„Panteros“ sporto klubo jogos trenerei Aušrai Smirnovienei seniai kirbėjusi mintis tapo kūnu – lapkričio 10 d. į Jurbarko Antano Giedraičio–Giedriaus gimnazijos sporto salę nešini jogos kilimėliais rinkosi jurbarkiečiai, pasiryžę priimti iššūkį ir drauge 108 kartus pasveikinti saulę.
Sena svajonė
„Apie tokį iššūkį galvojau jau senokai. Mačiau internete, kaip jogą praktikuojantys žmonės Ukrainoje susirenka ir drauge atlieka 108 saulės pasveikinimus. Labai magėjo ir pačiai išbandyti, ir kitiems pasiūlyti prisijungti prie tokio išbandymo“, – sako A. Smirnovienė.
Trenerė likus savaitei iki iššūkio namuose pabandė viena atlikti ką sumaniusi, o nesunkiai pavykus buvo rami ir dėl kitų.
Saulės pasveikinimas – tai asanų grandinė, kurią atliekant mankštinasi visi kūno raumenys, taip pat puikiai atsipalaiduojama, galima įeiti į lengvą meditaciją. Saulės pasveikinimų būna įvairių, sudarytų iš skirtingo skaičiaus asanų. A. Smirnovienė savo mokinius dažniausiai moko klasikinio – devynių asanų saulės pasveikinimo.
Skaičius 108 dažnai sutinkamas jogoje. Kodėl jis toks svarbus, yra daug paaiškinimų: 54 raidės sanskrito abėcėlėje turi vyriškąją ir moteriškąją apraišką, Šiva ir Šakti: 54 padauginus iš 2 gausime 108, maldos karolius sudaro 108 karoliukai, šis skaičius išskaitomas žvaigždynuose ir planetose, manoma, kad yra 108 energetiniai kanalai, susijungiantys tam, kad suformuotų širdies čakrą. Šis skaičius svarbus daugelyje religijų.
Kvietė visus
Ryžtis iššūkiui A. Smirnovienę paskatino šį sezoną LRT Plius televizijoje startavusi laida „Į sveikatą!“, kurią veda treneris, sporto ir sveiko gyvenimo būdo entuziastas Alanas Dzeranovas. Šioje laidoje filmuojamos įvairios bendruomenių iniciatyvos, yra rubrika, skirta sporto iššūkiams. „Pakviečiau šios laidos rengėjus į Jurbarką. Jie mielai sutiko atvažiuoti. Tai tapo dar viena paskata įgyvendinti svajonę“, – juokiasi trenerė. Pasak jos, smagu, kad jurbarkiečiai bus parodyti per televiziją, taip bus pagarsintas ir pats miestas.
„Norisi parodyti, kad mes ne prastesni už kitas bendruomenes, esam aktyvūs, geranoriški, neužsidarę“, – sako A. Smirnovienė, kaip daryti asanas rodžiusi drauge su vyru – sporto klubo „Pantera“ treneriu Mindaugu Smirnovu.
Dalyvauti iššūkyje Smirnovai kvietė visą Jurbarko bendruomenę. „Dar viena renginio idėja – pakviesti visus gyventojus, žinančius, kas yra joga ir niekada jos nepraktikavusius. Taip pat kitų sporto klubų atstovus. Juk esame ne konkurentai, galime draugauti, kartu rengti akcijas, mankštintis. Smagu, kad sulaukiau palaikymo iš kitų sporto bendruomenių“, – džiaugiasi renginio organizatorė.
Susirinko apie pusšimtį žmonių. Pirmose gretose – jogos treniruotes pas A. Smirnovienę lankančios moterys, atvažiavo net būrelis moterų iš Raseinių, kuriuose trenerė taip pat veda jogos užsiėmimus. Gausiu būriu prisijungė Redos Žemelienės vadovaujamo kolektyvo šokėjos, atsakingai iššūkiui ruošėsi ir saulės pasveikinimo asanų eiliškumo mokėsi sporto klubo „Pantera“ sportininkai, paprastai užsiimantys mišriais kovos menais ir kikboksu. Palaikyti kolegės atėjo ir trenerė Agnė Bastienė. Ji su drauge dirbančia trenere Ieva Pažereckiene visada džiaugiasi prisijungdamos prie sportinių iniciatyvių ir pačios sulaukia palaikymo savo renginiuose.
„Mums pavyko! Dauguma dalyvių padarė visus 108 saulės pasveikinimus, kam buvo per sunku – baigė anksčiau. Visi džiaugėsi pasitikrinę savo galimybių ribas, pasiekę asmeninius rekordus. Renginys tikrai pavyko“, – po daugiau nei dvi valandas trukusio iššūkio sakė A. Smirnovienė.
Skatina burtis
Jurbarkiečių ryžtas nustebino į Jurbarką filmuoti savo laidos atvykusį trenerį A. Dzeranovą. „Atvažiavau pamatyti visas puikias emocijas ir išgirsti aplodismentus įveikus iššūkį. Tai – puiki padėka tokių renginių organizatoriams. Esu prisilietęs prie jogos, daręs saulės pasveikinimus, bet daryti 108? Tai yra jėga“! – susižavėjimo neslėpė svečias. Jį ypač nustebino ir nudžiugino, kad iššūkyje dalyvavo ne tik jaunuoliai, bet ir vyresni žmonės.
Laidai „Į sveikatą“ reportažą filmavęs A. Dzeranovas prisijungė prie sportuojančių jurbarkiečių ir pabandė atlikti dalį saulės pasveikinimų. Kaip jam ir visiems renginio dalyviams sekėsi, jau tuoj bus galima išvysti per LRT Plius kanalą.
Pasak A. Dzeranovo, viena iš laidos siekiamybių – parodyti miestuose ir miesteliuose veikiančias aktyvias bendruomenes. „Jų yra visur, ir jei vienam sunku prisiversti sportuoti, tereikia jas susirasti ir prisijungti. Bendruomeniškumo jausmas yra nuostabus. Tai rodydami skatiname visus žmones tapti fiziškai aktyviais, įkvepiame juos jungtis prie sportuojančių“, – sakė sporto entuziastas.
Iššūkiai – reikalingi
O ar žmogui reikalingi iššūkiai? „Be abejo! Sporte kartais atsiranda komforto būsena, kaip ir kitose gyvenimo srityse. Tada nejudi į priekį, nustoji tobulėti. Štai tada ir reikia iššūkių – išsikelti sau nepatogius tikslus, jų siekti. Tai padaro gyvenimą ne tik sveiką ir prasmingą, bet ir labai turiningą“, – įsitikinęs A. Dzeranovas.
A. Dzeranovas ir pats nuolat priima iššūkius. Vienas, labiausiai įtraukusių – maudymasis šaltame vandenyje. „Užsibrėžiau tikslą maudytis iki eketės, vėliau – tai daryti visus metus, o dabar nusprendžiau tai tęsti visą gyvenimą. Vėliau galbūt net įkurti grūdinimosi mokyklą ar klubą ir mokyti žmones, padėti jiems tapti sveikesniais“, – planais dalijosi sportininkas.
Nesiryžtantiems peržengti sporto salės slenksčio svečias patarė priimti iššūkį ir pakilti nuo sofos. „Žiūrėkit mano laidą. Gal ji įkvėps pakilti nuo sofos ir kažką daryti. Yra daug įdomių, patirtį sukaupusių žmonių. Jais galima sekti socialiniuose tinkluose, pasisemti motyvacijos, taip pat susirasti sporto bendruomenę ir prisijungti“, – patarė A. Dzeranovas.
Nesportavusiems jis nerekomenduoja pradėti tą daryti tik pasimokius iš „Youtube“ kanale esančių filmukų, reikėtų rasti profesionalų trenerį. „Patikėkit, pabandę pamatysit, kokį pasakišką efektą duoda sportas“! – energija tryško A. Dzeranovas. Palikdamas Jurbarką jis dar stabtelėjo prie Nemuno kasdienei procedūrai – nusimaudyti.
Žada naujų renginių
„Su Mindaugu jau svarstome, ką dar galėtume padaryti. Kai renginys kelia tik gerus jausmus, norisi vėl kartoti“, – sako A. Smirnovienė. Šiam renginiui klubas gavo paramą iš savivaldybės, todėl galėjo dalyviams paruošti dovanų – rankšluosčių ir baltyminių batonėlių. Apie iššūkį informacija dalijosi Jurbarko r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, spauda.
Jurbarkietės Gitana Tenikaitienė ir Giedrė Alysienė po renginio neslėpė gerų emocijų. „Netikėjome, kad bus taip lengva. Galėtume ir tęsti“, – sakė moterys, lankančios jogos užsiėmimus pas trenerę A. Smirnovienę.
G. Tenikaitienė į iššūkį atėjo paraginta trenerės ir draugių. „Ėjau kaip į šventę“! – šypsojosi sportininkė, įveikusi visą iššūkį. G. Alysienė labai norėjo išbandyti save. „Galvojau nors pusę padaryti, bet nesunkiai įveikiau visus 108. Labai padėjo nusiteikimas. Atėjau tam, kad padaryčiau, o kai šalia sportuoja kiti, negi atsiliksi“? – svarstė savo pasiekimu patenkinta moteris.
Giedrė pasiguodė, kad šiek tiek skauda kelius ir pritrynė pūslę ant piršto, o Gitana labiausiai jautė pečius – ne juokas dvi valandas mankštintis. „Jogą pasirinkau, nes taip geriausiai atsipalaiduoju. Joga sveikiausias ir saugiausias sportas“, – įsitikinusi G. Tenikaitienė.
G. Alysienė jogą bandė prisijaukinti ne kartą. „Matyt, bėgant metams supratau, kad šis sportas man tinka geriausiai. Dabar jau negaliu gyventi be jogos. Vasarą, kai nebuvo treniruočių, jos labai pasigesdavau, o viena sportuoti neprisiversdavau. Bendrose treniruotėse daug smagiau“, – sakė Giedrė.
Moterys jogą rekomenduotų visiems – ypač brandesnio amžiaus moterims, kurioms svarbu išsaugoti judrumą, lankstumą. „Jogos nereikia bijoti. Iš pradžių atrodo, kad nieko nepadarysi, sunku, tačiau bėgant laikui – ir pasilenki, ir pasieki. Pati savimi stebiuosi, kiek patobulėjau“, – patirtimi dalijosi G. Alysienė.
108 saulės pasveikinimų iššūkis tik patvirtino tiesą, kad drauge galima padaryti daug daugiau, kartais – tiek, kiek pats iš savęs nesitiki. Įveikus save sporto salėje, lengviau priimti ir gyvenimo iššūkius, nes į kasdieną išeini stipresnis, ryžtingesnis, labiau savimi pasitikėdamas ir nebijodamas kliūčių.
Jūratė Stanaitienė