Jurbarko centrinėje dalyje, tarp Gedimino ir S. Daukanto gatvių, yra net du sklypai, kurie šiandien neįveiklinti, tačiau ateityje gali prisidėti prie darnios miesto plėtros. Patogi šių teritorijų lokacija, geri privažiavimai ir infrastruktūra sukuria puikias galimybes naujai urbanistinei vizijai, kuri atgaivintų naujamiesčio erdves tiek architektūriniu, tiek kraštovaizdžio atžvilgiu.
Šio projekto rengimo ėmėsi architekto ir tapytojos duetas – komanda „Archaza“.
Tarpdisciplininę komandą sudaro Vilniaus dailės akademijos Kauno filialo pirmo kurso studentai Rytis Koveckis ir Beta Rogačiovaitė. R. Koveckis studijuoja architektūrą, tačiau jau yra sukaupęs ilgametės patirties šioje srityje, turi ne vieną įgyvendintą projektą Norvegijoje.
B. Rogačiovaitė yra baigusi meno mokyklą, o šiuo metu studijuoja tapybą. Tapybą ji mato kaip menišką problemų sprendimo būdą ir neabejoja, kad ji puikiai pritaikoma miestų kontekste, nes miestams reikia kūrybiškumo ir netradicinių idėjų.
Jurbarko teritorijoje tarp Gedimino ir S. Daukanto gatvių projekto dalyviai įžvelgia daug potencialo atskleisti savo kūrybiškumui ir pritaikyti turimas žinias.
„Šią teritoriją pasirinkome, nes ji yra miesto centrinėje dalyje, todėl šioje vietoje objektas bus patrauklus ne tik miesto gyventojams, bet ir jo svečiams. Negana to, objekto vietoje iškils naujas statinys, naujo dizaino, naujos paskirties, integruotas į įvairaus amžiaus visuomenę, kuris tarnaus Jurbarko bendruomenei“, – sako komanda „Archaza“.
R. Koveckis ir B. Rogačiovaitė pastebi, kad Lietuvos mažuosiuose miestuose ypač trūksta architektūrinės dinamikos. Pasak jų, kuriant darnius ateities miestus ir miestelius reikėtų atsižvelgti į tai, kad architektūriniai pastatai nenusidėvėtų morališkai, miestas gebėtų tausoti savo žaliąsias erdves.
„Miestai turėtų vystyti žaliąją energiją, integruotą į architektūrą, – sako projekto dalyviai. – Taip pat ne mažiau svarbu, kad gyvenamieji ar centriniai rajonai nebūtų griežtai atskirti nuo parkų ir žaliųjų erdvių, visi pastatai, nepriklausomai nuo jų paskirties, turėtų rasti harmoniją su gamta, o aplinkiniai rajonai – būti ekodinamiškai susisiekiantys, pavyzdžiui, dviračiais ir pėsčiųjų takeliais su miesto centru.“
Dalyvaudami projekte „Išmanusis miestas 9“ R. Koveckis ir B. Rogačiovaitė tikisi, kad pavyks parodyti tvaraus projektavimo pavyzdį, įgyvendinti savo kūrybines idėjas ir prisidėti prie tokių ateities miestų kūrimo, kurie sprendžia urbanizacijos iššūkius, tausoja gamtos resursus, kuria erdves miesto bendruomenei.
„Be abejo, tikimės įgyti naujos patirties ir susipažinti su bendraminčių idėjomis. Norime išmėginti savo jėgas sujungdami atskiras disciplinas ir priešingas patirtis“, – sako architekto ir tapytojos duetas „Archaza“.
dar tik pusė metų kaip mokosi, o jau projektų privykdę visame pasaulyje vos ne nuo gimimo, tai kokio gudrumo pus kai baigs mokslus?!?!?!?!