Trečiadienio vidurnaktį stoję akistaton su metų sandūra kėlėme taures ne tik už prasidedančius 2015-uosius, bet ir už lietuviškus litus pakeičiantį eurą. Ne vienas jurbarkietis, naujuosius sutikęs prie miesto eglės, iškart suko prie bankomatų. Dabar jau galime drąsiai teigti, kad nauja valiuta rūpesčių sukėlė tik daliai vyresnio amžiaus žmonių – tuo buvo galima įsitikinti penktadienio rytą apsilankius sausakimšame Lietuvos pašto skyriuje Jurbarke.
Eurų laukėme dešimtmetį
Kad lietuviškus litus pakeis eurai, buvo aišku nuo tada, kai mūsų šalis tapo Europos Sąjungos nare. 2006-aisiais Lietuva siekė tapti pirmąja euro zonos šalimi Baltijos valstybėse, tačiau Europos Komisija pateikė neigiamą atsakymą dėl šiek tiek didesnės nei nustatyta infliacijos. Pernai ir šio trukdžio neliko – 2014 m. liepos 23 d. Europos Sąjungos bendrųjų reikalų taryba priėmė galutinį sprendimą pakviesti Lietuvą tapti devynioliktąja euro zonos nare.
Pirmąją šių metų dieną prekybos centruose eurais gauta grąža lietuvių nenustebino. Daugelis šalies gyventojų jau yra laikę rankose eurus – tuo dar iki Naujųjų galėjo pasigirti ne tik Europoje dirbantys emigrantai ar dažniau po pasaulį keliaujantys turistai, bet ir euro monetų rinkinius įsigiję sėslieji.
Lietuvos banko suformuoti euro monetų rinkiniai pernai tapo kone populiariausia kalėdine dovana – Lietuvos bankas pranešė, kad iš 900 tūkst. apyvarton išleistų euro monetų rinkinių neparduota liko gal tik šiek tiek daugiau nei dešimtadalis. Tokio milžiniško populiarumo niekas nesitikėjo – pavyzdžiui, prieš metus įvedant eurą Latvijoje parduota tik vos daugiau nei pusė euro monetų rinkinių.
Viskas atrodo pigu
Ir vis dėlto nemažai jurbarkiečių, sutikę Naujuosius prie miesto eglės, iš smalsumo užsuko patikrinti bankomatų. Ne visuose komercinių bankų skyriuose bankomatai sklandžiai veikė, tačiau tie, kas apsilankė DNB savitarnos skyriuje, netrukus po vidurnakčio jau laikė rankose eurų banknotus.
Pirmąją 2015-ųjų dieną Jurbarke didžioji dauguma mažųjų parduotuvių ir kai kurie prekybos centrai nedirbo. Iš ryto miestas atrodė tuštutėlis, o valiutos pasikeitimą akivaizdžiausiai liudijo tik benzino kolonėlių informaciniai stendai, skelbę, kad litras dyzelinio kuro dabar kainuoja tik 1,08 euro, o benziną pirksime už 1,23 euro.
Pavakare „IKI“ prekybos centre pirkėjų netrūko, todėl dirbo dvi iš trijų kasų ir prie abiejų buvo nemaža eilutė laukiančiųjų. Beveik visi pirkėjai atsiskaitinėjo litais, o grąžą gavo eurais – nors pirkinių krepšeliai nebuvo perpildyti, atsiskaitymas vyko šiek tiek lėčiau nei įprasta, pardavėjoms teko atsakinėti į pikėjų klausimus ir laukti, kol jie išstudijuos informaciją pirkimo kvituose.
„Maxima“ prekybos centre alų pirkęs vyriškis piktinosi, kad skaičiuodama grąžą kasininkė pernelyg ilgai krapštosi.
Nemažai pirkėjų atidžiai studijavo kainas eurais ir litais – ypač tas, kur eurai jau buvo perrašyti didesniais skaičiais. Vieni juokaudami, kiti neslėpdami pasipiktinimo tikino, kad labai lengva apsigauti, nes viskas dabar atrodo labai pigu.
Pašte – spūstis
Nei prie bankomatų, nei komercinių bankų skyriuose eilių nebuvo ir penktadienio rytą. Piktinosi tik viename iš bankomatų 5 tūkst. eurų panorusi išsiimti moteris – bankomatas jai rodė pranešimą, kad viršytas grynųjų išėmimo limitas. Banko darbuotojai moteriai aiškino, kad limitai buvo ir išduodant litus.
Neįprastas penktadienio rytas buvo tik Lietuvos pašto Jurbarke skyriuje. Nuo pat skyriaus atidarymo eurų laukiantys vyresnio amžiaus žmonės rikiavosi net į keletą eilių.
„Eurus jau atvežė, bet dar nekeičia“, – šiek tiek po 10 val. ryto sakė prie pat langelio laukiančios moterys. Už jų stovėjęs vyriškis buvo aiškiai nepatenkintas: neslėpė, kad nesitikėjo, jog taip ilgai reikės stypsoti eilėje.
Po vidurdienio eilė prie pašto langelių sumažėjo, tačiau laukiančiųjų pasikeisti pinigus vis dar buvo nemažai.
Penktadienį litus į eurus išsikeisti buvo galima ir Eržvilko, Girdžių, Jurbarkų, Skirsnemunės, Smalininkų, Veliuonos ir Viešvilės paštuose. Kai kuriuose paštuose pinigus keičia ne darbuotojai, o mobilios komandos. Vienos operacijos metu galima išsikeisti ne daugiau kaip 3452,8 Lt – 1000 eurų.
Lietuvos pašto vadovai įspėja, kad nei gatvėje, nei kitose viešose vietose litai į eurus nėra keičiami, jokie pašto atstovai į namus nevaikščioja ir litų į eurus keisti nesiūlo.
Pašto skyriuose valiuta nemokamai bus keičiama 60 kalendorinių dienų – iki kovo 1-osios. Keičiant pinigus pašto skyriuose budi policijos pareigūnai, į paštus ir iš jų pinigai saugiau gabenami policijos transporto priemonėmis.
Litai galios dvi savaites
Išgirdusi apie spūstį pašte vieno Jurbarke veikiančio komercinio banko poskyrio vadovė pripažino, kad buvo eilių ir bankuose.
„Tai, kas pašte vyksta dabar, mes patyrėme tarpušvenčiu – prie bankomatų spūsties nebuvo, bet palaukti reikėdavo. Jurbarke, kaip ir kitose Lietuvos vietose, po Kalėdų smarkiai padidėjo įnešamų grynųjų pinigų kiekis“, – teigė banko darbuotoja.
Jurbarkiečiai įsitikino, kad luktelėti prie bankomato reikėdavo net ir atvykus vėlų vakarą. Nors ilgų eilių nebuvo, banko patalpose žmonių būdavo visą laiką.
Bankų darbuotojai kiekvienam klientui primena, kad komerciniuose bankuose eurus į litus nemokamai galima bus išsikeisti iki 2015 m. birželio 30 d. Lietuvos banko kasose Kaune ir Vilniuje litai į eurus bus keičiami neribotą laiką, tačiau vienintele teisėta atsiskaitymo priemone euras taps jau sausio 16 d. Iki tol prekybos vietose už prekes ir paslaugas bus galima atsiskaityti tiek litais, tiek eurais, o grąža, su tam tikromis išimtimis, bus duodama tik eurais.
Daiva BARTKIENĖ