma atliekų yra vertinga antrinė žaliava, jas reikia mesti į tam skirtus konteinerius, kad būtų perdirbtos. Mes šiukšles rūšiuojame, tačiau matant, kaip komunalininkai suverčia visų konteinerių turinį į vieną mašiną, tas darbas pasirodo beprasmis. Bet vis tiek rūšiuojame.
Smalsutis: Ar yra tekę susidurti su šiukšlintojais, ar drįstate juos įspėti?
Skautai: Bendraamžiams visada pasakome, kad taip nedarytų. Bet daug šiukšlina ir suaugusieji - gatvėse ypač mėto nuorūkas, nebenaudojamus daiktus išveža į mišką. Suaugę žmonės patys turėtų žinoti, kad negerai daro. Poilsiavietėse, prie vandens palikti vienkartiniai indai, buteliai - dažniausiai suaugusiųjų, bet su jais beveik visada būna ir vaikų.
Smalsutis: Šiukšlintojai suaktyvėja vasarą. Ką pasakysite susiruošusiesiems vasaroti?
Eglė: Vokietijoje, girdėjau, šiukšlintojams skiriamos didelės baudos, tad nepalikite šiukšlių, nelaukite, kol būsite nubausti.
Samanta: Nemėtykite eidami gatve, juk nesunku popierėlį ar nuorūką nunešti iki šiukšlių dėžės.
Gabrielė: Poilsiaudami gamtoje bent savo šiukšles susirinkite - tada jų bus žymiai mažiau.
Paulius: Ar jums smagu rasti prišiukšlintą kokią gražią vietelę, į kurią atvažiavote pailsėti? Pagalvokite, ar smagu bus kitiems, jei paliksite savo šiukšles.
Linksmos ir švarios vasaros!

Smalsutis« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook