Prie Jaunimo parko gyvenantys žmonės nusprendė nebekentėti naktinėjančių jaunuolių keliamo triukšmo ir raštais kreipėsi į Jurbarko r. policijos komisariato viršininką, merą ir administracijos direktorę.
Nepatenkinti ne tik triukšmu
Praėjusią savaitę grįždama iš Policijos komisariato į redakciją užsuko S. Daukanto, Žemaitės ir Kalninės g. gyventojų atstovė, ką tik ten palikusi pareiškimą dėl triukšmo ir netvarkos Jaunimo parke. Moteris prašė jos pavardės neminėti, nes bijo nepatenkintų jaunuolių keršto. Pareiškimą pasirašė 41 aplinkinių daugiabučių ir privačių namų gyventojas. Moteris tvirtino, kad parašų buvo galima surinkti ir daugiau, nes šiltomis vasaros naktimis atvėrus langus išsimiegoti tapo visai neįmanoma.
Pareiškime gyventojai teigia, kad dėl parke triukšmaujančio ir girtaujančio jaunimo patiriantys nuolatinį stresą.
Jaunuoliai į gražiai sutvarkytą ir jaukią vietą, kurioje galima pasislėpti nuo pašalinių akių, pradeda rinktis 22 ar 23 val.
Atostogų laisvę pajutęs jaunimas parke pramogauja iki paryčių. Naktį ar net švintant aplinkimių namų gyventojus iš lovų pakelia šūkavimai, spygavimai, garsus juokas, keiksmažodžių tirados ir tarpusavio santykių aiškinimosi atgarsiai.
Parko kaiminystėje gyvenantys jurbarkiečiai ne kartą kvietė policiją. Į redakciją užsukusios moterys pagalbą kvietė liepos 28 d. 1 val. ir rugpjūčio 1 d. apie 2.30 val. Po pusvalandžio bendruoju pagalbos telefonu skambino jau kitas gyventojas.
„Policijos mašiną jie pastebi iš tolo ir išsilaksto į šalis arba pareigūnų perspėti pasitraukia į netoliese esantį apleistą vaikų darželio pastatą, bet patruliams išvažiavus jaunimėlis grįžta atgal, ir linksmybės tęsiasi. Šeimos, turinčios mažų vaikų, nebegali pakęsti naktinio košmaro“, – teigė moteris.
Pareiškime gyventojai nurodo, kad jaunimas alkoholio gali lengvai įsigyti Žemaitės gatvėje visą parą veikiančioje parduotuvėje, o jį suvartoti labai patogu šalia esančiame parke.
Pareiškėjai prašė policijos atsakyti, ar dažnai pareigūnai užsuka į jaunimo parką naktimis ir kiek užregistravo iškvietimų į šią vietą, kokios poveikio priemonės naudojamos prieš pažeidėjus ir kiek jų yra nubausta, kodėl nėra jokių taisyklių, kaip elgtis parke, ar veikia parką stebinčios filmavimo kameros.
Suprasdami, kad policija – ne visagalė, gyventojai pareiškimą nunešė ir Jurbarko r. savivaldybės merui Skirmantui Mockevičiui ir administracijos direktorei Vidai Rekešienei. Juolab kad šios problemos gyventojus kamuoja jau antri metai – nuo parko atidarymo, ir pavasarį buvo kreiptasi pagalbos į seniūnaitį Ramūną Alminą, Jurbarko seniūną Romualdą Kurą ir į patį merą.
„Tada raštų nerašėme. Meras išklausė, kažką užsirašė į sąsiuvinį, ir tuo viskas pasibaigė“, – sakė moteris, nusiteikusi pasiekti, kad būtų imtasi bent kokių priemonių.
Savivaldybės vadovams skirtame pareiškime gyventojai mini ne tik triukšmaujančio jaunimo problemą, bet ir kitą nepatogumą, dėl kurio ne kartą kreipėsi į seniūniją – suoliukų įrengimo. Jaunimui puikiai tinka laiptai, tačiau pagyvenę, įvairių ligų kamuojami jurbarkiečiai, kad ir kaip norėtų pabūti gražiai sutvarkytoje aplinkoje, nesiryžta sėsti ant šalto ir drėgno betono. Nesulaukdami patogesnių vietų atsisėsti senjorai į parką nešasi paklotus ir pagalvėles.
Jurbarkiečiai pastebi ir kitus dalykus: kur žadėtos skulptūros, kurioms parke įrengtos vietos, skelbimai apie renginius kabinami ant medžių ir stulpų, nes nėra skelbimų lentos, kodėl nėra jokios informacijos, kaip parke privaloma elgtis?
„Gyventojai nepatenkinti. Mes norime, kad su mumis tartųsi ir į mus būtų kreipiamas dėmesys. Šiuo parku naudojasi ne tik jaunimas, o gyvenantieji greta turi teisę į ramų poilsį“, – sako parko pašonėje gyvenanti moteris.
Surengė pasitarimą
Reaguojant į gyventojų pareiškimą, trečiadienį merui atostogaujant, pasitarimas surengtas savivaldybės vicemero Sauliaus Lapėno kabinete. Jame dalyvavo ir Jurbarko seniūnas R. Kuras, Jaunimo reikalų koordinatorė Rasida Kalinauskienė, savivaldybės gydytoja Gražina Sutkuvienė ir Jurbarko r. PK Patrulių būrio vadas Vaidotas Tamulis.
Jurbarko seniūnas atsinešė parko nuotraukas, padarytas miesto stebėjimo kameromis. Dieną pagrindinės parko zonos su fontanais ir laiptais vaizdas matomas gana ryškiai, tačiau vieta, kurioje, pasak gyventojų, dažniausiai būriuojasi jaunimas – prie Knygų avilio – sunkiai matoma. Naktinis vaizdas nėra ryškus – matyti tik šešėliai žibintų apšviestose zonose. Buvo nuspręsta arba vaizdo kameras sureguliuoti taip, kad parkas būtų matomas aiškiau, arba įrengti naują vaizdo stebėjimo techniką pačiame parke.
Vėl iškilo problema, kad fiksuojamo vaizdo niekas nestebi, o raktai nuo patalpos, kurioje įrengtas stebėjimo punktas, yra tik pas kameras prižiūrintį Gediminą Gruodį. R. Kuras teigė, kad ir norėdamas jis negali pažiūrėti per kameras, kas vyksta mieste, nes G. Gruodis atsisako jam duoti raktą ir reikalauja kažkokių leidimų.
Pasak vicemero, tokią padėtį būtina keisti, o policijos atstovo paprašė dažniau peržiūrėti įrašytą medžiagą, ypač tomis naktimis, kai gaunami iškvietimai į parką – gal pavyks nustatyti, kas ten vyksta ir ar iš viso kas nors vyksta, nes tarp susirinkusiųjų sklandė nuomonė, kad visi šie skundai – kelių viskuo nepatenkintų ir siekiančių dėmesio asmenų išmonė.
„Parką atidarėme kaip erdvę jaunimui, ir natūralu, kad ten verda gyvenimas. Jei gyveni miesto centre, turi susitaikyti su tam tikrais nepatogumais. Jei nori visiškos ramybės – kraustykis į vienkiemį“, – sakė S. Lapėnas.
Kad uždrausti lankytis parke negalima, sutarė visi pasitarimo dalyviai, tačiau problemą spręsti reikia. Pasak savivaldybės gydytojos, rajono tarybos sprendimu yra nustatytas laikas, kada negalima triukšmauti viešose vietose – nuo 22 iki 6 val.
„Gyventojai iš dalies teisūs. Jei jaunimas parke renkasi naktį ir triukšmauja, aplinkiniai turi teisę reikalauti ramybės“, – tvirtino G. Sutkuvienė.
Pasak V. Tamulio, patruliai parke lankosi kiekvieną naktį, ne tik gavę iškvietimą. Patrulių būrio vadas teigė, kad naktinis patruliavimas viešosiose erdvėse suaktyvintas jau nuo rugpjūčio 1 d. – dar prieš gaunant skundą. Patruliai kiekvieną rytą pateikia savo darbo ataskaitas, stebėjimo įranga galima nustatyti, kada ir kokiose vietose jie dirbo.
„Iš patrulių ataskaitų žinau, kad nuvykę į parką jie nė karto nerado aiškiai neblaivių asmenų, jaunuoliai elgėsi mandagiai. Policijos pareigūnai juos geranoriškai perspėja dėl triukšmo, pakalba, tačiau jie negali vienoje vietoje budėti visą naktį. O bausti už sėdėjimą mes taip pat neturime teisės“, – sakė V. Tamulis ir patikino, kad nuolat patrulius paragina dažniau apsilankyti jaunimo parke, o suaktyvintas patruliavimas bus tęsiamas ir toliau.
Policijos atstovas paneigė kalbas, kad policija tik pravažiuoja įsijungusi ryškiai šviečiančius plafonus: „Patruliai mašiną palieka atokiau, o parke patruliuoja pėsčiomis.“
Ne draus, bet auklės
Pasitarimo dalyvių nuomone, draudimais galima sulaukti priešingo rezultato arba net įsivelti į teisminius ginčus – kas galima, o kas ne. Todėl vicemero pasiūlymas įrengti įspėjančias apie nepageidaujamą veiklą parke žaismingas informacines lenteles pasirodė labai priimtinas.
Netrukus parkas turėtų pasipuošti aiškiai matomais užrašais: „Tave saugo vaizdo stebėjimo kameros“, „Padėk savo augintiniui neteršti aplinkos“, „Dėkojame už tylą po 22 val.“, „Numetei šiukšlę – sukriuksėk!“
Tokiu būdu bus siekiama švelniai paauklėti jaunimą, informuoti juos bei suteikti pagrindą pareigūnams reikalauti laikytis taisyklių. Taip pat planuojama kreiptis į jaunimo organizacijas, kad jos platintų žinią apie tinkamą elgesį parke, kuris leistų išlaikyti šios vietos, kaip kultūringos jaunimo erdvės, statusą.
Nuspręsta kreiptis į Saugaus eismo komisiją dėl ženklų „Pėsčiųjų takas“ įrengimo prie įėjimų į parką. Nenuspręsta, ar parke leisti važinėti dviračiais. Apie tai dar turėtų būti diskutuojama, kaip ir apie nerūkymo zonos paskelbimą. Manoma, kad vėliau reikėtų jaunimo parką įtraukti į Jurbarko r. savivaldybės tarybos tvirtinamą nerūkimo zonų sąrašą. Šis žingsnis paliktas ateičiai, kad iš karto nebūtų per daug reikalavimų.
Tikimasi, kad visos šios priemonės padės gyventojams atgauti ramybę, o jaunimui toliau smagiai leisti laiką gryname ore. Beje, parko pašonėje įsikūrę gyventojai jau sako pastebėję, kad padėtis gerėja – pro parką dažniau prasuka patruliai, o tai pajutę jaunuoliai elgiasi ramiau.
Rimta problema, panašu, bus išspręsta, tačiau kita, rodos, daug paprastesnė, lieka su klaustuku. Pasak vicemero, suoleliai parke bus, tik nežinia kada, nes jie turėtų būti įrengti rėmėjų lėšomis. Jei atsiras pinigingų ir geranoriškų verslininkų, suoleliais bus galima džiaugtis greičiau, jei ne, teks palaukti. Beje, parke negalima pastatyti bet kokių suolelių – jų dizainas turi būti suderintas su architektais. Iš dviejų jų siūlomų variantų vienas vėl betoninis, antrasis – su medine sėdimąja dalimi. Belieka tikėtis, kad nulems ne dizaino ir stiliaus mados, o rūpestis žmonėmis.
Jūratė Stanaitienė