Jurbarko rajone, be didesnių sąvartynų Smukučiuose ir Skirsnemuniškiuose, yra dar penkiolika mažesnių vietinių šiukšlynų. Iki 2012 m. vasario 27 d. ne tik Jurbarko rajone, bet ir Tauragės apskrityje kaimuose šiukšlynų neliks, apskrityje bus tik 5 sąvartynai.
Pasak UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRAC) direktoriaus Leono Leikaus, sąvartynams ir šiukšlynams tvarkyti skelbtą konkursą laimėjo UAB „Pireka“, įsipareigojusi už 13,3 mln. Lt likviduoti šiukšlynus ir sutvarkyti sąvartynus. Atliekų tvarkymo sistema diegiama naudojant ES struktūrinių fondų lėšas.
Į Skirsnemuniškių sąvartyną bus suvežtos atliekos iš Juodaičių seniūnijos Mišiūnų kaimo šiukšlyno, Raudonės seniūnijos Ambručių ir Pupkaimio kaimų, Seredžiaus seniūnijos Eimuntiškės, Šimkaičių seniūnijos Volungiškės, Medininkų, Veliuonos seniūnijos Bereiviškių, Gricių, Klangių kaimuose esančių šiukšlynų.
Į Smukučių sąvartyną atliekos keliaus iš Eržvilko seniūnijos Opiniškių, Pašaltuonio, Jurbarkų seniūnijos Bandzinų, Viešvilės seniūnijos Pagulbinių, Šimkaičių seniūnijos Paskynų, Girdžių seniūnijos Gudelių, Girdžių kaimuose esančių šiukšlynų.
Dabar Smukučių sąvartyne yra apie 195 tūkst. kub. m atliekų, o čia atvežus šiukšles iš minėtų šiukšlynų Smukučių „pilkalnyje“ susidarys per 247 tūkst. kub. m atliekų. Skirsnemuniškių sąvartyne bus sukrauta beveik 88 tūkst. kub. m atliekų. L. Leikaus nuomone, tokie skaičiai buvo rengiant šiukšlynų sutvarkymo projektą, tačiau kol prasidės darbai, atliekų padaugės, nes gyventojai vis dar šiukšles atveža į kaimų sąvartynus.
Tarša Smukučių ir Skirsnemuniškių sąvartynuose padidės, tačiau čia bus įdiegiama nauja penkerių metų monitoringo sistema – stebimas požeminis ir gruntinis bei paviršinis vanduo, tiriamas oro užterštumas ir jame esančių dujų sudėtis. Pagal stebėjimo rezultatus regioniniai aplinkos apsaugos departamentai ir jų agentūros spręs, ar reikės toliau stebėti sąvartynus.
Kad lietaus vanduo nepatektų į atliekų kaupus ir išplovęs kenksmingas medžiagas nesiskverbtų į gruntą ar požeminius vandenis, sąvartynai bus uždengiami geotekstile, ant jos užpiltas 1,5 m storio žemių sluoksnis, pasėta žolė. Taip sutvarkyti sąvartynai aplinkos neterš. Tai patikrintas ir patikimas šiukšlynų tvarkymo būdas.
Pūvant atliekoms, išsiskiria dujos, tad numatyta jų surinkimo ir neutralizavimo sistema. Iš sąvartynų išsiskiriančios dujos tekės per specialius skaldos, žvyro, smėlio filtrus ir po to pavojaus aplinkai nekels. Kaip patikino TRATC direktorius L. Leikus, Smukučių ir Skirsnemuniškų sąvartynai per maži pramoniniu būdu surinkti ir panaudoti dujas, todėl čia jos bus tik neutralizuojamos.
Į sąvartynus patenka nemažai žaliųjų ir biologiškai suyrančių atliekų. Tobulinant atliekų tvarkymo sistemą, pasak L. Leikaus, buvusioje dumblo kaupimo aikštelėje Jurbarkų seniūnijos Greičių kaime bus įrengta žaliųjų atliekų tvarkymo ir kaupimo aikštelė. Čia susmulkintos sodų ir daržų atliekos, smulkios šakos, lapai, žolė bus kompostuojami, o po kelerių metų šio komposto galės įsigyti daržininkai, sodininkai, komunalininkai. Tokia tvarka ne naujiena, ji sėkmingai veikia Utenoje. L. Leikaus tvirtinimu, Utenoje jau anksčiau įdiegta žaliųjų atliekų tvarkymo sistema pasiteisino – gyventojai noriai perka perpuvusį kompostą, tinkamą sodų, daržų žemei pagerinti, gėlėms auginti.
Lapkričiui baigiantis konkursą laimėjusios UAB „Pireka“ specialistai kartu su Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Jurbarko rajono agentūros vedėju Andriumi Šašiu apžiūrėjo numatytus likviduoti šiukšlynus. Darbų laukia nemažai – vien tik iš rajono šiukšlynų į Smukučius ir Skirsnemuniškius reikės suvežti apie 110 tūkst. kub. m. atliekų.
Vincas Kriščiūnas