Jurbarko viešoji biblioteka kviečia į parodą „Vilnoniukų atostogos Jurbarke“, kurioje eksponuojami unikalūs Virginijos Kuosaitės-Knowles veltiniai kūriniai. Menininkė iš vilnos kuria švelnius, spalvingus žaisliukus, atspindinčius ne tik jos meistriškumą, bet ir jautrų ryšį su gamtos pasauliu bei lietuviškų tradicijų atspalvius.
Parodoje galima pamatyti kaip vilnos gabalėliai, kruopščiai sujungti rankomis, virsta nuotaikingais personažais. Ši ekspozicija – tai kvietimas prisiliesti prie jaukaus meno pasaulio, kuris sušildo ir įkvepia.
Virginija Kuosaitė-Knowles – gimusi ir augusi Zarasuose. „Baigusi Vilniaus universitetą išvykau studijuoti į Londoną ir Queens universitete įgijau magistro laipsnį. Vėliau persikėliau į Miuncheną, kur Ludwig Maximilian universitete apsigyniau daktaro laipsnį ir dirbau vėžio diagnostikos ir mokslinio tyrimo srityje, Londone ir Leeds. Jau 22 metus su šeima gyvenu Anglijoje. Mano gimtinė Zarasuose, ten atostogaujame kiekvienais metais. Nežinočiau, kaip užauginti vaikus, jeigu ne Zarasai. Esu pasiilgusi Lietuvos, žmonės čia visai kitokie. Tokio bendravimo, kaip šiandien vyko Jurbarke, Anglijoje su žiburiu nerasi“, – džiaugėsi Virginija.
Virginija yra biomedicinos mokslų daktarė, bet save vadina Barbe devyndarbe, nes jai visada buvo artimas menas ir yra išbandžiusi daugybę kūrybinių sričių. „Dailė mane lydėjo nuo mažumės. Šeima buvo meniška – mezgė, siuvo, siuvinėjo. Lankiau Zarasų dailės mokyklą, Justino Vienožinskio dailės mokyklą, Harrow dailės mokyklą Londone. Visada šalia užsiėmimų ir darbų buvo dailė, nors pirmiausia buvo mokslas, bet dabar viskas apsivertė – dailė atsidūrė pirmoje vietoje. Buvau įkūrusi moterų, auginančių neįgalius vaikus, klubą, kad pačios mamos ateitų ir kažkuo dalintųsi, kad mokytųsi viena iš kitos, nes joms labai reikia moralinio palaikymo. Darėm daugybę dalykų, aš pati ten daug ko išmokau. Tik Anglijoje meno terapija yra nuvertinta, mokykloje vaikų nemoko dailės. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje taip nėra“, – pasakojo Virginija.
Vilnoniukus Virginija Kuosaitė-Knowles pradėjo gaminti prieš keletą metų. Mokėsi pas žymų anglų tekstilininką-dailininką Mister Finch. Pirmasis sukurtas veltinukas buvo zuikutis. „Man taip prilipo vėlimas, kad daugiau adatos iš rankų nepaleidau“, – sako Virginija.
Parodoje eksponuojami miško žvėrys, veltiniai grybai, menininkės dėka tapę pasakų veikėjais. Kiekvienos Virginijos Kuosaitės-Knowles kelionės į tėviškę metu į Lietuvą atkeliauja ir vilnoniukų kolekcija.
Išbandyti kūrybinį procesą buvo pasiūlyta ir jurbarkiečiams. Spalio 6 d. buvo ne tik atidaryta vilnoniukų paroda, bet ir surengta edukacija – kiekvienas norintis galėjo nusivelti dailią širdelę. Vilnoniukų gamyba – labai raminantis užsiėmimas. Jį išbandžiusios moterys sakėsi patyrusios gerus jausmus ir išėjo su šypsenom. Lapkričio 30 d. kūrėja dar kartą atvyks į mūsų kraštą ir vėl pakvies jurbarkiečius kartu su ja imtis vilnos.
Jurbarko kraštas Virginijai pažįstamas: „Smalininkuose gyvena mano giminės. Visada esu čia labai šiltai priimta. Lietuvoje jaučiuosi kaip namuose. Nors pusė gyvenimo nugyventa užsienyje, bet manęs Lietuvoje nepamiršo ir tai labai džiugina“, – pasakojo menininkė.
Paroda „Vilnoniukų atostogos Jurbarke“ Jurbarko viešojoje bibliotekoje veiks iki lapkričio 30 d. Ji ne tik supažindina lankytojus su Virginijos Kuosaitės-Knowles kruopščiai sukurtais vilnos kūriniais, bet ir atveria galimybę pačiam išbandyti šią kūrybos sritį.
Ligita Gražulevičienė