Užbaigdama Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės renginius Jurbarko r. savivaldybės viešoji biblioteka tradiciškai išrenka geriausią praėjusių metų bibliotekininką. 2016 m. geriausia bibliotekininke paskelbta ir į simbolinį sostą atsisėdo Baltraitiškės filialo vyresnioji bibliotekininkė Virginija Užkuraitienė, padėkų ir nominacijų nusipelnė ir kitos bibliotekininkės.
Jurbarkiškių namai
Geriausios bibliotekininkės paskelbimo šventė tampa švente visam bibliotekos kolektyvui, o drauge ir gausiam būriui jos draugų ir partnerių. Įvertindamas Jurbarko bibliotekininkų triūsą Seimo narys Ričardas Juška sakė: „27-erius nepriklausomybės metus signatarai kalba apie Tautos namus, tačiau Jurbarkas tokius namus jau turi – jie čia, bibliotekoje“.
Bibliotekos tapo tokia vieta, kurioje žmonės renkasi ne tik knygas skaityti – čia vyksta parodos, gausybė susitikimų, koncertų, paskaitų, mokymų, edukacijų. Šių metų, 17-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė pasitiko šūkiu – „Tu esi biblioteka“, o tai reiškia – kad bibliotekoje laukiamas kiekvienas. „Biblioteka turi įtikti visiems ir būti reikalinga. O pas mus ateina labai įvairūs žmonės – atviri, įdomūs, išmintingi, draugiški, akiniuoti, maži, žili, keisti, greiti, kūrybingi, mezgantys, smalsūs… Mes visus juos priimame“, – sakė Jurbarko r. savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Nijolė Masiulienė.
Šventinę dieną direktorė minėjo tuos, kurie ateina į biblioteką ir gyvena bei dirba drauge: bendras abiejų pusių iniciatyvas padedančią įgyvendinti Jurbarko r. savivaldybę, Antano Sodeikos meno mokyklos bendruomenę, be kurios mokinių koncertų ir parodų bibliotekos salės būtų tuščios, Jurbarko kultūros centrą, kuris biblioteką po savo stogu glaudė 20 metų, o jo darbuotojos – Birutė Šneiderienė, Birutė Bartkutė ir Danutė Budrytė-Samienė su savo kolektyvais nuolat dalyvauja bibliotekos renginiuose.
Kraštotyros reikaluose nepakeičiamas bibliotekos partneris – Jurbarko krašto muziejus. Bibliotekoje visada laukiami, atrodo nieko bendro su kultūra neturintys sportininkai – čia vyksta Jurbarko r. kūno kultūros ir sporto centro šachmatininkų treniruotės, metų pabaigoje pagerbiami geriausi sportininkai. Puikios erdvės tinka ir jaunimo lyderių apdovanojimams.
Biblioteka tampa ir mokslo namais – įvairias paskaitas, susitikimus, mokymus čia rengia Jurbarko švietimo centras, Trečiojo amžiaus universitetas, Visuomenės sveikatos biuras. Pastatas ir šalia jo esantis parkelis dažnai skamba jaunais balsais – čia lankosi mokinukai iš įvairiausių ugdymo įstaigų, vaikai parką puošia inkilais, skulptūromis, savo darbelius eksponuoja Neįgaliųjų dienos centro auklėtiniai.
Labai tinkamą vietą žaidimui „Auksinis protas“ rado jo rengėjai – kur daugiau, jei ne bibliotekoje, turėtų varžytis patys protingiausi? Čia vieta ir kūrybiškiausiems bei jautriausiems – po bibliotekos stogu glaudžiasi literatų klubas „Švieselė“, knygas kremta „Knygių klubo“ moterys, popietes rengia neįgaliųjų klubas „Svaja“, o šventes – Lietuvos samariečių Jurbarko skyriaus nariai, draugystė mezgasi su gerumo akcijas rengiančia VšĮ „Jurbarko socialinės paslaugos“ bei Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių Jurbarko skyriumi, policija.
Jurbarko r. savivaldybės viešoji biblioteka glaudžiai bendradarbiauja su Klaipėdos ir Tauragės bibliotekomis – drauge rengia projektus, akcijas, o visų bibliotekų darbuotojai šauniai draugauja ir linksminasi tradiciniame „Žemaitijos bibliotekų sąskrydyje“.
„Manau, kad mes pelnytai pristatėme savo biblioteką dalyvauti Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos organizuojame konkurse, „Partnerysčių bibliotekos“ kategorijoje“, – sakė N. Masiulienė.
Apdovanojimų gausa
Biblioteka galėtų pretenduoti ir į „Šauniausio kolektyvo“ apdovanojimą, o kol niekas tokio nesugalvojo, save įvertinti galima ir patiems. „Pinigai mums nieko nereiškia, mes laimingi galėdami patirti moralinį pasitenkinimą. O tokį pasitenkinimą atneša įvertinimas“, – lyg truputį priekaištavo už nedidelį bibliotekų finansavimą, lyg pabrėžė nematerialaus atlygio svarbą įstaigos direktorė.
N. Masiulienė padėkomis apdovanojo labiausiai praėjusiais metais darbštumu, atsakingumu, pagarba ir atsidavimu skaitytojams pasižymėjusias kolektyvo moteris: Skaitytojų skyriaus vedėją Eleną Danutę Kėžinaitienę, Vaikų literatūros skyriaus vedėją Aldoną Masaitytę, Fondų organizavimo skyriaus vedėją Laimą Pernarauskienę, vyresniąją bibliotekininkę Danutę Melninkaitienę.
Daug gerų emocijų ir plojimų sulaukė bibliotekininkų sumanytos, šmaikščios, pasak N. Masiulienės už šiek tiek „crazy“ veiklą skiriamos, nominacijos. Nominantai apdovanoti vadžgirietės Erikos Žievienės pagamintomis padėkomis bei „vertingomis“ dovanomis.
Už karpinių grožybes nominaciją „Metų auksinės žirklutės“ gavo Violeta Puzinienė, „Metų Džiuljeta“ už Šekspyro idėjų įgyvendinimą tapo ir geriausio Lietuvos dizainerio rankinę dovanų gavo Vilma Vasiliauskienė, o „Metų kaimyne“ išrinkta ir draugystės šaukštais apdovanota Aldona Kemzūrienė už iniciatyvą „Kaip laikaisi, kaimyne?“
„Mes čia tik verdame ir kepame“, – juokėsi N. Masiulienė ir nominaciją „Metų žuvienė“ už gardžias vaišes skaitytojams ir kolegoms atsiimti pakvietė Redą Jovarauskienę, „Metų samčio“ nominaciją už kraštiečių sriubą – Angelę Lukošienę, o „Metų konditerės“ už smaližavimo pagundas L. Pernarauskienę.
Už rankų darbo Bibliotekų metų vėliavą „Metų adatėlės“ nominacijos nusipelnė Birutė Norkienė, o už gražias iniciatyvas gyvūnų gerovei „Metų kinologe“ tituluota Jolanta Jucikaitė. Vienintelis vyras tarp pulko apdovanotų moterų – Saulius Skrickis, tapęs „Metų Šekspyru“ ir apdovanotas šiuolaikiniais Džiuljetos nuodais – bulvių traškučiais.
Teikianti vilties, kad bus tik geriau, nominacija – „Žalias lapas“, kuri skiriama visiems naujiems darbuotojams. Praėjusiais metais bibliotekininkų gretas papildė net penkios darbuotojos – Rima Šalnaitienė, Violeta Šoblinskaitė, Edita Mačiulienė, Vilija Platonovienė ir Irma Klemauskienė.
N. Masiulienei nominacijas padėjo teikti ir, be abejo, buvo viena jų sumanytojų – Lina Lukošienė, kurią kolegės išrinko nominacijos „Metų uraganas“ nugalėtoja. Jos idėja buvo ir visoms bibliotekininkėms į šventę atvykti pasipuošus juodai ir baltai – lyg juodos raidės baltuose knygų lapuose. Koleges pačios pagamintais popieriniais juodai baltais puodeliais apdovanojo vyresnioji bibliotekininkė Virginija Petrauskienė, sugalvojusi skaitytojus pasitikti išmintingų žmonių posakiais papuoštomis bibliotekos fojė grindimis ir skaitytojų suoleliu.
Karalienė ant motorolerio
Ne suolelis, o sostas buvo skirtas svarbiausią apdovanojimą – „Metų bibliotekininkė 2016“ pelniusiai darbuotojai – Virginijai Užkuraitienei. 27 metus bibliotekoje dirbanti bibliotekininkė – visos Baltraitiškės kaimo bendruomenės šviesa. Pernai uždarius Veliuonos kultūros centro Baltraitiškės skyrių biblioteka liko vieninteliu kultūros židiniu kaime.
Virginija nesiskundė, kai metų metus teko dirbti šaltose, ankštose patalpose, tad dabartinės renovuotos patalpos leidžia atsiskleisti visam bibliotekininkės kūrybiškumui ir iniciatyvumui. Baltraitiškės bibliotekoje užsiregistravę 232 skaitytojai, iš jų 35 vaikai. Baltraitiškiai džiaugiasi ir bibliotekoje veikiančia interneto prieiga.
V. Užkuraitienė mažiesiems bibliotekos lankytojams rengia „Šeštadienio valandas vaikams“, bibliotekoje vyksta knygų skaitymai, žaidimai, šokiai, vaidinimai, o prieš Velykas vaikai darė milžinišką margutį. Daugiausia knygų perskaitę vaikai pagerbiami Knygų bičiulių šventėje, o Vokiečių kalbos dienoje mokosi kalbėti vokiškai.
Ne tik vaikai mielai dalyvavo mamos skarelių ir fotografijų parodoje „Esi vienintelė“, kurioje eksponuotos 96 skarelės ir per 50 fotografijų. Bibliotekoje savo trofėjus eksponavo ir medžiotojai, o drąsiausiems buvo skirtas naktinėjimas „Moliūgai džiugina ir gąsdina“.
Sėdusi ant motorolerio Virginija į kaimą neša ne tik knygas ir kvietimus į renginius, bet ir kultūrą, švietimą bei nuoširdumą.
Lybiškių metraštininkė
Gražiausius žodžius geriausiai bibliotekininkei skyrė kolegos, Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius, Seimo narys Ričardas Juška, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Antanas Gvildys. Ne mažiau sveikinimų nusipelnė ir kovo pabaigoje gražų asmeninį jubiliejų minėjusi Lybiškių filialo vyresnioji bibliotekininkė Laima Keterienė.
Pabaigusią Klaipėdos pedagoginę mokyklą Laimutę gyvenimo kelias atvedė į Lybiškius, kuriuose ji dirbo klubinį darbą Lybiškių kultūros namuose, mokykloje, o kartu net 23 metus atidavė bibliotekai. „Ji visada buvo Lybiškių bendruomenės visuomeninio gyvenimo sukėja, variklis. Gaila, kad dalis to gyvenimo – kultūros namai sunyko. Tikimės, biblioteka prie senosios geležinkelio stoties dirbs dar ilgai“, – sakė N. Masiulienė.
Jubiliatę sveikindamas Eržvilko seniūnas Gintaras Kasputis išdavė, kad L. Keterienė tvarko archyvą, kuriame surašyta, kas gimė ar mirė, išvyko ar emigravo. „Kiekvienas žmogus užregistruotas ir nė vienas be Laimutės žinios niekur nedingsta“, – juokėsi G. Kasputis.
„Greičiausiai bėga gyvenimas ir laikas. Prieš dešimt metų švęsdama jubiliejų jaučiausi lyg mergaičiukė. Per praėjusį dešimtmetį gyvenime buvo ir balto, ir juodo – mano gyvenime juodo buvo daugiau. Tačiau svarbiausia – venkite pilkų atspalvių“, – liūdnokai kalbėjo jubiliatė, tačiau pridūrė, kad visada yra kuo pasidžiaugti.
Juoda ir balta žmogų lydi visą gyvenimą. Po vienos spalvos ateina laikas kitai. Reikia tik išlaukti. O laukti visada lengviau su knyga.
Jūratė Stanaitienė