„Džiovinuko“ kavinukė net kelis pirmadienius kvietė jurbarkiečius į kavos degustacijas-edukacijas, kuriose šios srities specialistai Indrė DUKAUSKAITĖ ir Mindaugas ŽIČKUS pristatė RealBean prekės ženklo kavą. Gerti ir ragauti – ne tas pats: geriame tai, kas skanu, o ragaudami galime atrasti, kas dar skaniau.
Jurbarkiečiai žino ir mėgsta „Džiovinuką“ – tik pirmadieniais duris lankytojams atveriančioje kavinaitėje galima pasimėgauti šviežiais vaisių kokteiliais ir įvairių skonių džiovinukais, taip pat – ir gera kava.„Su kauniečiais Indre ir Mindaugu susipažinom Jurbarke, kai jie su savo kavos vagonėliu dalyvavo mūsų miesto šventėje. Paskui susitikome parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“, ir gimė mintis apie edukacijas ir degustacijas, ir RealBean kavą mūsų kavinukėje“, – apie naujos kavos atsiradimą „Džiovinuke“ pasakojo įmonės savininkai Jolanta ir Ričardas Tarozai.
„Džiovinuke“ galima ne tik paragauti, bet ir nusipirkti keturių rūšių RealBean kavos pupelių, o šiuo laikotarpiu – ir maltos kalėdinės kavos. O degustacijos su šios kavos gamintojais Indre ir Mindaugu lankytojams tapo ir gražia kelione nuo kavamedžių plantacijų iki kavos puodelio ant mūsų stalo.
Toje kelionėje yra tik septyni žingsniai ir pirmasis – auginimas. „Kavos pupelė yra uoga, o tie, kas moka šias uogas paversti kava ir parduoti, gali sakyti, kad pinigai auga ant medžio“, – šypsojosi edukatorius Mindaugas ir minėjo pagrindines kavamedžių rūšis: arabiką ir robustą, kurių pupeles naudoja ir RealBean kavos gamybai. Arabika laikoma aukštesnės klasės, ji pati iš savęs turi įvairių poskonių, tačiau ir robusta yra puiki, jei kavos gamintojai, norėdami produktą atpiginti, nesuprastina jo pridėdami nekokybiškų pupelių.
Bet eiliniam kavos gėrėjui skanu tai, prie ko įpratęs, tačiau įpročius galima keisti išbandant naujus skonius. Kavos mėgėją nuo profesionalo galima atskirti, pasak Mindaugo, iš atsakymo į klausimą, kokia kava jo mėgstamiausia: pirmasis įvardys kavos pavadinimą, antrasis – kilmės šalį.
RealBean kavos kilmės šalys – Vietnamas ir Indija. Tačiau kilmė dar neužtikrina kokybės.Kiti žingsniai – derliaus surinkimas, džiovinimas ir pupelių iš- lukštenimas. Kombainu – greičiau, skinama viskas iškart, net ir neprinokusios pupelės, kurios ir gali suprastinti kavos kokybę. Renkant rankomis skinamos tik prinokusios kavamedžio uogos, derliaus nuė- mimas užtrunka – renkama bent 12 kartų per sezoną, leidžiant prinokti visoms – tai garantuoja skonį, kokybę, žinoma, ir didesnę kainą.
Pupelių transportavimas, pasak RealBean kavos gamintojų, labai svarbus etapas. Kavos pupelės linkusios sugerti kvapus, ir gali pakvipti, pavyzdžiui, „Vegeta“, jei bus vežamos šalia prieskonių.
Ne ką mažiau svarbus skrudinimas, kuris yra kiekvieno gamintojo „arkliukas“. Skrudinimas atrakina skonius, kuriuos pupelės iki tol yra sukaupusios. Tačiau, pasak kavos gamintojo ir edukatoriaus Mindaugo, neįmanoma kavos padaryti skanesnės, negu ji yra iki skrudinimo.
Toliau – pupelių malimas. Svarbiausia yra kavos rupumas. Kuo smulkiau, iki miltelių, pupelės malamos turkiškai kavai, kuri ir išgeriama su visais milteliais. Kitais būdais gaminamos kavos skonis geriausiai atsiskleidžia, kai pupelės malamos rupiau. Elektrinės kavamalės, kurias naudoja dauguma mėgėjų namuose, – tik iš bėdos ir iš įpročio. Geriausia malti girnomis, taip ir daro kavos gamintojai, parduodantys supakuotą maltą kavą. Atidarius pakuotę, sunaudoti reikėtų per 2 savaites, todėl RealBean gamintojai maltos kavos siūlo tik mažas pakuotes, o šviežiai skrudintų pupelių galima pirkti kad ir kilogramą. Bet susimalus rekomenduojama iškart ir sunaudoti. Edukacijos dalyviai ragavo espresso ir filtriniu aparatais paruoštą kavą. Nieko blogo, sakė edukatorius, ir puodelyje užplikyta kava – tokią geria dauguma kavos mėgėjų, jis pats – irgi. Tačiau kavos aparatu paruošta kava geriausiai atskleidžia savo skonį, leidžia pajusti, kaip skirtingai atsiskleidžia tos pačios kavos pupelės, ruošiamos skirtingu būdu.
„Reikia žinoti, ką ragauji, ir nesitikėti, kad bus kaip iš maksimos, – kavos profesionalas atrėmė kai kurių degustatorių skepticizmą, esą nieko čia ypatingo. – Reikia lavinti skonio pojūtį, reikia būti atviriems. O espresui ypač turi būti labai išlavintas liežuvis.“
Degustuojant į kavą nededama jokių priedų, kitaip nepatirsi tikro kavos skonio ir aromato. Kitu atveju, kai tiesiog norisi išgerti kavos, neužginta rinktis – su cukrum ar be, su pienu, grietinėle ar dar su kuo nors. Tik vertėtų savęs paklausti, gal daug cukraus, sirupo ar karamelės dedame, kad nejustume blogo kavos skonio?„Cinamonas į kavą – irgi labiau dėl skonio, dėl kalėdiško kvapo. Tačiau cinamonas žemina kraujospūdį, o kava kelia, tad gaunasi pusiausvyra. Bet nebūtinai taip yra“, – sakė edukatorius Mindaugas.Truputis cukraus kavoje – gerai, tada kofeinas nevargina inkstų. Geriant su pienu cukrų atstoja laktozė. Vietoj cukraus prie kavos labai tinka saldainis, o dar labiau – džiovinukas.