Vinco Grybo memorialiniame muziejuje rugsėjo 25 d. atidaryta Inesos Bosaitės asambliažų paroda „Jausmų vaišės”. Ši Girdžiuose gyvenančios ir kuriančios menininkės paroda jubiliejinė – prieš dešimt metų Jurbarko krašto muziejuje ji pirmą kartą viešai pristatė savo kūrybą, tuomet eksponavo menines fotografijas.
„Sveiki atvykę į jausmų vaišes!” – Kęstučio Vasiliausko smuiko garsų virpesiams dar tebetvyrant ore, sveikinosi parodos kuratorė Gabija Viduolytė ir asambliažų parodos „Jausmų vaišės” autorė Inesa Bosaitė.
Asambliažas – modernizmo dailės rūšis, jungianti skulptūros ir dailės išraiškos priemones, kūriniuose dažnai naudojami nemeniniai objektai. Vakarų šalyse asambliažas suklestėjo praėjusio šimtmečio 7-ame dešimtmetyje, bet Lietuvoje niekuomet nebuvo itin populiarus, o sovietmečiu netgi laikytas neteisėta kūrybos sritimi, nors šia technika kūrė ir tokie garsūs dailininkai kaip Valentinas Antanavičius, Vincas Kisarauskas.
I. Bosaitė modernistinę asambliažo techniką tobulina jau dešimtmetį. Menininkė asambliažuose naudoja ir fotografiją bei fotokoliažą – kūrybos sritis, kuriomis susidomėjo dar studijuodama juvelyriką Telšių aukštesniojoje taikomosios dailės mokykloje.
Parodoje „Jausmų vaišės” eksponuojami ir pastarųjų metų, ir anksčiau sukurti menininkės darbai. J. Bosaitė sakė parodą skirianti moterims. „Mano darbai – kaip maži monospektakliai, kuriuose tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvauja moteris. Kiekvienas asambliažas turi šiek tiek paslapties – pusę darbo padariau aš, kitą pusę palieku jums – žiūrėti ir suvokti”, – parodos atidaryme kalbėjo menininkė.
Įkvėpimo parodos autorė sakė semiasi iš įvairių, dažnai netikėtų ar, atrodytų, nereikšmingų dalykų – perskaitytos frazės, jausmo ar nuojautos, padarytos ar pamatytos nuotraukos. „Asambliažo technika reikalauja gero apšvietimo, tad naktimis kurti negaliu. Jau turiu asambliažo kūrimo patirties, tad dažnai tiesiog jaučiu, kas prie ko „limpa”, – pravėrė menininkė savo „kūrybinės virtuvės” paslaptį.
Jei kas nori jausmais, sklindančiais iš I. Bosaitės darbų, pasimėgauti ne tik parodos salėse, nesunkiai gali tą malonumą apturėti – visi parodos „Jausmų vaišės” kūriniai parduodami, nes, pasak Inesos, veiksmas turi turėti atoveiksmį, „džiaugsmas, kurį patiriu kurdama, turi pasiekti ir žiūrovą”.
Gausiai į parodos atidarymą susirinkę meno mėgėjai ir Inesos bičiuliai bei kūrybos gerbėjai ypač žavėjosi asambliažu, kuris, kaip ir paroda, vadinasi „Jausmų vaišės”. Pati kūrėja sakė negalinti išskirti kurio nors vieno savo darbo, kūrybos procese ji kiekvieną įsimyli: „Dažniausiai būna taip, kad atrodo, jog nebus nieko geresnio už tą darbą, kurį darau. Pradedu kitą – ir vėl jis man yra pats brangiausias.”
„Mene dar daug klaustukų, nežinomųjų. Menas atveria begalines platybes, siūlo daugybę technikų ir išraiškos būdų. Tačiau į kitas dailės plotmes aš nesiruošiu, nes man patinka tai, ką dabar darau”, – sako asambliažų kūrėja I. Bosaitė.
Paroda „Jausmų vaišės” Vinco Grybo memorialiniame muziejuje veiks iki spalio 25 d. – aplankykite, apžiūrėkite, pabandykite suvokti jausmų pasalptis.
Danutė Karopčikienė