Vyriausybės vykdoma švietimo politika nepatenkinti pedagogai pirmadienį rengia mitingą Vilniuje. Reikalaujama atkurti mokinio krepšelį iki ikikrizinio lygio, kelti darželių auklėtojų ir mokytojų atlyginimus bei sumažinti mokinių skaičių klasėse. Švietimo darbuotojus vienijančių profesinių sąjungų mitinge ketina dalyvauti apie du tūkstančius pedagogų, tarp jų – apie 120 trijų Jurbarko mokyklų mokytojų.
Atvyks su vaikais
Savaitę prieš neterminuotą streiką vyksiantis renginys – įspėjimas valdžiai, kad mokytojų ketinimai rimti. Pedagogus piktina esą didinamas darbo užmokestis, nors realiai gaunamos algos kai kuriose mokyklose mažėja.
Į akciją pedagogai kviečiami atsigabenti lagaminus, kurie simbolizuos žemą darbo užmokestį ir ketinimus emigruoti. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovai į mitingą ketina atsivesti savo vaikus, tą padaryti ragina ir kitus mokytojus.
„Vaikai neturi būti eliminuojami iš pilietinio gyvenimo. Mes dažnai nusprendžiame, kad jie per maži, galbūt – dar per kvaili suprasti suaugusiųjų problemas, tačiau gyvenimui juos kaip tik ruošiame ne tiek ugdymo procese, kiek pačiu gyvenimu“, – sumanymą komentuoja sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.
Mitingą Vilniuje ir vasario 22 d. prasidėsiantį neterminuotą švietimo darbuotojų streiką organizuoja šešios profesinės sąjungos: Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos švietimo profesinė sąjunga, Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga, Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga, Krikščioniškoji švietimo darbuotojų profesinė sąjunga ir Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga „Solidarumas“.
Oficialiai skelbiama, kad nuo 2016 m. sausio 1 d. pirmą kartą po šešerių metų didinami visų pedagogų – nuo darželio auklėtojų iki gimnazijų mokytojų – atlyginimai. Mažiausiai uždirbantiems – ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams – darbo užmokestis kils iki 7 proc. Pradedantiems bendrojo ugdymo mokyklų mokytojams atlyginimai didės 5 proc., visiems kitiems – 3 proc. Nuo 2016 m. sausio 1 d. 34 eurais didėja mokinio krepšelis.
Tačiau, pasak Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos Jurbarko skyriaus pirmininkės Ovidijos Unčiurienės, kai kurių rajono pedagogų padėtis ne gerėja, o atvirkščiai – blogėja.
„Dėl savivaldybės nurodymo susimažinti vidurkius Naujamiesčio pagrindinėje mokykloje pedagogų atlyginimai mažėjo apie tris procentus. Atlygis taip pat mažėjo ir Vytauto Didžiojo pagrindinėje mokykloje. Prie streiko planuoja prisijungti maždaug po 40 pedagogų iš visų trijų miesto mokyklų“, – sakė O. Unčiurienė.
Prašo buvusių algų
Pirmadienį pedagogai reikalaus atkurti mokinio krepšelio dydį iki buvusio 2009 metų sausio 1 d. Tam reikėtų jį pakelti iki rugsėjo 1 dienos nuo dabartinių 1045 eurų iki 1093 eurų.
Profesinių sąjungų nariai taip pat prašys ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų etato nekontaktinių darbo valandų skaičių padidinti iki 6 valandų per savaitę, o atlyginimus palaipsniui prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams, didinant tarnybinio atlygio koeficientus: nuo 2016 m. sausio 1 d. – 10 proc., o nuo rugsėjo 1 d. – dar 5 proc. ir nuo 2017 m. sausio 1 d. – 10 proc.
Mitinguotojai reikalaus palaipsniui kelti kitų pedagoginių darbuotojų tarifinių atlygių koeficientus: nuo 2016 m. sausio 1 d. – 5 proc., rugsėjo 1 d. – 5 proc., o nuo 2017 m. sausio 1 d. – 7 proc.
Jų sąraše yra reikalavimas šių metų valstybės biudžete numatyti 3,56 mln. eurų išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru palieka švietimo sistemą.
Profesinės sąjungos nariai prašo kitąmet mažinti vaikų skaičių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų 1,5–3 metų grupėse iki 10, 3–7 metų – iki 15 vaikų, bendrojo ugdymo mokyklų 1–4 klasėse iki 22, 5–12 klasėse iki 25 mokinių.
Taikios išeities nerado
Vasario 9 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vykusiame Trišalės tarybos posėdyje buvo apsvarstytas mokytojų profesinių sąjungų inicijuojamas streikas. Trišalė taryba, kurią sudaro profesinių sąjungų, darbdavių ir Vyriausybės atstovai, išklausė mokytojų profesinių sąjungų pateiktus argumentus ir rekomendavo ne streikuoti, o ieškoti kitų sprendimo būdų.
Švietimo ir mokslo ministerija yra parengusi planą mokytojų atlyginimų didinimui nuo 2016 m. rugsėjo iki 2021 m., tačiau tam reikėtų peržiūrėti šių metų valstybės biudžetą.
Lukas PILECKAS
Tik jau neverkšlenkit dėl algų, yra daug sunkiau dirbančių ir atsakingsnį darbą, ir ne tokias trumpas valandas, už daug mažesnį atlyginimą. Tai ką jiems daryti? Irgi streikuoti? Tai čia visi, kurie gyvenam śioj valstybėje žemiau skurdo ribos esame. Ir nedarykit cirko vaikus kartu į streiką temdami. Gydytojai streikuos, tai ką ligonius su savim į streiką tempsis kaip dekoracijas, ar streikuojamntys policininkai – kalinius?