„Ne taip, kaip Maironio parašyta, kad voratinkliai draikėsi be vėjo, šypsojosi saulė, bet ji su gegute kalbėjo“, – deklamavo etnologas L. Klimka kalbėdamas, ar antradienį rūke paskendęs Vilnius reiškia prasidėjusią bobų vasarą. Tiek jis, tiek Hidrometeorologijos tarnybos specialistė Izolda Marcinonienė teigia, kad bobų vasara šiemet ilgai neužsibus.
L. Klimka sako – dabar pats laikas bobų vasarai, tačiau ji bus labai trumpa.
„Ne savaitę, ne dvi, o dieną kitą tas atšilimas. Šiemet iš viso ta bobų vasara prašapo, nes rugsėjis per daug šiltas buvo“, – sakė jis.
Anot jo, panašu, kad rugsėjį vyravusi šiluma šiek tiek atsikando nuo bobų vasaros. Nebent, sakė jis, saulė iškrės savų išdaigų.
„Šiąnakt pašvaistę kai kur matė žmonės. Taigi, panašu, kad tokios tradicinės bobų vasaros ir nebus šiemet“, – komentavo L. Klimka.
Libertas Klimka / E. Genio / LRT nuotr.
Pasak etnologo, tokios tendencijos šiais laikais yra įprastos, nes padidėjęs ir saulės aktyvumas, pakitusios ir vandenynų srovės, stebimi magnetinio lauko pakitimai. L. Klimka sieja tai ir su vykstančiu globaliniu atšilimu.
„Žodžiu, kaip žmonių visuomenėje neramu, taip ir gamtoje neramu. Neramūs šie metai“, – kalbėjo L. Klimka.
Pašnekovas pridūrė, kad neįprasta, jog gamta vis dar žaliuoja, nes paprastai tokiu metu jau būna daug geltonų lapų. Anot L. Klimkos, tai nulėmė šiltas rugsėjis, o ir didelių šalnų nebuvo.
Rūkas Vilniuje / E. Blažio / LRT nuotr.
O štai antradienio rūkas, nuklojęs sostinę, stebinti neturėtų, – teigė L. Klimka.
„Čia bobų vasara pasižymi rūkais. Čia jau galima priskirti jai. Bet, matote, temperatūra smarkiai krito, šiandien tik keli laipsniai. Žada [kilti], dar bus prošvaistė savaitės antroje pusėje“, – sakė jis.
Apskritai, bendros tendencijos tokios, kad sezonai ir gamtos reiškiniai vėluoja, – tvirtino L. Klimka.
„Pavasarį, būna, šilumos reikia ilgiau palaukti. Vėluoja pavasariai, o rudenys kaip tik ilgėja, o šiemet dėl šilto rugsėjo – su tuo ir susiję reiškiniai“, – teigė etnologas.
Rūkas Vilniuje / E. Blažio / LRT nuotr.
Bobų vasara bus vienadienė
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė I. Marcinonienė savo ruožtu sako, kad tradiciškai bobų vasara Lietuvoje prasideda nuo rugsėjo 28 dienos. Tačiau daug kas priklauso nuo to, kokie orai vyravo iki tol.
„Šiemet vasara tikrai truko daugiau kaip 3 mėnesius ir oficialiai meteorologinė vasara baigėsi rugsėjo 28–29 dienomis, kaip mūsų LHMT specialistai yra apskaičiavę. Vadinasi, prieš savaitę vasara baigėsi ir tikrai negalime sakyti, kad dabar yra bobų vasaros sugrįžimas, nes tikrojo rudens sezono dar neturėjome“, – sakė ji.
Izolda Marcinonienė / D. Umbraso / LRT nuotr.
Ji pasakojo, kad paprastai bobų vasara ateina po lietingo laikotarpio, kai žmonės jau nusiteikia rūškanotam ir darganotam rudens orui, bet netikėtai sugrįžta kelios saulėtos ir ramesnės dienos. Šią savaitę prognozuojama, kad trečiadienis bus lietingas, o ketvirtadienį jau galima laukti šiltesnių orų.
„Žodžiu, turi būti tam tikra sinoptinė situacija. Rytuose ar pietryčiuose nusistovi aukšto slėgio sritis, anticiklonas, o anticiklone oras juda pagal laikrodžio rodyklę. Vadinasi, pas mus oro srautas atsisuka iš pietryčių ar pietų ir šiltesnis oro srautas plūsteli į Baltijos šalis iš pietų“, – komentavo I. Marcinonienė.
Ruduo Vilniuje / D. Umbraso / LRT nuotr.
Sinoptikų duomenimis, ketvirtadienį gali įsivyrauti 17–19 laipsnių šiluma. Šalies pietvakariuose bus gražu, ramu ir šilta, – sakė ji.
„Taip kad gali būti ir 20, o gal ir kažkur tas 21 [laipsnis] pasirodys. Panašu, kad spalio 11-ąją, tą penktadienį, jau praeina šaltasis atmosferos frontas per mūsų šalį, sustiprėja vėjai, kurie atsisuka iš vakarų ir pajūryje jau gali tie gūsiai siekti vietomis iki 17 metrų per sekundę. Tai po vienos dienos gražesnio oro intarpo vėl grįžtame į rudenišką darganą“, – kalbėjo LHMT specialistė.
Ruduo Vilniuje / D. Umbraso / LRT nuotr.
Šeštadienis gali būti su pragiedruliais, teigė ji, bet sekmadienis nieko gero nežada.
„Naktis gali būti giedresnė ir mums pagrasins šiauriniuose rajonuose šalnomis (…), o diena, kad ir dar kažkur pragiedrulių bus, tačiau tas nesušildys oro daugiau nei 10–15 laipsnių. Tai ta vienintelė bobų vasaros diena, panašu, kad ketvirtadienis ir bus“, – reziumavo I. Marcinonienė.
Visgi, ji ragino nepamiršti, kad turėjome vasarą, kuri prasitęsė visu mėnesiu.