Pernai prasidėję remonto darbai buvusioje Girdžių mokykloje artėja prie pabaigos – čia jau persikėlė biblioteka, tuoj įkurtuves švęs ir seniūnija. Jurbarko r. savivaldybės administracija nusiteikusi į šį pastatą perkelti ir Girdžių medicinos punktą, tik dar nenutarta, kas turėtų finansuoti jo įrengimą.
Privalo išsaugoti
Sprendimo sukelti į vieną pastatą daugumą Girdžiuose veikiančių įstaigų ištakos siekia net 2013 m., kai savivaldybės taryba pritarė Girdžių pagrindinės mokyklos šildymo sistemos modernizavimo projektui.
Finansuojant Aplinkos ministerijai ir prisidėjus savivaldybei mokykloje įrengtas biokuro katilas.
Dėl viešųjų pirkimų pažeidimų Aplinkos ministerija sumažino numatytą finanasavimą daugiau nei 8 tūkst. Eur. Pasak Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo Dariaus Juodaičio, projektas baigtas tik pernai, todėl dar ketverius metus šiose patalpose turi būti vykdoma su švietimu susijusi veikla.
Anksčiau buvusi vidurinė, vėliau pagrindinė Girdžių mokykla 2016 m. rugsėjį tapo Jurbarko Naujamiesčio pagrindinės mokyklos skyriumi. Apie mokyklų tinklo pertvarkas išgirdę tėvai paskubėjo savo vaikus perkelti į kitas mokyklas ir Girdžiuose neliko pagrindinio ugdymo klasių. Šiuo metu ikimokyklinio, priešmokyklinio ir jungtinėse pradinėse klasėse mokosi vos apie 20 vaikų. Didelis pastatas liko tuščias, tačiau jame išlaikyti mokyklą privalu pagal projekto sąlygas. Kitu atveju tektų grąžinti iš valstybės biudžeto gautas lėšas.
Mokykla veikia antrame pastato aukšte, trečiame prieš daugiau kaip metus buvo atidarytas Lietuvos samariečių bendrijos Jurbarko skyriaus vaikų dienos centras „Girdžiukai“, o pirmajame jau baigtos įrengti patalpos Girdžių seniūnijai ir bibliotekai.
„Čia įrengtas modernus katilas, kuriamas granulėmis. Jam nereikia kūriko. Turime šeimininkiškai išnaudoti patalpas. Jos vis tiek visos yra šildomos, o buvusios seniūnijos šildymo išlaidos buvo milžiniškos, tada šaltą žiemą jos siekdavo net 6000 litų per mėnesį“, – tikina D. Juodaitis.
Gyvens erdviai
Vakar komisija tikrino, kaip atlikti rangos darbai. Seniūnijos patalpas įrengė konkursą laimėjusi Stasio Jančaro statybos darbų įmonė. Tai savivaldybei kainavo beveik 50 tūkst. Eur. Buvo pakeisti langai koridoriuose, užmūrytos arkos, kabinetuose atlikta apdaila, pakeista grindų danga, įrengtas neįgaliesiems pritaikytas tualetas, skirtas lankytojams, atskiras – darbuotojams. Darbų rangovas savo sąskaita atliko apdailą prie įėjimo į pastatą. Į seniūniją bus patenkama iš mokyklos pastato vidinės pusės, klientai naudosis kitu įėjimu nei mokiniai.
Pasak Girdžių seniūno Mindaugo Dilio, kraustytis į naujas patalpas planuojama kitą savaitę. „Plotas padidėjo bent tris kartus. Naujoje vietoje nebus salės, tačiau mano kabinetas bus labai erdvus ir galėsime susirinkimus daryti ten“, – sakė M. Dilys.
Įrengti atskiri kabinetai seniūnui ir jo pavaduotojai, socialinėms darbuotojoms, žemės ūkio specialistei, taip pat bus virtuvėlė. Šalia seniūno pavaduotojos kabineto įrengtas archyvas. „Archyvas bus rakinamas, tad pavaduotojai trumpam išeinant iš kabineto nereikės išprašyti lauk ir lankytojo, kaip būdavo anksčiau. Be to, archyvo langai iš išorės apsaugoti žaliuzėmis“, – sako D. Juodaitis.
Pasak savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo, naujose patalpose bus geresnės sąlygos ir socialinėms darbuotojoms, ypač dalijant maisto davinius. Anksčiau produktus teko sunešti į antrame aukšte įsikūrusią seniūniją, dabar bus įmanoma maisto davinius iškrauti tiesiai per langą.
Seniūnijai priklausys ir patalpos pusrūsyje, kuriose bus galima laikyti turimą techniką, meistrystės darbus galės atlikti ūkvedys. „Labai platūs koridoriai būtų nereikalingi, tačiau jei jie jau tokie yra, teks juos išnaudoti – rengti parodas, o hole galėsime patogiai rengti rinkimus, statyti balsavimo urnas, komisijos stalus“, – planais dalijasi D. Juodaitis.
Į naująsias patalpas seniūnas M. Dilys žada kraustytis su senais baldais, tačiau vėliau teks įsigyti naujus. D. Juodaitis pasidžiaugė, kad ir klientams bus patogiau, nes seniūnija įsikurs pirmame aukšte. Nors į seniūniją ir čia nebus patogu patekti neįgaliesiems, jie seniūnijos darbuotoją galės išsikviesti lauke įrengtu skambučiu.
Patalpų – dar daug
Į naujai įrengtas patalpas persikėlė ir Jurbarko viešosios bibliotekos Girdžių skyrius. Pasak įstaigos direktorės Rasidos Kalinauskienės, naujas patalpas atidaryti numatoma mėnesio gale, o kol kas bibliotekininkė dirba abiejose patalpose. „Girdžių bibliotekoje sąlygos labai pagerės. Patalpos erdvesnės, bus įrengta erdvė vaikams. Jau perkėlėme baldus ir knygas, kurias čia daug patogiau išdėstyti“, – tvirtina R. Kalinauskienė.
Bobliotekos patalpų remontą atliko MB „Drožlė“, o lėšų darbams – 5,2 tūkst. Eur skyrė savivaldybė. „Mes – savivaldybės išlaikoma įstaiga. Užsidirbame tik rengdami gimtadienius vaikams ir siūlydami kopijavimo paslaugas. Tai sudaro apie 2 tūkst. eurų per metus, tad prisidėti prie patalpų remonto tikrai neturėjome iš ko“, – tikina bibliotekos vadovė.
Perkėlus į mokyklos pastatą seniūniją ir biblioteką laisvų patalpų lieka dar nemažai. Pasak D. Juodaičio, planuojama Vaikų dienos centrą perkelti į antrą aukštą, ten kur veikia mokykla, o laisvą trečią aukštą bus bandoma išnuomoti. „Ten galėtų įsikurti ofisas arba ekologinės pakraipos darželis. Tam čia sąlygos būtų puikios,šalia pastato įrengtos sporto aikštelės, Girdžiai lengvai pasiekiami ir iš miesto, tad vaikų tokiam darželiui tikrai atsirastų. Tik kas nors turi imtis iniciatyvos“, – mąsto valdininkas.
Rūsio patalpos, kuriomis anksčiau naudojosi VšĮ „Kretingos maistas“ bus pasiūlytos bendruomenei. „Girdžių bendruomenė neturi didesnių patalpų. Mes galime jas pasiūlyti, tačiau susitvarkyti turės pati bendruomenė“, – sako D. Juodaitis.
Pasak jo, į šį pastatą buvo pasiūlyta keltis ir Lietuvos pašto skyriui, kuris turi patalpas pastate, kur buvo seniūnija. „Paštas pats vykdo pertvarkas, galbūt žada iš viso naikinti skyrių, todėl investuoti nenori. Tačiau mes senąjį seniūnijos pastatą žadame privatizuoti, tad ten likęs pašto skyrius bus kliūtis“, – svarsto administracijos direktorės pavaduotojas. Pasak jo, tas pastatas galėtų netgi tapti gyvenamuoju namu. „Gyventojai baiminosi, kad jame neatsirastų socialiniai būstai. Neatsiras“, – ramina D. Juodaitis.
Kas finansuos?
Jurbarko r. savivaldybės administracija turi dar vieną planą – perkraustyti į mokyklos pastatą Girdžių medicinos punktą. Šis punktas veikia iš privataus asmens nuomojamose patalpose. Pasak Jurbarko r. pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC), kuriam priklauso Girdžių medicinos punktas, direktorės Remigijos Mencienės, patalpų nuomos sutartis sudaryta 2014 m. ir baigsis 2019 m. rugpjūčio 31 d. „Už nuomą mokame 87 eurus per mėnesį, turime patalpų higienos pasą, mokesčiai už komunalines paslaugas nedideli. Darbo sąlygos iki šiol mus tenkino“, – sako ji.
Girdžių medicinos punkte kasdien dirba felčerė, atvyksta šeimos daktarai, pediatrai. „Su Girdžiais – labai blogas susisiekimas. Kasryt turime skirti mašiną, kad felčerė galėtų nuvykti į darbą. Tačiau visas paslaugas savo pacientams garantuojame“, – tvirtina R. Mencienė.
D. Juodaitis savivaldybės norą perkelti į naujas patalpas medicinos punktą grindžia tuo, kad dabartinis labai ankštas, nepatogus, tenka šildytis elektriniu šildytuvu. Vis tik greičiausiai svarbiausia priežastis yra ta, kad reikia užpildyti pastatą, kurį savivaldybė privalo eksploatuoti dar kelerius metus.
Medicinos punktui siūlomos daug didesnės patalpos, žadama įrengti patogų pandusą, laukiamąjį. Visi darbai, pasak D. Juodaičio, turėtų kainuoti apie 30 tūkst. Eur, tačiau iš kur gauti pinigų, dar nenuspręsta. Pasigirdo svarstymų, kad įsikūrimo išlaidas turėtų prisiimti Jurbarko r. PSPC. „Mano nuomone, visą naštą užkrauti įstaigai būtų nesąžininga, tačiau ji prisidėti turėtų. Tai – savivaldybės įstaiga, tad iš kurio katilo paimti pinigus remontui, didelio skirtumo nėra“, – mano D. Juodaitis.
Apie tokius planus R. Mencienė sako girdėjusi, tačiau jokio oficialaus rašto neturinti. „Mes sutiktume kraustytis į naujas patalpas. Nors ir dabar išsitenkame, tačiau erdvesnės patalpos mums pravestų. Tik jos neturi būti labai didelės, nes už patalpų išlaikymą mokės mūsų įstaiga“, – sako Jurbarko r. PSPC vadovė. Pasak jos, kasmet po šildymo sezono įstaiga turi neigiamą finansinį balansą, kurį panaikina per metus. Pernai Jurbarko r. PSPC metus baigė turėdama 14 tūkst. Eur pelną.
„Mes norime dirbti gerai, suvaldyti finansus, todėl savivaldybė turėtų į tai atsižvelgti ir neužkrauti įstaigai finansinės naštos. Manau, remonto išlaidas turi prisiimti savivaldybė, o mes prisidėsime įrengdami patį kabinetą“, – mano R. Mencienė. Ji priminė, kad savivaldybė PSPC finansavimo neskiria, o visas pajamas įstaiga užsidirba iš gydymo paslaugų.
„Savivaldybės ir įstaigos biudžetas tikrai nėra vienas ir tas pats. Mes pinigus gauname iš ligonių kasų ir jie skirti gydymo pasaugoms, o ne remontui, todėl tikiuosi, kad savivaldybė, siūlydama mums persikelti į naujas patalpas, jas įrengs“, – sako R. Mencienė.
Suprantama, kad savivaldybė, siekdama mažinti įstaigų išlaikymo kaštus ir išpildyti įgyvendinto projekto sąlygas, elgiasi ūkiškai, tačiau ūkiškumas negali atsisukti prieš jos pačios gerai dirbančias įstaigas. Jurbarko r. PSPC pavyksta dirbti be nuostolių, tačiau jei jai bus primestos neplanuotos patalpų remonto išlaidos, nežinia, ar metai nebus baigti nuostolingai. O tada patys politikai badys pirštais, kad įstaiga dirba blogai.
Jūratė Stanaitienė