Į saulėtąją Ispaniją skris septyni Jurbarko r. savivaldybės valdininkai ir politikai. Su jais į mokymus populiarioje turistinėje šalyje vyks po tiek pat atstovų iš Tauragės, Pagėgių ir Šilalės. Gausi delegacija Ispanijoje mokysis, kaip geriau įgyvendinti vieno langelio principą, nors Jurbarke ši sistema puikiai veikia jau aštuonerius metus.
Kelionė surengta Tauragės apskrities savivaldybėms įgyvendinat regioninį projektą „Paslaugų teikimo ir asmenų aptarnavimo kokybės gerinimas Tauragės regiono savivaldybėse. I etapas“. Iš Europos Sąjungos lėšų ir savivaldybių biudžetų finansuojamas projektas skirtas paslaugų ir asmenų aptarnavimo kokybei gerinti.
Visa europinio projekto vertė – 900 tūkst. eurų. Pirmojo etapo – 500 tūkst. eurų, savivaldybių indėlis – 75 tūkst. Šią sumą lygiomis dalimis pasidalijo visos keturios savivaldybės, tad jurbarkiečiams tenkanti finansinė našta siekia 18750 eurų.
Patys mokymai atsieis 45 tūkst. eurų arba po 11250 eurų kiekvienai savivaldybei. Į šią sumą įskaičiuoti lėktuvų bilietai, nakvynė, maitinimas, vertėjas, transportas ir dovanos vietiniams Ispanijos valdininkams bei politikams.
Keliauti į Ispaniją savivaldybių atstovai nusprendė visai neseniai. Projektą įgyvendinanti Pagėgių savivaldybė pirkimą mokymams paskelbė rugpjūčio 30-ąją. Kelionė įvyks maždaug po mėnesio.
Toks kelionės planas sukėlė nemažą triukšmą tiek vietiniu, tiek nacionaliniu lygiu. Apie apskrities valdininkų skrydį į saulėtais kurortais garsėjančią šalį ne kartą pranešė nacionalinė žiniasklaida. Netrūko ir įvairaus lygio diskusijų, kad tokie mokymai galėtų būti surengti Lietuvoje, kur viskas kainuotų kur kas pigiau, o ir savivaldybių, galinčių pasidalyti tokia patirtimi, tikrai yra. Ši valdininkų ir politikų kelionė prilyginta ne kvalifikacijos kėlimui ar naujai patirčiai, o tiesiog vadinta smagia pramoga už biudžeto pinigus.
Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė „Šviesai“ negalėjo paaiškinti, kodėl mokymams pasirinkta būtent Ispanija.
„Ar Ispanija, ar Švedija, ar dar kažkas – visos šalys geros. Pažiūrėti, kaip ten gyvena ir dirba žmonės, yra įdomu“, – sakė V. Rekešienė.
Administracijos vadovė taip pat tikino nežinanti, į kuriuos Ispanijos regionus vyks ir kur bus gerinamos žinios apie „vieną langelį“.
„Tai yra paslaugų gerinimo projektas, kurį taryba svarstė 2016-aisiais. To projekto yra keli etapai ir vienas iš jų – mokymasis užsienyje. Kitas etapas bus mokymasis čia, vietoje. Iš šito projekto bus pastatytos stumdomos durys prie „vieno langelio“. Dar kitame etape bus žiūrima, kokios technikos, nešiojamų spausdintuvų, kompiuterių reikia seniūnijose, kad atliktų funkcijas“, – sakė V. Rekešienė.
Savivaldybės administracijos direktorės teigimu, važiuosiantys į Ispaniją asmenys buvo atrinkti atsižvelgiant į projekto reikalavimus. „Turi būti du vadovai, tai važiuos vicemeras Saulius Lapėnas ir aš. Taip pat projekto vadovė Danutė Matelienė, Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjas Ernestas Sinkus, Jurbarko seniūnijos atstovė Asta Adomaitienė, Eržvilko seniūnas Gintaras Kasputis ir su „vienu langeliu“ savivaldybėje dirbanti Irena Giedraitytė“, – sakė V. Rekešienė.
Tikisi pasitobulinti
Jurbarko r. savivaldybėje projektui vadovaujanti Dokumentų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja D. Matelienė tikina, kad šis projektas nėra „vieno langelio“ principo diegimo projektas. Tokią paslaugą savivaldybė įdiegė prieš aštuonerius metus. Dabartinis projektas skirtas išsiaiškinti, kaip tenkinami vartotojų poreikiai, nustatyti kokybės standartus, tobulinti paslaugų tiekimą ir jų kontrolę.
„Antrajame projekto etape bus skiriama daugiau dėmesio gyventojų aptarnavimui seniūnijose“, – sakė D. Matelienė.
Už šio projekto lėšas jau padaryta nemažai realių darbų – atliktas priimamojo kabineto grindų remontas, įrengtos automatinės lauko durys su oro užuolaida, įsigyti 2 nauji kompiuteriai, dokumentų skaitytuvas, daugiafunkcis įrenginys, taip pat keletas baldų savivaldybės priimamajam. Šiais metais dar numatyta pirkti Paslaugų teikimo ir asmenų aptarnavimo procesų kokybinių ir kiekybinių pasiekimų vertinimo sistemos sukūrimo paslaugas, taip pat yra suplanuoti vadovų mokymai bei patirties mainai. Kitais metais bus vykdomi darbuotojų mokymai, taip pat Jurbarko ir Šilalės rajonų savivaldybės turės parengti ir paskelbti Piliečių chartijas.
D. Matelienė, kaip ir V. Rekešienė negalėjo patikslinti, nei kur Ispanijoje vyks mokymai, nei kiek tai kainuos jurbarkiečiams. Moteris dėl detalių siūlė kreiptis į projektui vadovaujančią Pagėgių savivaldybę.
Nepatenkinti valdininkais
Kol visuomenėje verda diskusijos, ar protingai naudojamos mokesčių mokėtojų lėšos, kodėl mokymai perkami tokiose turistinėse šalyse kaip Ispanija, panašu, kad didžiausios bėdos ne techniniuose dalykuose, o valdininkų požiūryje į žmones.
Lietuvos regioninių tyrimų instituto 2017-aisiai atlikto mokslinio tyrimo „Paslaugų ir asmenų aptarnavimo kokybės Tauragės regiono savivaldybėse“ išvadose skelbiama, kad išanalizavus įvairių paslaugų teikimą tiek savivaldybėje, tiek seniūnijose, apskrityje jomis vieni labiausiai patenkintų yra jurbarkiečiai.
Tačiau didžiulį žmonių nepasitenkinimą kelia ne pačių paslaugų teikimas, jų kokybė, o tai, kaip valdininkai bendrauja su jais. Tyrimas parodė, kad visose savivaldybėse piliečius piktina valdininkų neprofesionalumas aptarnaujant klientus.
Lukas PILECKAS
Atsinaujinę socdemai tik blefas. Tetos nomenklatūrinės kelionės senas komunistų įprotis.