Likus porai savaičių iki rinkimų į Europos Parlamentą (EP) jaunimo diskusiją „Europos rinkimai: na ir kas?” Jurbarko kultūros centre surengė Vytauto Didžiojo vidurinės mokyklos mokinės Viktorija Petrauskaitė, Danutė Matelytė ir Ieva Norkaitytė kartu su jaunimo reikalų koordinatore Audrone Balčiūniene.
Dažnai girdime, kad jaunimas yra mūsų ateitis. Bet juk ateitį jaunimui kuria suaugusieji, priiminėdami įstatymus, nuo kurių priklauso ne tik kaip yra šiandien, bet ir kaip gyvensime po metų ar dešimties. Ar gali būti jaunimas abejingas savo ateičiai?
Ateičiai gal ir neabejingas, bet panorusiųjų diskutuoti apie Europos Sąjungą, Europarlamentą ir rinkimus atėjo tik nedidelis būrelis merginų. Užtat svečių buvo nemažai – į EP kandidatuojantys Saulius Lapėnas, Vidaus reikalų ministro patarėjas, ir Algirdas Gudaitis, mero pavaduotojas. Viešvilės užkardos vadas Giedrius Ranonis pasakojimu ir filmuota medžiaga apie modernią pasieniečių techniką, kuri padeda saugoti ES išorinę sieną bei efektyviai fiksuoti jos pažeidėjus, itin sudomino jaunimą. Užkardos vadas kalbėjo ir apie tai, kokią reikšmę Lietuvos piliečiams turi narystė ES ir prisijungimas prie Šengeno erdvės.
Isvalda Aleknienė – Tauragės apskrities Europos informacijos centro-Europ Direct vadovė, pateikė jaunuoliams klausimų apie ES ir pakvietė atvykti į informacijos centrą – iki šiol jurbarkiečių ten dar nesilankė.
Birželio 4-7 d. Europoje vyks rinkimai į EP. Po rinkimų Europarlamente bus 736 nariai, kurių kiekvienas atstovaus vidutiniškai 715 tūkst. piliečių. Mažos valstybės turės bent po 5 atstovus, didžiausia – Vokietija net 99.
Lietuva rinks 12 europarlamentarų. Balsavimo teisę turi 2,8 mln. piliečių, 290 tūkst. balsuos pirmą kartą. „Kodėl svarbus EP? Jis leidžia įstatymus, pagal kuriuos mes visi gyvename. EP sprendžia, kokį maistą valgome, kokios kokybės degalus pilame į automobilį, kiek kainuoja skambučiai į užsienį. Bet kokiu atveju rinkimai įvyks, bet nebalsuodamas atiduodi savo teisę kitam, jei ne tu – kitas nuspręs už tave”, – teigė I. Aleknienė. Europos informacijos centro vadovė kvietė Jurbarko jaunimą balsuoti ir paraginti suaugusiuosius – tėvus, giminaičius, kaimynus. Vaikai galėtų surasti tėvams internete kandidatų sąrašus, pasiūlyti kitos informacinės medžiagos.
Danutė, Ieva ir Viktorija surengė viktoriną apie Europos Sąjungą – diskusijos dalyviai pasiskirstė į grupeles ir ekspromtu turėjo atsakyti į klausimus. Jų buvo daug, atsakymų – visai mažai. Netgi grupelė, kurioje buvo vienas kandidatų į EP, į klausimus atsakinėjo tyla. Žinoti visko neįmanoma ir nebūtina, bet nežinoti nieko apie tai, kur gyvename jau penketą metų, turėtų būti nepatogu. Diskusijos rengėjos visiems atvykusiesiems padalijo po glėbelį puikios poligrafinės kokybės leidinių – galbūt patraukliai pateikta informacija apie ES neperskaityta nebus išmesta į mėlyną konteinerį.
Diskusijose buvo kalbama apie Europą be sienų, migraciją ir emigraciją, apie jaunimui atsivėrusias galimybes. Girdint liūdnokas dalyvavimo Europarlamento rinkimuose aktyvumo prognozes, į diskusiją susirinkusios merginos išreiškė nuomonę, kad leidus balsuoti nuo 16 m., kaip yra kai kuriose Europos valstybėse, rinkėjų aktyvumas padidėtų, nes jaunimui negali nerūpėti Europos ateitis.