„Keliaudami Panemune, turėsite galimybę prisiliesti prie pačių seniausių Lietuvos istorijos etapų. Vaizdingas Nemuno slėnis nukelia į kovų su kryžiuočiais bei didžiųjų kunigaikščių laikus, o iki šių dienų išlikusių dvarų ir pilių sienos pasakoja tuometinio gyvenimo istorijas bei patikimai saugo paslaptis“, – sako VŠĮ „Žaliasis regionas“ direktorė Gaiva Mačiulaitienė.
Viena įdomiausių vietų, kurią išvysite keliaudami Rojaus keliu – Raudonės pilis. Šiandien ji atvira lankytojams, tad pakilę į bokšto viršų, galėsite pasigrožėti Nemuno vingiais, didingais piliakalniais ir ūksmingomis pilį supančio parko alėjomis, kuriose galima vaikštinėti valandų valandas.
Kiek tolėliau, keliaujant link Jurbarko, būtina apsilankyti Panemunės pilyje. Ši pilis kadaise priklausė Gelgaudų giminei, o generolas Antanas Gelgaudas tapo vyriausiuoju 1831 m. sukilimo vadu Lietuvoje. Šiandien pilyje vykdomos parodos, įvairios ekskursijos bei edukacijos, leidžiančios nusikelti į intriguojančią tolimą praeitį. Pilį supa 5 kaskadiniai tvenkiniai.
Užsukus į Jurbarko miestą, smalsiausių dėmesį tikrai patrauks Dvaro parkas. Buvusių ištaigingų rūmų vietoje šiandien stovi keturių kolonų portikas, primenantis jų didybę, o išlikę dvaro flygeliai lyg du broliai padeda susidaryti buvusio dvaro vaizdą. Viename jų – Jurbarko krašto muziejus, kviečiantis iš arčiau susipažinti su dvaro gyvenimu. Dvaro parko pastatuose šiandien duris lankytojams atveria kultūros įstaigos, o buvusioje stačiatikių cerkvėje, kuri buvo įrengta rekonstruotame degtinės sandėlyje, dabar veikia parodų ir koncertų salė.
Netoliese yra garsaus skulptoriaus Vinco Grybo memorialinis muziejus, kuriame galima pasigrožėti ir pačiais žinomiausiais jo darbų pavyzdžiais“, – apie visai Lietuvai svarbios asmenybės palikimą pasakoja G. Mačiulaitienė.
Nuostabaus grožio pilį išvysite ir atvykę į Tauragę – tai vienas svarbiausių istorinių paminklų šiame regione.
„Iš tiesų Tauragės pilis niekada nebuvo tipiška pilis – joje veikė tai muitinė, tai kalėjimas. Šiandien čia įsikūręs krašto muziejus „Santaka“, reguliariai vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, koncertai ir parodos. Viena iš legendų byloja, kad po pilimi yra dar neatrastas tunelis į Tauragės dvarą po Jūros dugnu… Lankytojams tikrai patiks ir išpuoselėta parko teritorija su puikiai įrengtais pėsčiųjų takais, poilsio zonomis ir piknikų vietomis“, – įdomybėmis dalijasi pašnekovė.
Nors išlikusių pilių Lietuvoje neturime labai daug, apie tai, kiek jų būta mūsų kraštuose, mena vis dar stūksantys piliakalniai. Automobiliu ar dviračiu leidęsi į 108 kilometrų „Piliakalnių krašto“ maršrutą, aplankysite net 34 jų. Nepaklysti juose Jums padės www.zaliasisregionas.lt „Istorinės Medininkų ir Karšuvos žemės kadaise buvo stipriais gynybiniais centrais, iki šiol išsaugojusiais slėpiningą dvasią. Kiekvienas piliakalnis mena įdomią istoriją, o nepatingėjusius pamiklinti kojų kopiant į viršų, apdovanoja išties kerinčiais apylinkių vaizdais. Čia ir garsusis Seredžiaus arba Palemono piliakalnis, taip pat Veliuonos piliakalnių kompleksas, iš kurių vienas vadinamas Gedimino kapo kalnu – mes tikime, kad iš tiesų ten ilsisi didžiojo kunigaikščio palaikai“, – sako G. Mačiulaitienė.
Keliaudami šiuo maršrutu, būtinai stabtelkite prie Bilionių piliakalnio, kitaip dar vadinamo Šventikalniu. Manoma, kad kadaise čia stovėjusi 1336 metais kryžiuočių sunaikinta Pilėnų pilis. Kalnų žavesiu užburs ir Medvėgalio piliakalnių kompleksas – viena iš įsimintiniausių vietų visoje Lietuvoje.
Medvėgalio pilis XII-XIV a. karų su kryžiuočiais laikotarpiu buvo ne tik viena stipriausių, bet ir gražiausių mūsų šalyje. Sakoma, kad giedrą dieną nuo Medvėgalio viršūnės galima matyti 14 bažnyčių bokštus ir net už 30 km stūksančią Šatriją.
Svajojantys pajusti istorinius laikus ir savo akimis išvysti panašų vaizdą, kokiu grožėjosi mūsų protėviai, turėtų užkopti į Šilalės rajone esantį Padievaičio piliakalnį. Manoma, kad būtent čia stovėjo pirmoji Gedimino pilis, vėliau kryžiuočių sunaikinta. Šalia piliakalnio yra ir „Velnio sostas“ – mitologinis akmuo ant kurio kadaise buvo atliekamos senosios pagoniškos apeigos.
O atvykę į Pagėgius, būtinai įkopkite į Rambyno alkakalnį, nuo kurio atsiveria kadaise skalvių genties gyvenamos žemės – Nemuno lankos, Tilžė ir Ragainė. Čia dabar įrengtas modernus aukuras, primenantis apie senuosius baltų dievus Patrimpą, Perkūną ir Patulą.
Pažindinantis su „Žaliuoju regionu“, verta užsukti bent į kelis muziejus. Galbūt pradėsite nuo seniausio iš jų? Šilalės rajone esantį Baublių muziejų tūkstantmečio išskaptuoto ąžuolo kamiene 1812 m. įrengė žemaičių bajoras, rašytojas ir istorikas, kultūros šviesuolis Dionizas Poška. Čia jis sudėjo archeologinius radinius, įžymių žmonių portretus, įrengė daugiau nei 200 knygų bibliotekėlę.
Rekomenduojame praplėsti maršrutą ir užsukti į pirmųjų Atlantą įveikusių lakūnų Dariaus ir Girėno muziejus, įkurtus jų gimtuosiuose namuose. Stasio Girėno gimtinę-muziejų rasite Šilalės rajono Upynos seniūnijos Vytogalos kaime – čia pat išvysite ir atstatytą jo gyvenamąją trobą, klėtelę su joje įrengta ekspozicija. Keliaudami link Klaipėdos, pasieksite Judrėnus – gimtąjį Stepono Dariaus kraštą. Kadaise buvęs Rubiškių kaimas po lakūno žūties buvo pervadintas Dariaus vardu.
Jurbarko, Šilalės, Pagėgių ir Tauragės savivaldybes apjungiantis „Žaliasis regionas“ keliautojus stebina ne tik muziejų gausa, bet ir įtraukiomis edukacijomis, leidžiančiomis kitaip patyrinėti turtingą krašto istoriją ir iš arčiau pažvelgti į modernią dabartį.
Štai Tauragėje vyksta pirmoji ir kol kas vienintelė edukacija Lietuvoje apie atsinaujinančią energetiką „Vėjo spalva žalia“. Virtualios realybės akinių dėka galima pakilti net į 220 metrų aukštį ir pamatyti ne tik jėgainės vidų bei mechanizmus, bet ir iš aukštai atsiveriantį kraštovaizdį. Daugybės teigiamų atsiliepimų sulaukia Pagėgių savivaldybei priklausančio Vilkyškių miestelio „Istorijos inkubatorius“ – čia, viename iš buvusio Vilkyškių dvaro pastatų įrengtoje ekspozicijoje, būsite nustebinti gausa interaktyvių veiklų. Nuo 3D animuotų filmų, atskleidžiančių Tilžės taikos pasirašymo subtilybes, iki virtualių istorinių edukacinių žaidimų, padedančių išsamiau pažinti Rytų Prūsijos istoriją sužinant paprastus, bet neįtikėtinus istorijos faktus.
Kraštovaizdžio stebuklu vadinamame „Žaliajame regione“ susipina praeitis, dabartis ir ateitis, tad kiekvienas keliautojas čia atras savitą maršrutą intriguojančiais istoriniais labirintais ir pažintiniais gamtos keliais.
„Pakeliavę po šį nuostabų kraštą, netruksite suprasti, kodėl jam buvo pasirinktas būtent toks pavadinimas. Natūralios gamtos ir kultūros dermė čia sukuria ypatingą atmosferą֧. Norime visa tai saugoti, todėl renkamės naudoti žaliąją elektros energiją, siekiame, kad turizmo paslaugos būtų draugiškos aplinkai. Atvykę pas mus galėsite keliauti aplinkai draugiškais elektriniais autobusais, o keliaujantys elektromobiliais, visuose regiono miestuose ras įrengtas elektrinių automobilių pakrovimo stoteles“, – sako G. Mačiulaitienė ir planuojančius keliauti po „Žaliojo regioną“ kviečia atrasti gražiausius gamtos kampelius.
Keliaudami iš Jurbarko Pagėgių link, užsukite į ąžuolų alėją. Abiejuose senojo plento pusėse auga 186 medžiai galiūnai, sodinti dar XVIII – XIX a. Stabtelėję Karšuvoje, galite pasivaikščioti 4 ir 17 kilometrų ilgio pėsčiųjų takais – be greta esančių žuvitakio ir buvusio dvaro parko, galėsite pamatyti ir pasigrožėti Lietuvai neįprasta bukų giraite, Karšuvos girios krašteliu, rezervate esančiu laukiniu upelio slėniu.
Skirkite laiko tarp Jūros upės kilpų, iškilių piliakalnių ir vaizdingų atodangų įsikūrusiam Tauragės miestui ir rajonui. Savo akimis pamatykite įspūdingą Pagramančio atodangą, kurios sluoksniai atskleidžia beveik 200 tūkst. metų istoriją, pavaikštinėkite Plynosios aukštapelkės ir Akmenos pažintiniais takais.
Lankydamiesi Tauragėje, raskite laiko aplankyti ir Pagramančio regioninį parką. Tai tikra atgaiva gamtos apsuptyje. Čia kraštovaizdis džiugina didingais upių slėniais, įspūdingomis atodangomis bei kabančiais tiltais. Įlipę į Pagramančio apžvalgos bokštą, įrengtą prie Akmenos ir Jūros upių santakos, pamatysite visą peizažo grožį, o nusileidę žemyn prie upės, pajusite skirtingą sutekančių upių vandens temperatūrą.
Pasiekę Šilalės rajoną, pamiklinkite kojas ir užkopkite į 15 metrų aukščio Aukštagirės apžvalgos bokštą Varnių regioniniame parke. Nuo jo matomas tipiškas Žemaitijos kraštovaizdis. Pavaikštinėkite Kelpšaičių parke, kurį puošia tvenkiniai, pavėsinės, medžio skulptūros, įrengtos žaidimų ir pasirodymų aikštelės. Parke pamatysite 80 iš įvairių pasaulio šalių atkeliavusių introdukuotų ir 15 vietinių medžių rūšių.
Keliaujant po šį kraštą ne tik pasižvalgysite, bet ir kultūros bei meno pasisemsite, mat kultūrinių renginių gausa lepina regiono gyventojus bei svečius ištisus metus. Štai Tauragės JAZZ ir Tarptautinio Tauragės muzikos festivalio renginiai privilioja atvykti gyventojus net iš tolimiausių Lietuvos kampelių. Pastarąjį, beje, organizuoja operos solistas Liudas Mikalauskas, kilęs iš šio miesto. Dėmesio tikrai vertas Vilkyškių vargonų muzikos festivalis, kurio metu galima mėgautis kamerine, bažnyčiose atliekama muzika, taip pat Veliuonos vasaros, Medvėgalio menų, Bijotų dvaro festivaliai, klausytojus kviečiantys kasmet sugrįžti į šį nuostabų kraštą ir pasisemti kultūros bei pakilios nuotaikos.
Nepalieka abejingais nė vieno ir Šilalės kultūros centro statomi miuziklai. Iš kur tiek jėgos ir meilės muzikai, sunku apsakyti! Gruodžio mėnesį, visi neabejotinai traukia į Pagėgius, kur rengiamas „Kalėdinis Žąsų turgus“ su koncertais, mugėmis ir įvairiomis linksmybėmis. Kiekvienas, atvykęs į turgų, prieš artėjančias šventes čia gali nusipirkti riebią žąsį, antį, vištą ar žuvies, taip pat Mažojoje Lietuvoje rinktų arbatžolių, medaus, rankų darbo žvakių, įvairiausių tautodailininkų gaminių, gintaro papuošalų. Šiam turgui 2017 metais suteiktas Lietuvos Respublikos Tautinio paveldo sertifikatas. O kur dar parodos, plenerai ir kiti meno renginiai ! Atrasti gražiausias „Žaliojo regiono“ vietas ir akimirkas padės bendra informacijos sistema Informacijos apie lankytinas vietas ir renginius „Žaliajame regione“ (Jurbarko, Šilalės, Tauragės rajonų ir Pagėgių ir savivaldybėse) išties gausu, tačiau netolimoje ateityje atrasti ją bus dar patogiau.
G. Mačiulaitienė pasakoja, kad šiuo metu intensyviai dirbama ties turizmo paslaugų junglumo ir viešinimo sistema.
Bendradarbiaujant su regiono turizmo informaciniais centrais, baigiame kurti vieningą turizmo informavimo duomenų bazę. Čia bus galima rasti jungtinius turizmo maršrutus, susidėlioti savo personalizuotą kelionę, rasti informaciją apie kultūrinius renginius visame regione. Jau dabar informacijos, kuri nuolatos yra ir bus pildoma, galima rasti svetainėje www.zaliasisregionas.lt.
Beje, važiuojant Vilnius-Kaunas greitkeliu 75 kilometre jus pasveikins Žaliojo regiono reklaminis stendas, kviečiantis išsukti iš nuobodaus greitkelio ir mėgaujantis nuostabiu kraštovaizdžiu, atrasti „Žaliąjį regioną“.
„Norime atverti mūsų karšto paveldo, tradicijų ir kūrybiškumo lobyną kiekvienam, todėl kviečiame atvykti ir patiems tuo įsitikinti. Esame tikri, kad turėsime kuo nustebinti ir atkeliaujančius pirmą kartą, ir iš naujo sugrįžtančius“, – sako VŠĮ „Žaliasis regionas“ direktorė Gaiva Mačiulaitienė.