Vinco Grybo memorialinio muziejaus suaugusiųjų dailės studijai balandžio pradžioje suėjo 10 metų. Jubiliejus – su netikėtumo pliūpsniais, prabangos ir elegancijos dvelksmu, su gėlėmis ir šypsenomis buvo šventė ne tik dailės studijos dalyvėms, bet ir jų artimiesiems, bičiuliams bei visiems, nesantiems kultūrinio gyvenimo užribyje.
Dešimtmečio jubiliejaus svečius Parodų ir koncertų salėje sutiko jubiliejinis dailės studijos kūrinys – instaliacija „Pasveikinimas” – žvelgė šimtas portretų, (kažkas, sako, džiaugėsi atpažinęs save) ir žvakių ugnelių mirgėjime karališkai lenkėsi „Chenet”. (Jau gerokai po jubiliejaus studijos vadovė Rasa Grybaitė sakė, kad „Chenet” era, ko gero, baigėsi, išduodama, kad mintis sukurti instaliaciją buvo brandinama seniai, o prie kūrinio šiek tiek „prisidėjo” ir dailės parodų lankytojai, vaišinęsi vynu.)
Suaugusiųjų dailės studija, per dešimtmetį išaugusi ne tik kokybiškai (to įrodymas – retrospektyvinė paroda), bet ir kiekybiškai, per savo šventę parodė, kad domėjosi ne vien daile – akompanuojant Rūtai Šličkutei, tapančios moterys puikiai traukė Antano Šabaniausko dainas.
Kai prieš dešimtį metų diplomuotos jaunos menininkės Rasa Grybaitė ir Gabija Viduolytė parvažiavo į Jurbarką ir rajono laikraštyje „Šviesa” paskelbė kuriančios suaugusiųjų dailės studiją, atėjo nedidelis būrelis. Pačios ištikimiausios kūrybai – Marytė Ševelytė-Strončikienė, Birutė Elena Mockienė, Alma Račienė, Birutė Stulgaitienė – liko. Kiek vėliau, bet irgi labai seniai dailė pakerėjo Romutę Gervylienę, Daivą Mockienę, Romualdą Endriukaitienę. Šios studiją lankančios moterys perėjo kūrybinius ieškojimus nuo piešinio, eskizo, kol atrado tapybą. Vėliau į dailės studiją atėjo Dinara Klapatauskienė, Jolanta Tamošaitienė, Odeta Kniečiūnienė ir Daina Tolpežnikienė – jos, pasak R. Grybaitės, atnešė modernumo, drąsiai ėmėsi naujos, netradicinės tapybos.
2005 m. dailininkės Gabijos Viduolytės parengtam projektui Socrates fondas skyrė finansavimą – atsirado galimybė išbandyti nepigiai kainuojančias vitražo ir tapymo ant šilko technikas. Tuomet į dailės studiją atėjo, o pasibaigus projektui ir pasiliko Vilmanta Šulskienė, Onutė Siaurusaitienė, Audronė Martinaitienė, Ramutė Bakanienė, Alma Budrytė-Busch, Romarika Pikelienė. Moterys pripiešė spalvingų šilko skarelių, pridarė vitražų ir stiklo papuošalų, o Tifanny šviestuvų parodą Vinco Grybo memorialiniame muziejuje ir kūrėjos, ir žiūrovai prisimena kaip vieną gražiausių Jurbarke.
Kūrybai laiko suranda ir dziudo trenerė Diana Arlauskaitė, dar lankydama dailės pamokas pas šviesaus atminimo Michaliną Banaitienę gavusi Gogeno pravardę. Su malonumu dailės studiją lanko ir profesionali dailininkė Jurgita Davidavičienė. Vėliausiai atėjo Laima Mickūnienė ir Daiva Vitaitė – taigi dabar studijoje 23 kūrėjos ir jos sunkiai sutelpa kūrybinėms dirbtuvėms nepritaikytose muziejaus ekspozicijų salėse. Tačiau tai nevaržo kūrybos polėkio. Svarbiausia yra noras, o galimybių visuomet atrandama. R. Grybaitė dėkoja visiems, kurie 2 proc. apmokestinamųjų pajamų mokesčio skiria dailės studijai, tai padeda išbandyti daug profesionalių dalykų.
Pradėjusios dar praėjusiais metais, šių metų pradžioje dailės studijos moterys surengė parodą „Angelai”. Tai, pasak vadovės, naujas etapas jų kūrybos kelyje – moterys gilinosi į žmogaus veidą, studijavo jį ir būdus atvaizduoti žmogų drobėje. Tapydamos angelus, ruošėsi jubiliejiniam „Pasveikinimui”.
Dešimtmetį gyvuojanti suaugusiųjų dailės studija yra ryškus ir svarbus Jurbarko kultūrinio gyvenimo reiškinys, tad sveikinimais ir dovanomis pagerbė Seimo narys Bronius Pauža, rajono valdžia. Bet didžiausią dovaną savo vadovaujamai studijai įteikė R. Grybaitė – ji patvirtino, kad daug metų puoselėta svajonė turėti kūrybai pritaikytas patalpas virsta tikrove. Gegužės pabaigoje bus pasirašyta trišalė Jurbarko krašto muziejaus, Lietuvos Respublikos ir Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo sutartis dėl finansavimo, pradėti darbai, o 2011 m. pradžioje suaugusiųjų dailės studija švęs įkurtuves iki šiol nenaudotame raudonų plytų namelyje Vinco Grybo muziejaus kieme.
Antroji dailės studijos dešimtmečiui skirta paroda, gimusi iš moterų noro švęsti netradiciškai ir įsimintinai, buvo atidaryta Vinco Grybo memorialiniame muziejuje – tai Rimanto Akutaičio fotografijų paroda. Fotografas R. Akutaitis sukūrė visų studijos lankytojų bendrą fotografiją dešimtmečio iškilmių plakatui ir meninius moterų portretus. Prityrusio menininko akies užfiksuotos retro apdarais išsipusčiusios moterys – kiekviena savita, individuali, visos gražios. Tos fotografijos, pasak studijos vadovės Rasos, puiki pačių moterų ir studijos bičiulio R. Akutaičio dovana jubiliejaus proga, kuria džiaugsis vaikai ir anūkai. O kol kas R. Akutaičio fotografijomis Vinco Grybo muziejuje gali pasigėrėti kiekvienas – paroda veiks iki gegužės vidurio.
Instaliacijoje „Pasveikinimas” išdėliota piramidė, simbolizuojanti augimą, tobulėjimą. Viršūnė yra tik grožio siekiamybė, o gražiausias žmogus, pasak lietuvių mąstytojo Vydūno, yra kurdamas.
Danutė Karopčikienė