Rugpjūčio 13 d. neeiliniame rajono tarybos posėdyje iš pareigų atleista savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė ir jos pavaduotojas Darius Juodaitis kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) ir buvo sugrąžinti į porinkiminius partijų sąrašus.
Kreipėsi į VRK
Toks VRK sprendimas reiškia, kad atsiradus laisvai socialdemokratų ar konservatorių tarybos nario vietai V. Rekešienė ir D. Juodaitis galėtų grįžti į savivaldybės tarybą.
Pasak VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės, sprendimus VRK priėmė vadovaudamasi Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymu. Ir V. Rekešienės, ir D. Juodaičio tarybos nario įgaliojimai nutrūko juos išrinkus į vadovaujančius postus, o praradus pareigas įstatymas leidžia susigrąžinti vietą porinkiminiame tarybos nario mandato negavusių kandidatų sąraše.
Darbą prarado
Savivaldybės vadovams žemę iš po kojų išmušė liepos 31 d. pasirodę Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai, pradėję tyrimą dėl Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno darbų. Vienas po kito įtarimai dėl galimai suklastotų dokumentų, iššvaistytų lėšų ar padėjimo jas iššvaistyti buvo pareikšti savivaldybės administracijos direktorei V. Rekešienei, jos pavaduotojui D. Juodaičiui ir dar kelioms Infrastruktūros ir turto skyriaus specialistėms bei darbus vykdžiusios UAB „Voverės namai“ buvusiems vadovams ir techninę ekspertizę atlikusiam asmeniui.
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai V. Rekešienę ir D. Juodaitį rugpjūčio pradžioje trims mėnesiams nušalino nuo pareigų, o keblią padėtį įvertinusi rajono taryba abu savivaldybės administracijos vadovus dėl prarasto pasitikėjimo atleido iš darbo. Už tokį sprendimą balsavo 22 iš 25 savivaldybės tarybos narių.
Įstatymas leidžia
Sulaukę įtarimų pagal kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius, D. Juodaitis sustabdė narystę konservatorių, o V. Rekešienė – socialdemokratų partijoje. Tačiau iš postų atstatydinti abu savivaldybės administracijos vadovai galimybės susiklosčius palankiai situacijai tapti rajono tarybos nariais nepraleido. Įstatymas numato, kad netekus pareigų kreiptis į Vyriausiąją rinkimų komisiją dėl vietos porinkiminiame kandidatų sąraše reikia per keturiolika dienų.
Savivaldybės tarybos konservatorių frakcijoje yra penki nariai, tačiau, pasak frakcijos vadovo Daivaro Rybakovo, kokių nors pasikeitimų neturėtų būti, todėl ir apie D. Juodaičio sugrįžimą į rajono tarybą kalbos kol kas nėra.
Socialdemokratų partijos Jurbarko r. skyriaus pirmininkas ir frakcijos taryboje vadovas Audronis Zairys narystę partijoje sustabdžiusios V. Rekešienės planų teigė nežinąs, tačiau neatmetė galimybės jai grįžti į rajono tarybą atsiradus laisvai vietai.
Pati V. Rekešienė mano, kad grįžtų į rajono tarybą, nepaisant to, kad darbą prarado dėl jai pareikšto nepasitikėjimo. Pasak jos, rajono taryba nepasitikėjimą jai pareiškė kaip administracijos direktorei, o tarybos nario pareigas ji galėtų atlikti tinkamai.
Kalbintas D. Juodaitis teigė, kad pirmiausia turi išsispręsti su Naujamiesčio progimnazijos stadionu siejami teisiniai reikalai. Jo nuomone, šiandien niekas negalėtų aiškiai pasakyti, kiek truks ikiteisminis tyrimas, kada byla pasieks teismą ir kiek tokiu atveju truktų procesas. Tai, pasak jo, gali tęstis ir kelerius metus, o susigrąžinti vietą porinkiminiame kandidatų sąraše laiko skirta tik keturiolika dienų. „Todėl ir kreipiausi į VRK“, – paaiškino D. Juodaitis.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė L. Matjošaitytė mano, kad pagal įstatymą abu pareiškėjai elgėsi teisingai. „Gyvename teisinėje valstybėje“, – sakė VRK pirmininkė. Ji pridūrė, kad moraliniai klausimai – kitas dalykas.
Teisėsaugos taikiklyje
Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos bendruomenei apie žadėtąjį modernų sporto aikštyną telieka tik pasvajoti. Pernai spalį savivaldybės pasirašyta rangos darbų sutartis su viešąjį pirkimą laimėjusia UAB „Voverės namai“ nuėjo perniek. Iki 2018 m. pabaigos padaryta nedaug, o šiemet UAB „Voverės namai“ darbininkai mokyklos stadione visai nepasirodė. Nerimo savivaldybėje buvo, nes dar pernai, kaip aiškėja pagal oficialius STT pranešimus, galėjo būti suklastoti darbų atlikimo aktai ir pinigai bendrovei pervesti už neatlikus darbus. Iki 2018-ųjų gruodžio pabaigos nepanaudojus skirtų Valstybės investicijų programos lėšų savivaldybė jas greičiausiai būtų turėjusi sugrąžinti. Tačiau švietimo įstaigų sporto aikštynų programa tęsis dar ir kitąmet, todėl savivaldybė galėjo bandyti vėl gauti pinigų, tačiau pasirinko kitą variantą – suklastotus darbų atlikimo aktus ir už nieką pervestus pinigus.
Jau po STT pareigūnų vizito ir darbuotojų apklausų bei jiems pareikštų įtarimų, savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius tarybos narius sukvietė pasitarti ir pripažino, kad už neatliktus darbus į rangovų sąskaitą iš savivaldybės nukeliavo 180 tūkst. eurų. Meras tuomet prašė tarybos pritarimo stadioną pabaigti už savivaldybės biudžeto lėšas, tačiau tarybos nariai rajono vadovą protino, ko pirmiausia ir skubiai reikia imtis. Pirma – ieškoti išeities Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje, kuri koordinuoja sporto aikštyno projekto finansavimo klausimus. Antra – įvertinti kas atlikta ir nustatyti, kokie darbai liko, kiek reikės lėšų norint užbaigti progimnazijos stadioną.
Dar iki STT pareigūnų apsilankymo liepos 31-ąją ir darbuotojų sulaikymo, savivaldybės vadovai UAB „Voverės namai“ atsakingų asmenų važiavo ieškoti į Vilnių, nes šie nei laiškais, nei telefonais nebuvo pasiekiami. Matant, kad situacija artėja prie prarajos, svarstytas variantas vienašališkai nutraukti sutartį su rangovais.
Jau įsikišus teisėsaugai, rugpjūčio 1 d. savivaldybė vis tik ryžosi kreiptis į Kauno apygardos prokuratūrą dėl paaiškėjusios nusikalstamos veikos ištyrimo. Prokuratūra šį darbą delegavo Marijampolės apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, o šio pareigūnai, išnagrinėję situaciją, nutarė, kad ikiteisminio tyrimo nepradės. Tokį sprendimą savivaldybė skundė, bet atsakymo dar teks palaukti pagal galiojančius terminus, nors atsisakymas pradėti tyrimą neturėtų stebinti – STT pareigūnai į Jurbarką atvyko ne šiaip sau, ikiteisminis tyrimas jau pradėtas.
Tik prieš gerą savaitę, rugpjūčio 27 d., savivaldybė pajudėjo su civiliniu ieškiniu UAB „Voverės namams“. Vilniaus apygardos teismui pagaliau pateiktas nagrinėti civilinis ieškinys dėl netesybų ir sumokėtų pinigų už darbus priteisimo. Ar pavyks ką išsireikalauti iš bankrutuojančių „voverių“, kai tuos pinigus nesidairydama į tvarkas ar įstatymus pati savivaldybė ir pervedė?
Pinigus reikia grąžinti
Meras S. Mockevičius buvo nuvykęs į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, pagal viešą darbotvarkę – susitikti su ministerijos kancleriu. Ir dabar jau žino, kad iš Valstybės investicijų programos gautus, bet neteisėtai panaudotus pinigus, reikia grąžinti. „Taip, šiemet reikės grąžinti 183 tūkst. eurų“, – sakė S. Mockevičius. Jis tikisi, kad kitąmet tokią pačią sumą iš programos lėšų vėl būtų galima gauti, tačiau tokios kalbos – be garantijų, tik pasvarstymai, nepatvirtinti jokiais parašais.
Aišku ir tai, kad iš „Voverės namų“ bent jau šiemet nieko gauti nepavyks, todėl pinigus ministerijai savivaldybė privalės grąžinti iš rajono biudžeto. 183 tūkst. eurų – skaudi suma savivaldybės biudžetui. Nors savivaldybės meras ginasi jau pajuoka virtusia fraze „aš tikrai nieko nežinojau“, vis dėl to visi turime teisę paklausti, kodėl privalome šiuos pinigus sumokėti?
tai kraupu. Juodaitis dar bent prisilaiko nuomonės – turi būti aiški istorijos pabaiga. Tačiau Rekešienė – šnai ir mautų į tarybą. Socdemų stilius. Bet kokiu atveju, toks poelgis galutinai sužlugdytų partiją. Gėda ir šlykštu.