Spalio 1-oji – Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Jos išvakarėse Jurbarko kultūros centre surengta šventė, į kurią visus pensinio amžiaus sulaukusiuosius kvietė pagyvenusių žmonių klubas „Feniksas“. Pažiūrėti ir paklausyti koncerto, pasivaišinti ir pabendrauti – tokia buvo senjorų dieną praskaidrinusi ir praturtinusi šventės programa.
Senatvė nukeliama
Garbingo amžiaus žmonės ir pas mus vis dažniau vadinami senjorais – šis tarptautinis žodis skamba lyg ir prašmatniau už pagyvenusį, juolab už seną. Bet pavadinimas esmės nekeičia, o senyvas amžius, kaip ir auksinis ruduo, turi savo grožio, o rūpesčių irgi turi.
„Bet šiandien visi pabūkime senjorais, švęskime, o per šventes nekalbama apie rūpesčius ir vargus“, – sakė renginio vedėjas Gintaras Zareckas ir tikino, kad Pagyvenusių žmonių šventę turėtų švęsti visi, nes kiekvienas, kuris gyvena, kažkada bus pagyvenęs.
Tačiau nėra vieningos nuomonės, kokio amžiaus žmogus laikomas pagyvenusiu. Dėl visuomenės senėjimo net pensinis amžius nukeliamas vis tolyn, o Pasaulio sveikatos organizacija, vadovaudamasi naujais demografiniais duomenimis, net 15 metų tolyn nukėlė senatvę. Dabar žmogaus amžiaus tarpsnius siūloma skirstyti taip: iki 44 metų – jaunas, nuo 45 iki 59 – vidutinis, 60–74 metai – pagyvenusio žmogaus amžius, o nuo 75 iki 90 – senatvė. Vyresni kaip 90 metų vadinami ilgaamžiais.
Medicinos šaka gerontologija tiria žmogaus organizmo senėjimo priežastis bei reiškinius – ne tik fizinius procesus, bet ir senėjimui įtaką darančius socialinius bei kultūrinius veiksnius. Specialistai pabrėžia, kad senėjimą stabdo aktyvus gyvenimo būdas, bendravimas, pomėgių turėjimas, o katalikiškosios pasaulėžiūros gerontologai dar ypač akcentuoja meilę – visiems ir visada.
Kas ketvirtas – senjoras
Yra daug aktyvių, energingų žmonių, kurie rūpinasi ne tik savo senjoriškomis dienomis, bet ir kitų. Viena tokių – Irena Rukšnaitienė, klubo „Feniksas“ vadovė, jau beveik dešimtmetį burianti pagyvenusius žmones. Susirinkusiems į šventę senjorams Irena linkėjo stiprios sveikatos, optimizmo, santarvės su savimi ir kitais.
„Užauginom vaikus, parodėm jiems gerą kelią, o mes gyvenkim savo gyvenimą – bendraukim, būkim optimistai, atleiskim, užjauskim, būkim pakantūs. Mūsų, senjorų, Jurbarko rajone yra 59,9 proc. visų gyventojų“, – sakė šventės organizatorė, šiuo skaičiumi kiek nustebindama susirinkusiuosius.
Tačiau ir „Sodros“ Jurbarko poskyrio vedėjas Alvydas Šimaitis to nepaneigė. „Pernai suskaičiavau, kad kas ketvirtas rajono gyventojas gauna senatvės pensiją arba neįgaliojo išmoką, šiemet gal dar daugiau, tiesa, nemažai jų – dirbantys“, – sakė A. Šimaitis.
I. Rukšnaitienė rajono senjorus linksmai pavadino didžiule armija, savanorių kariuomene. Kariuomenei svarbu susitelkimas, todėl jurbarkietės įkurtas klubas pagyvenusius žmones telkia bendravimui.
Bendravimas – sveikata
Jurbarko pagyvenusių žmonių klubas „Feniksas“ kitąmet švęs dešimtmetį. „Noriu kviesti jus visus į klubą. Mes esam biednoki, bet susirenkam, dainuojam, bendraujam. Turim nedideles patalpas. Prašyčiau, kad ir renginiuose daugiau dalyvautumėt“, – į susirinkusius bendraamžius kreipėsi Irena.
Pasak jos, klube yra apie 30 narių. Aktyviai reiškiasi valdybos narės Rimantė Vanglikienė, Lilija Meškauskienė, visur dalyvauja Albinas Kazakevičius, o Juozas Platūkis klube nuo pat įkūrimo. Labai kūrybinga Helė Locaitienė, aktyvios Genė Kažamečenko, Ona Glaubičiutė, Birutė Gedminienė. Šeimomis dalyvauja Genė ir Jonas Koriznos, Onutė ir Pranas Dėdinskai. Moterys aktyvesnės: Irena dar mini Danutę Galdikienę, Ireną Smuikienę, Danutę Valinčienę, bet ir vyrus – Vytautą Jokūbaitį, Romą Mačiulį ir neseniai atėjusį Virgilijų Grigaravičių.
Patalpas Ugniagesių gatvėje senjorai patys susiremontavo ir susirenka čia kas antrą penktadienį – pasivaišina, padainuoja. Patalpos mažokos, tad vasarą susitinka gamtoje, Irena pasikviečia į savo sodą – kepti šašlykų, dainuoti ir maudytis šalia esančiame karjere. Būna labai smagu!
Klubas organizuoja keturis tradicinius renginius – susitikimą su Kelmės senjorais, vasaros šventę, paminėti Pagyvenusių žmonių dieną kviečia visus miesto senjorus, o klubo nariai kartu palydi senuosius ir sutinka naujuosius metus.
„Tik į sceną lipti jau nebegalime – mūsų choras iširo, nes nebeturim vadovo. Ir pinigų neturime pasisamdyti. Bet susitikę mes daug dainuojame“, – užtikrina „Fenikso“ vadovė I. Rukšnaitienė. Ji džiaugėsi, kad autobusą išvykoms duoda bendrovė „Dainiai“, finansiškai klubą paremia savivaldybė, šventę surengti padeda Jurbarko kultūros centras.
Tarptautinę pagyvenusių dieną minėjusius senjorus sveikino savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius ir ta proga sakė, kad žmogui metų tiek, kaip jis jaučiasi. Jaustis nekaip senyvas žmogus gali ir dėl pas mus gajaus jaunystės kulto. „Jauno žmogaus kultas egzistuoja pas mus, o užsienyje jo nėra. Pagyvenęs žmogus – tai patirtis, išmintis. Žmonės, kurie ilgiau gyvena, daugiau žino“, – teigė meras. Senjorus buriančiai I. Rukšnaitienei jis įteikė padėkos raštą.
Šventiniame koncerte dainavo kompozitorius Kęstutis Vasiliauskas su dukra Marija, grojo jurbarkiškė „Santakos“ kapela, šoko „Skalva“ iš Smalininkų. Ilgą ir skambią dainų pynę atvežė Kelmės senjorų bendrija „Artimi“.
„Su kelmiškiais bendraujame jau penktus metus – jų klubas turi apie 200 narių! Ir šiandien pas mus atvažiavo 40, su savo vėliava ir su koncertu. Labai aktyvus jų vadovas Jonas Stabingis – ne tik saviškius, bet ir mus išjudina. Bendraujam, vieni pas kitus svečiuojamės. Bendrauti reikia kuo daugiau, tada būsim sveikesni“, – neabejoja senjorus burianti I. Rukšnaitienė.
Danutė Karopčikienė