Ant žiemos stalo – sveikatą nešantys bičių produktai

Ant žiemos stalo – sveikatą nešantys bičių produktai (0)

2019-12-20

Gruodžio 7 d. Jurbarko bitininkų draugijos „Nektaras“ kvietimu Jurbarko viešojoje bibliotekoje svečiavosi habiltuota mokslų daktarė, apiterapeutė Dalia Stasytytė-Bunevičienė ir daugiau kaip 20 metų bičių produktais prekiaujančios įmonės „Medicata Filia“ įkūrėjas Sigitas Vasiliauskas. Bitininkai ir visi, besidomintys sveiku gyvenimo būdu jurbarkiečiai, išgirdo daug įdomios informacijos apie bičių produktų įvairovę ir naudą.

Laukia pavasario

Bitininkų draugijos pirmininkė Nijolė Radavičienė – nuolatinė respublikos apiterapeutų konferencijų dalyvė. „Konferencijose sužinau daug naujienų, todėl pamaniau, kad ir kitiems bus įdomu paklausyti, kaip veikia bičių produktai. Šie du žmonės apie bites žino labai daug. Norėjau, kad ne tik bitininkai, bet ir kiti Jurbarko gyventojai turėtų progą pasisemti žinių apie medų“, – sako N. Radavičienė. Ji pasidžiaugė, kad artipilnėje salėje buvo ne vien bitininkai – tema pasirodė įdomi ir kitiems jurbarkiečiams.

Aviliuose dabar – ramybės metas, todėl žiema – geras laikas susitikimams, žinių ir naujienų paieškai. „Bitutės dabar ilsisi, maitinasi, o bitininkai tvarko vašką, lieja žvakes, renka pikį, rėmelius ruošia, kad pavasarį nereikėtų per galvą verstis, medumi draugus vaišina“, – juokiasi „Nektaro“ pirmininkė.

Pasak N. Radavičienės, metai Jurbarko bitininkams buvo neblogi, prisukta apie 30 kg medaus iš avilio. Ir pasilinksminti spėta – jurbarkiečiai ir patys rengė tradicinę „Medkopio“ šventę, ir respublikinėje bitininkų šventėje Gelgaudiškyje dalyvavo. „Šiemet rašėme projektą, gavome iš savivaldybės 500 Eur, tai atsinaujinome savo atributiką – įsigijome skareles, keliavome pas kolegas į Pasvalį, aplankėme Biržų kraštą“, – bendra veikla džiaugiasi N. Radavičienė. Draugijos pirmininkė dėkoja verslininkei Liudmilai Norkaitienei, sukūrusiai bitininkų internetinę svetainę, kurioje jie gali pasidalyti informacija ir nuotraukomis.

Jurbarko bitininkų gretos gausėja – šiemet prisijungė 17 naujų narių ir dabar draugijos veikloje dalyvauja jau 117 bitininkų. „Yra ir daugiau norinčiųjų prisijungti. Draugijoje būti verta, nes bičių vaistams parama skiriama tik per ją“, – ragina N. Radavičienė. Vos prasidėjus naujiems metams, sausį bus surengtas „Nektaro“ ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas, į kurį žadama vėl pakviesti įdomių svečių.

Nauda įvairialypė

Reabilitologė ir vidaus ligų gydytoja D. Stasytytė-Bunevičienė visiems susirinkusiesiems linkėjo būti sveikais, ypač žiemą. „Žiema – tamsus ir stresą keliantis laikas. Apima nuovargis, maitinamės nepilnavertiškai, ypač jaunimas, sumažėja judėjimo, plinta infekcijos, silpsta imunitetas, paūmėja lėtinės ligos. Visa tai skatina organizmo senėjimą, o bičių produktai padeda šias problemas spręsti“, – tikino viešnia. Bičių produktai – tai viskas, ką galima rasti avilyje.

Išskiriamos pagrindinės septynios bičių produktų rūšys, kurios padeda papildyti organizmą visavertėmis medžiagomis, stiprina imunitetą, veikia kaip antioksidantai ir detoksikantai, yra natūralūs antibiotikai ir hormonai, naudojami kaip kosmetikos priemonės. Visi produktai veikia panašiai, tačiau vieni turi stipresnes vienas savybes, kiti – kitas. „Kas labai svarbu šiuolaikiniam žmogui, bičių produktai teigiamai veikia prieš visų rūšių spinduliuotę – televizorių, kompiuterių, mobiliųjų telefonų ir kitų bangų, o šiek tiek medaus tikrai padės greičiau nurimti ir užmigti“, – gerąsias bičių produktų savybes dr. D. Stasytytė-Bunevičienė galėtų vardyti be galo.

Geriausias vaistas

Labiausiai žinomas ir naudojamas bičių produktas, be abejo – medus. Tai ypatingos rūšies maisto atsargos, kurias kaupia ir naudoja medunešės bitės. „Tuo maistu bitės dalijasi su mumis, tačiau nereikia pamiršti, kad tai yra gyvūninės kilmės produktas, ne žolelė. Medų vartoti reikėtų saikingai, tiek, kiek reikia, kada reikia ir kaip reikia. Dabar – pasninko laikas, tai galima ir nuo medaus truputį pailsėti“, – sakė pranešėja. Ji tikino, kad bičių produktuose esančias medžiagas žmogaus organizmas įsisavina 100 proc., todėl jos gali pakeisti daug nenatūralių papildų.

Pasak gydytojos, medų vartoti gali visi su retomis išimtimis, jis puikiai pakeičia cukrų. Medų gali vartoti net sergantieji diabetu. „Medus, kaip ir kiti bičių produktai, reikalauja kartu vartoti daug vandens. Ir tik vandens, vaistažolių arbatos. Netinka nei pienas, nei kiti gėrimai“, – sakė lektorė.

Medus pasižymi dietinėmis, regeneracinėmis, antitoksinėmis savybėmis. Dr. D. Stasytytė-Bunevičienė išskyrė medaus gebėjimą skatinti žaizdų gijimą – opaligių sukeltas ir išorines, šaltas vanduo su medumi gali padėti esant vidurių užkietėjimui, nes turi dirginančių savybių, ankstyvasis – birželio medus gali būti vartojamas kaip antibiotikas, o išorinėms žaizdoms antibiotinių savybių daugiausia sukaupia kelių ar net 10 metų senas medus.

Kompresai su medumi ištraukia iš žaizdos vandenį ir padeda jai greičiau gyti. Medaus kompresai tinka ir nudegus saulėje. Kaip kosmetikos priemonę medų, sumaišytą su kitais produktais – varške, riebiu pienu, galima naudoti ir veidui, ir rankoms tepti. Medus – puiki priemonė masažo procedūroms, galima paruošti vonią su medumi.

Gaminant medaus mišinius lektorė ragino būti atidžiais ir ieškoti pirminio recepto bei nepasitikėti internete rasta informacija. Su priedais sumaišytą medų reikėtų 7-14 dienų laikyti tamsoje, o po to vartoti po vieną kitą šaukštelį, čiulpiant. „Medaus mišinius reikia vartoti kursais, ne nuolat. Tinka ligoniams pastiprinti ar šaltuoju metų laiku“, – sakė gydytoja.

Tampa populiarūs

Dar neseniai apie kitus bičių produktus buvo labai mažai žinoma, tačiau dabar jie tampa vis populiaresni, ir žmonės gausiau juos vartoja. Vienas iš tokių produktų – žiedadulkės – vyriškos lytinės augalų ląstelės, kurias kaupia ir apdoroja bitės. Labiausiai paplitusios džiovintos žiedadulkės, tačiau vis dažniau jos šaldomos.

„Tai – universaliausias papildas, nepaliekantis organizme nereikalingų medžiagų. Reikia atsiminti, kad vartojant žiedadulkes, derėtų sumažinti kitų baltymų vartojimą – pieno, kiaušinių, mėsos“, – priminė D. Stasytytė-Bunevičienė. Žiedadulkes reikėtų vartoti po 1-2 arbatinius šaukštelius pora kartų per dieną praėjus 1-2 valandoms po valgio sučiulpiant ir gausiai užgeriant vandeniu.

Seniausią žinomą konservą – bičių duonelę gydytoja rekomenduoja vartoti vietoje pirktinių probiotikų po antibiotikų kurso, taip pat ji labai tinka rūkantiems asmenims, dirbantiems spinduliuotės fone, nes turi daug antitoksinių savybių.

Stiprus natūralus antibiotikas – bičių pikis. Pasak gydytojos, jis gali būti vartojamas pagal 110 poreikių išoriškai ir į vidų. „Žalio pikio, iš avilio, vartoti negalima. Tai yra dervos, turinčios daug kancerogenų. Namuose galima pasidaryti tik spiritinį tirpalą ir naudoti tik išoriškai. Kitus preparatus turi gaminti specialistai“, – perspėjo lektorė.

Augimui, brendimui, ląstelių atstatymui nepakeičiamas bičių pienelis. Tai – bičių darbininkių liaukų sekretas. Jis mažina stresą, yra puiki antiseptinė priemonė, atstato hormonų pusiausvyrą, reguliuoja cholesterolį, kraujo pažeidimus, vartojamas po sunkių ligų. Bičių pienelis ypač vertinamas Japonijoje. „Bičių pienelis gali sukelti nemigą, todėl jį geriau vartoti ryte. Ir šį produktą būtina čiulpti, kitaip poveikio nebus“, – sakė D. Stasytytė-Bunevičienė.

Dar vienas produktas – bičių vaškas naudojamas kramtant – parodontozės, burnos ertmės opų, virškinimo sistemos ligoms gydyti arba kompresams nuo neuralginių skausmų, lūžių vietose. Bičių nuodai veikia molekulių lygmenyje ir oficialiai žmonių sveikatinimui nenaudojami.

Tarpininkavimo misija

Gydytoja D. Stasytytė-Bunevičienė patikino, kad teisingai vartojami bičių produktai tinka visiems ir visada – vaikams, ligoniams, profilaktikai, sergant ar atstatant jėgas po ligos, tačiau saikas reikalingas ir čia. Lektorė apgailestavo, kad ne visi medikai pripažįsta bičių produktų naudą. „Po Alytaus gaisro pasigedau medikų aiškaus pasakymo, kaip žmonėms atgauti jėgas. O juk apsinuodijus dūmais taip pat labai tinka bičių produktai“, – sakė viešnia.

Gydytojos mintims visiškai pritarė įmonės „Medicata Filia“ įkūrėjas S. Vasiliauskas. „Seniai buvo pastebėta, kad bitininkai sulaukia senatvės sveikesni ir gyvybingesni nei kiti žmonės. Jiems labiausiai kenkia bitėms gydyti naudojama chemija, kurios prisikvėpavę gali susirgti vėžiu. Tačiau dėl bičių produktų vartojimo dažniausiai jie būna sveiki“, – tikino S. Vasiliauskas.

Svečias dėkojo bitininkams už kokybiškus produktus, kuriuos supirkusi „Medicata Filia“ gamina vaistinius preparatus. Ir susitikimo metu bitininkai galėjo parduoti savo sukauptą pikį. „Atsakingai sakau, kad lietuviški produktai yra aukščiausios kokybės. Nenorime pirkti bičių pikio iš Kinijos. Jie patys nenori savo produktų vartoti. Mūsų pareiga patenkinti pirkėjų poreikius Lietuvoje ir, jei produkcijos bus daugiau, eksportuoti“, – sakė „Medicata Filia“ atstovas.

„Bitininkai – tarpininkai tarp bitės ir žmogaus. Jūs turite daug žinių. Ir šiandien išgirdote daug naudingos informacijos. Jūs galite ja dalytis su artimaisiais, draugais, pirkėjais. Šviesti juos apie bičių produktus ir jų naudą. Tai mūsų pareiga, kad žmonės būtų sveiki iki pat senatvės“, – sakė S. Vasiliauskas.

Jūratė Stanaitienė« AtgalSponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook