Penkeri metai. Teisėsaugai už grotų pasiųsti su rekordiniu Jurbarkui narkotiko ekstazio kiekiu įkliuvusius nusikaltėlius prireikė penkerių metų. 2009 metais trys jurbarkiečiai narkotikus bandė parduoti slaptą operaciją atlikusiems kriminalistams ir iškart įkliuvo. Nuo laisvės atėmimo bausmės nusikaltėlius saugojo skundžiami teismų nuosprendžiai, tačiau skundų odisėja baigėsi. Kovo 4 d. Kauno apygardos teismas ankstesniais nuosprendžiais nepatenkintą prekeivį narkotikais už grotų pasiuntė dvejiems metams ir šešiems mėnesiams.
Likę gaujos sėbrai irgi sulaukė laisvės atėmimo bausmių. Iki Kauno apygardos teismo sprendimo, kuris yra neskundžiamas, už grotų negalėjo būti patupdyti ir jiems skirtų bausmių neginčiję istorijos dalyviai. Narkotikų laikymu ir pardavinėjimu apkaltintam kiduliškiui M. T. skirti dveji metai nelaisvės, tik narkotinių medžiagų laikymu kaltintam trečiajam trijulės nariui M. K. – 40 parų arešto.
1982 m. gimęs kiduliškis M. T., 1988 m. gimęs jurbarkietis M. K. ir 1986 m. gimęs Kaune gyvenantis jurbarkietis A. J. policijai įkliuvo pirkėjais apsimetusiems kriminalistams atvežę didelę narkotiko ekstazio partiją – 366 tabletes.
Ekstazis išrastas 1912 m. ir buvo vartojamas alkiui slopinti. Devintajame dešimtmetyje jo gamyba uždrausta. Narkotikas yra labai populiarus diskotekose ir panašiose pasilinksminimo vietose. Ekstazis yra stiprus narkotikas, priskiriamas tai pačiai grupei kaip ir heroinas.
„Toks kiekis didmeninėje narkotikų rinkoje nėra didelis, tačiau Jurbarkui – tai tikrai daug. Įsivaizduokite, jei šios tabletės pasklistų po rajoną, turėtume rimtą problemą. Tačiau kriminalinės tarnybos pareigūnai sugebėjo infiltruotis į gaują ir ją sulaikyti su visais įkalčiais“, – sakė Jurbarko Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Aivaras Dumčius.
Kriminalistai trijulę stebėjo ir įgauti jų pasitikėjimą bandė pusmetį. Gauja veikė gan paprastai. Kaune gyvenęs A. J. turėjo galimybę gauti didelį narkotikų kiekį. Jurbarke buvę jo sėbrai M. T. ir M. K. atliko platintojų vaidmenį.
Pareigūnai nusikaltėlius sugavo 2009 m. birželio 12 d. vakarą Jurbarke, Muitinės g. „Audi 90“ automobiliu atvykę prekeiviai atsivežė 366 tabletes su narkotinėmis medžiagomis. Paprastai po 15 Lt mažmeninėje rinkoje ir po 7–8 Lt didmeninėje rinkoje pardavinėjamas tabletes jurbarkiečiai tariamiems pirkėjams norėjo parduoti dar pigiau – po 5 Lt.
Supratę, kad pakliuvo į pasalą, ir žinodami, kad laukia laisvės atėmimo bausmė, nusikaltėliai bandė priešintis. Automobilyje užsirakinusią trijulę pareigūnams pasiekti pavyko tik išdaužus mašinos langą.
„Sulaikant prekeivius narkotikais labai svarbu viską suplanuoti ir atlikti. Kitaip jie gali arba pasipriešinti, arba sunaikinti įkalčius. Kiekviena pareigūnų padaryta klaida nusikaltėlių advokatai bando pasinaudoti teisme“, – sakė A. Dumčius.
Staigus ir gerai suplanuotas sulaikymas būtinas ir todėl, kad pareigūnams kiltų kuo mažiau grėsmės. Prekeiviai narkotikais dažnai būna ginkluoti ir nevilties akimirką, tikėdamiesi pasprukti, gali griebtis kraštutinių priemonių. Muitinės g. sulaikyta trijulė taip pat turėjo dujinius ginklus, tačiau jų panaudoti nedrįso.
„Per metus pradedame po septynis ar aštuonis ikiteisminius tyrimus dėl narkotikų, nuolat dirbame, bandome užkirsti kelią tokiems nusikaltimams. Tačiau noriu paprašyti, kad žmonės, kurie susiduria su tokiais dalykais, būtinai iškart apie tai informuotų pareigūnus. Tą galima padaryti ir internetu, anonimiškai. Narkotikams nepakanti turi būti ir visuomenė, tai labai padėtų policijos darbui“, – neabejoja A. Dumčius.
Lukas PILECKAS