Vasario 8 d. Vadžgirio Šv. Juozapo bažnyčioje gintarais puoštomis žemės ūkio ministro Andriaus Palionio padėkomis apdovanoti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) inicijuoto konkurso „Krašto auksas“ Tauragės apskrities nugalėtojai – organizacijos, įmonės, ūkininkai, sėkmingai įvykdę projektus, įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros (KPP) 2014–2020 metų programą. Tarp nominantų – ir trys Jurbarko rajone įgyvendinti projektai.
Kaime gyventi gera
Siekdama skleisti žinias apie KPP, viešinti 2014–2020 m. Lietuvos kaimo plėtros programos įgyvendinimo gerąją patirtį bei pasiektus rezultatus, Žemės ūkio ministerija inicijavo konkursą „Krašto auksas“ ir rengia 10 renginių ciklą, kuriuose apdovanoja po devynis kiekvienos apskrities geriausius projektus.
Iškilmingi renginiai vyksta kiekvienos apskrities praėjusių metų Mažojoje kultūros sostinėje: Žiežmariuose (Kauno aps.), Kuliuose (Telšių aps.), Mosėdyje (Klaipėdos aps.), Vadžgiryje (Tauragės aps.), Baisogaloje (Šiaulių aps.), Veisiejuose (Alytaus aps.), Liudvinave (Marijampolės aps.), Dusetose (Utenos aps.), Adomynėje (Panevėžio aps.) ir Nemėžyje (Vilniaus aps.).
Pasak Vadžgiryje viešėjusio žemės ūkio ministro patarėjo Rosvaldo Gorbačiovo, atvežusio ministro linkėjimus ir sveikinimus, konkursas buvo kuriamas galvojant apie kaimą, apie tai, kad jame gyventi gera. „Šis konkursas apie žmones – kuriančius, neabejingus, darbščius. Buitis, darbai įtraukia, ir atrasti laiko papildomiems darbams – sudėtinga. Daugelis linkę kalbėti, o ne daryti. Jūs, čia susirinkę, esate ypatingi – jūs darote. Žmonės, kurie turi idėjų, noro ir drąsos jas įgyvendinti. Neužtenka turėti idėją ir su ja vaikščioti. Reikia imti ir daryti“, – sakė R. Gorbačiovas.
Konkurso simboliu tapo Lietuvos gintaras – krašto auksas, mūsų pradžių pradžios, senovės ir dabarties saugotojas bei simbolis. Įvertinti projektai lyg ilgaamžis Lietuvos auksas garsina ir puošia valstybę. Gintaras suteikia kūrybiškumo, neša sėkmę ir ramybę. Šios savybės tarsi nusako KPP projektų vykdytojų originalumą, kūrybiškumą, pasišventimą Lietuvos kraštui.
Pretenduoti į apdovanojimus galėjo Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos projektų vykdytojai arba paramos gavėjai, jau įgyvendinę projektus. Konkursui pretendentus galėjo teikti visos organizacijos ir fiziniai asmenys. Apdovanojimų atrankos komisija didelį dėmesį skyrė pretendentų verslumui, projektų naudai visuomenei. Už pretendentus feisbuko paskyroje „Krašto auksas“ galėjo balsuoti visi norintieji.
Paraiškas konkursui dėl Jurbarko rajone įgyvendintų projektų pateikė vietos veiklos grupės (VVG) „Nemunas“ administracija. Visi projektai įgyvendinti dalyvaujant VVG „Nemunas“ administruojamose KPP programose.
„Paraiškas konkursui teikėme pirmą kartą. Nors projektų padedame įgyvendinti daug, viena iš sąlygų buvo, kad jie jau turi būti pabaigti. Patys atrinkome mūsų akimis vienus geriausių projektų pavyzdžių. Šie projektai įgyvendinti skirtingų paslaugų teikėjų – biudžetinės organizacijos, nevyriausybininkų ir verslininkų“, – sako VVG „Nemunas“ administracijos vadovas Arūnas Stasiūnas. Vertinimui buvo pateikti trys projektai – visi jie buvo apdovanoti.
Džiaugėsi įvertinimu
Į Vadžgirį nominantai sugužėjo lydimi bendruomenių narių, artimųjų, draugų ir valdžios atstovų. Projektų vykdytojus sveikino Seimo narys Ričardas Juška, Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius. Pasak pasveikinti kraštiečių atvykusio Jurbarko r. savivaldybės mero Skirmanto Mockevičiaus, ne pastatai ir daiktai yra didžiausias auksas, o žmonės – iniciatyvūs, darbštūs, buriantys. „Šis renginys – mūsų vienybės, bendrystės parodymas. Bendros veiklos kaimo žmonėms labai svarbios“, – sakė meras.
Žemės ūkio ministro padėka įvertinti trys Pagėgių savivaldybėje įgyvendinti projektai: Lumpėnų kaimo bendruomenė organizavo tradicinius renginius, puoselėjo vietos kultūros ir istorijos paveldą, skatino savanorystę ir kartų bendravimą, ūkininkas Paulius Dargelis plėtojo šiuolaikinį, konkurencingą, ekologišką augalininkystės ūkį, gerino ekologiškų grūdų produkcijos kokybę, ūkininkas Sigitas Stonys įvertintas už modernios įrangos naudojimą bičių ūkyje, gyvybingo ir konkurencingo bičių ūkio plėtrą.
Geriausieji išrinkti ir Tauragės savivaldybėje. Jais tapo Pagramančio regioninio parko direkcija už surengtus edukacinį ir dviračių žygius, supažindinimą su gamtos ir kultūros paveldo vertybėmis, kaimo gyventojų aktyvumo ir pilietiškumo skatinimą, bendrovė „Lurseta“ apdovanota už sukurtą ne žemės ūkio verslą ir naujas darbo vietas, o kaimo bendruomenė „Taurų žiburys“ – už projektą „Mokykimės – kurkime – motyvuokime“, kuriame rengė gyventojų mokymus, ugdė bendruomenių lyderius, mokė bendradarbiavimo, savanorystės, gerino kompetencijas.
Dėmesys vaikams
Gausi ir graži kompanija sugužėjo atsiimti Jurbarko r. savivaldybės viešajai bibliotekai skirto apdovanojimo už projektą „Biblioteka kitaip“, kuriame buvo sukurtas vaikų ir jaunimo neformalaus ugdymo tinklas, rengti neformalaus ugdymo užsiėmimai, naudojant šiuolaikines informacines technologijas.
„Tai buvo mano ilgai lauktas ir pagimdytas kūdikis. Projektą pradėjome įgyvendinti 2018 m. ir jis tęsis penkerius metus. Jį sumaniau galvodama apie kaimo vaikus, kurie neturi tokių galimybių, kaip miesto vaikai, dalyvauti renginiuose, susitikimuose, edukacijose“, – sako projekto sumanytoja Vadžgirio bibliotekininkė Erika Žievienė.
Projekte dalyvauja penki bibliotekos skyriai – Vadžgirio, Eržvilko, Viešvilės, Žindaičių ir Skirsnemunės. Už projekto lėšas buvo įsigyti penki konferencinės įrangos paketai: televizoriai, kompiuteriai, kamera, spausdintuvai. Pirmaisiais projekto metais į užsiėmimus buvo pakviesta nemažai įžymių ir įdomių žmonių – Vadžgiryje su vaikais bendravo ir užsiėmimus vedė Nomeda Marčėnaitė, Vytautas V. Landsbergis, Jolanta Rimkutė, Sigutė Ach. Visuose užsiėmimuose susijungus teletiltu dalyvavo ir kitose bibliotekose susirinkę vaikai ir jaunimas. „Dabar užsiėmimai tęsiami. Įrangos pagalba bendraujame kartą per mėnesį. Aš pati mokau įvairių rankdarbių, papuošimų gamybos, edukacijas rengia kitos bibliotekininkės“, – kad projektas toliau sėkmingai skinasi kelią džiaugiasi E. Žievienė.
Kiekviename užsiėmime vienoje bibliotekoje dalyvauja apie 15 vaikų nuo 5 iki 19 metų amžiaus. Vienas kitą matydami per televizorius, drauge užsiimdami rankdarbiais vaikai susidraugavo. „Ne tik vaikai. Mes, bibliotekininkės, taip pat užmezgėme puikų ryšį, drauge planuojame kitus darbus, projektus. Tapome stipria bendruomene. Jau galvojame apie galimybę įsigytą techniką po šio projekto panaudoti įtraukiant į veiklas ir suaugusiuosius“, – planuoja projekto sumanytoja. Ji pabrėžia, kad šis projektas, kurio sąmata – apie 27 tūkst. Eur, leidžia apsirūpinti edukacijoms reikalingomis priemonėmis. „Mums labai daug reikia priemonių, negalėtume tiek įsigyti patys. Bendruomenė mus labai palaiko – vaišėmis, arbata užsiėmimų metu pasirūpina ir seniūnai, ir bendruomenės nariai“, – bendruomenės nariams dėkinga E. Žievienė.
Mokėsi dirbti ir ilsėtis
Su VVG „Nemunas“ nuolat bendradarbiaujanti asociacija Jurbarko evangelikų liuteronų parapijos diakonija „Jurbarko sandora“ įgyvendino ir šiuo metu vykdo ne vieną bendrą projektą. Asociacija padėkos sulaukė už projektą „Jaunimo darbo ir poilsio stovykla Smalininkuose“ – suorganizuotą jaunimo darbinių įgūdžių ugdymo stovyklą, jaunimo neformaliojo ugdymo gerinimą.
Praėjusią vasarą Smalininkuose surengtoje stovykloje dalyvavo dvidešimt 14-25 metų jaunuolių iš kaimiškųjų rajono vietovių. Stovyklos organizatoriai kėlė tikslą, per darbus, atliekamus remontuojant būsimo Šeimos gerovės centro pastatą, supažindinti jaunuolius su statybinėmis profesijomis, padėti įgyti darbinių ir socialinių įgūdžių. „Stovykloje ne tik dirbome. Vyko įvairios laisvalaikio veiklos – plaukėme baidarėmis, žaidėme žaidimus, lankėme įžymias krašto vietas, vykome į ekskursiją“, – pasakoja asociacijos „Jurbarko sandora“ atstovė Evelina Tamošaitytė. Atsiimdama apdovanojimą ji dėkojo asociacijos vadovo, kunigo Mindaugo Kairio vardu ir patikino, kad stovykla buvo tik pirmas nedidelis žingsnis link didelio projekto, kai bus įkurtas multifunkcinis socialinių paslaugų centras.
Sparčiai plečiasi
Uždaroji akcinė bendrovė „Graneda“ įvertinta už projektą „UAB „Graneda“ veiklos plėtra ir sukuriamos pridėtinės vertės didinimas, efektyviai panaudojant vietos išteklius“. Viešvilėje įsikūrusi, trejus metus veikianti bendrovė projekto lėšas investavo į verslo plėtrą ir naujų darbo vietų sukūrimą.
„Esu nustebęs dėl apdovanojimo. Atrodo, nieko ypatingo nedarome. O gal tiek ir reikia – dirbti nuoširdžiai“, – atsiimdamas padėką sakė vienas bendrovės vadovų Sigitas Gražulevičius.
Didžiąją dalį produkcijos – medinių inkilų ir lesyklėlių į užsienio šalis – Angliją, Olandiją ir Švediją eksportuojančiai bendrovei, norint išlikti konkurencingai tarptautinėje rinkoje, reikėjo didinti gaminamos produkcijos apimtis. Lietuvoje bendrovės gaminiais prekiauja prekybos centras „Senukai“, jurbarkiečiai medienos gaminių gali įsigyti mugėse.
Už projekto lėšas bendrovė įsigijo traktorių su krautuvu, kaušu, medienos apdirbimo stakles, kitos įrangos. Investicijos leido sumažinti rankų darbo, padidėjo gamybos apimtys. „Vykdydami projektą įdarbinome du žmones. Didėjant darbų apimtims priėmėme dar vieną. Dabar bendrovėje dirba septyni darbuotojai“, – sako S. Gražulevičius. Pirmą kartą projektą įgyvendinęs verslininkas jo nauda neabejoja. „Įsipareigojimų yra, viską išpildyti nelengva, bet parama verslui buvo. Ypač pradedant. Mes nuo nulio per trejus metus labai išaugome ir turime planų ateičiai“, – tikina S. Gražulevičius.
Visi apdovanotieji sulaukė gausių savo bendruomenių sveikinimų, o patys už galimybę įgyvendinti projektus dėkojo savivaldybėse veikiančių vietos veiklos grupių administratoriams. Jurbarkiečiams kaimiškose vietovėse įgyvendinti projektus padeda VVG „Nemunas“.
Jūratė Stanaitienė