Savaitgalį Jurbarkas nuskambėjo šalies žiniasklaidoje. Deja, ne iš gerosios pusės. Buvo pranešta, kad iš neblaivių tėvų paimti šeši nepilnamečiai vaikai.
Šeštadienį 20.55 val. policija pagal gautą pranešimą vyko į Muitinės gatvę Jurbarke, kur, kaip teigta, namuose neblaivūs tėvai neprižiūri vaikų. 35-erių metų moteriai nustatytas 2,36 prom., o 30-mečiui vyrui – 2,03 prom. girtumas. Namuose buvę šeši vaikai, gimę nuo 2005 iki 2015 metų, paimti iš šeimos.
Teiginį, kad paimti iš šeimos, pirmadienį paneigė Jurbarko r. savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Laima Gardauskienė. „Šiais šešiais vaikais pasirūpino šalia gyvenanti močiutė“, – sakė vedėja.
Mat paimti iš šeimos neįsikišus Vaiko teisių apsaugos tarnybai negalima, o šįkart, panašu, taip ir atsitiko, nes pirmadienį popiet L. Gardauskienė teigė dar neturinti jokios oficialios informacijos apie incidentą Muitinės gatvėje, socialiniame būste, gyvenančioje šeimoje. „Pranešti turėtų policija, bet štai koks tarpinstitucinis bendradarbiavimas“, – sakė vedėja.
Tiesa, pasak vedėjos, šeštadienio vakarą jos kolegė sulaukusi policijos pareigūno skambučio ir klausimo, kur dėti tuos vaikus. Nors policijai savivaldybė esanti nusiuntusi raštą, kad kai nėra kitos išeities, vaikus reikia vežti į „Skalvijos“ vaikų globos namus. Tačiau skambutis – neoficialu, o kas pareigūnams nurodė kitą išeitį, t. y. močiutę, neaišku.
Šeima L. Gardauskienei gerai žinoma. „Mes neregistruojame šeimų, kurios tinkamai rūpinasi vaikais. Daug problemų su ta šeima… Sudėtinga situacija. Jei turėtume socialinių globėjų, tie vaikai jau ten gyventų“, – sakė vedėja ir patikslino, kad minimos šeimos vaikams nėra buvusi nustatyta globa ir krizių centre Eržvilke šeimos nariai irgi niekada nebuvo apgyvendinti.
Tačiau jau ne pirmus metus šeimai teikiamos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos, kitaip sakant, šeimos gyvenimu rūpinasi socialinis darbuotojas. Ir eiliniam piliečiui gal atrodys, kad jei jau rūpinasi, tai sužinojęs, kad ir iš „Facebook“, jog šeimoje kažkas nutiko, turi bet kuriuo paros laiku suskubti pasirūpinti, kad vaikams nekiltų grėsmė. Juk argi maža tragedijų jau yra įvykę?
„Labai primityvus toks požiūris“, – atrėmė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja. Pirma, socialinėje erdvėje informacija dažnai būna iškreipta – kad ir šiuo konkrečiu atveju, pasak vedėjos, tik vienoje televizijoje ėjo teisinga informacija. O antra, Vaiko teisių apsaugos darbuotojai dirba darbo valandomis, o ne darbo metu tokiais ir panašiais atvejais rūpinasi policija. „Žinoma, skubius vaiko paėmimo atvejus sprendžiame skubiai. Kai gresia realus pavojus vaiko gyvybei ar sveikatai“, – patikslino vedėja.
Šiemet jau 8 vaikams Jurbarko rajone nustatyta globa, 7 iš jų atsidūrė „Skalvijos“ globos namuose. O kiek vaikų dėl netinkamo tėvų elgesio laikinai turėjo priglausti močiutės ar kiti žmonės, pasak L. Gardauskienės, neskaičiuojama.
„Jei turėtume galimybę, iš šeimų paimtume ir daugiau vaikų. Bet kas juos priglaus? Socialinių globėjų nėra, o apgyvendinimas vaikų globos namuose labai sudėtingas. Kvotos viršytos. Vykstant šios institucijos pertvarkai norint apgyvendinti vaiką reikia gauti Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos leidimą“, – sakė vedėja.
Įdomus sutapimas: besikalbant suskambo telefonas, ir atsiliepusios L. Gardauskienės veidas nušvito. Pasirodo, būtent ta tarnyba davė leidimą apgyvendinti „Skalvijoje“ tris vaikus, kurie, beje, jau kurį laiką ten ir buvo priglausti.
Pasak Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos, vaikų, augančių socialinės rizikos šeimose, katastrofiškai daugėja: prieš 14 metų, kai ji pradėjo dirbti skyriuje, Jurbarko rajone iš viso buvo apie 10 tūkst. vaikų ir apie 100 socialinės rizikos šeimų, dabar – vos 4800 vaikų, o socialinės rizikos šeimų, įrašytų daugiausia dėl girtuokliavimo, – per 120, jose auga apie 300 vaikų. Ir, pasak L. Gardauskienės, į šią įskaitą įrašomos šeimos, kuriose problemos jau labai sudėtingos, įsisenėjusios.
O juk jei Vaiko teisių apsaugos skyrius ir socialiniai darbuotojai imtų rūpintis šeima, kai problemos dar ne tokios senos, būtų galima labiau padėti? „O su kokiais resursais?“ – klausimu į klausimą atsakė skyriaus vedėja.
Pirmadienį, L. Gardauskienės žiniomis, šeši vaikai iš Muitinės gatvės jau buvo namie. Bet problema juk neišnyko?
Danutė Karopčikienė