Generalinė miškų urėdija skelbdama kalėdinę eglių šakų dovanojimo akciją šiais metais paskatino atkreipti dėmesį į senjorus ir vienišus žmones. Jurbarko miškininkai jau kelerius metus su jaunaisiais miško bičiuliais tą dėmesį skiria Jurbarko, Smalininkų ir ypač Viešvilės bendruomenių senjorams. Viešvilės bendruomenėje lankyti senjorus ir nunešti eglės šaką, kalėdinį džiaugsmą jau aštuntus metus skatina šios akcijos iniciatorė Kalvelių girininkė ir Viešvilės bendruomenės aktyvi narė bei „Šviesos“ laikraščio talkininkė Irena Petrošienė. Apie šių metų akciją – ir šis jos pasakojimas.
To, kas kartojasi kasmet jau aštuntus metus, kitaip nepavadinsi, kaip graži tradicija. Nedrąsiai, bet visada su viltimi, jaunieji miško bičiuliai, skautai, mokytojai, miškininkai ir bendruomenės nariai ieško galimybių prisiminti Viešvilės miestelio ir aplinkinių kaimų senjorus ir pasveikinti juos su Kalėdomis.
Pradžioje buvo tik eglės šaka ir mūsų parapijos klebono dovanota simbolinė žvakutė, paskui atsirado vaikų darytos puokštelės, suvenyrai. Tada gimė mintis mokykloje surengti Kalėdinę mugę, kurios metu ant gerumo stalo galima palikti vardinę dovanėlę kaimynui, buvusiam bendradarbiui ar paaukoti pinigėlį bendram labui. Žmonės nėra abejingi, dalijasi kas kuo turtingas. Taip ant šio stalo atsiranda puodukas, pilnas saldainių, uogienės stiklainis, kojinės, pirštinės ar namuose kepti sausainiai.
Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro Viešvilės skyriuje veikiantis vaikų rankdarbių būrelis „Adatėlė“ ir bendruomenės savanoriai šiemet šauniai padirbėjo, kad mūsų senjorus nudžiugintų gražiais darbeliais – vietinių šeimininkių padovanotus kibirėlius nuo maisto produktų jie pavertė gražiais raštuotais ir papuoštais indeliais. Kadangi jau rudenį galvojome, ką į juos įdėsime, turėjome pririnkę kaštoniukų – jie pravers mankštinant pirštus ilgais žiemos vakarais. O žiūrint į aksominius kaštonus galima labai daug ką prisiminti – žydėjimas primena jaunystės metus, o brandą – nukritusiais lapais nuklotas kelias po kojomis. Gal ne vienas prisimins ir savo pasodintą kaštoną ar kitą medį.
Puošniuose kibirėliuose atsirado vietos ir saldainiams, šokoladiniam seneliukui, klebono dovanotai žvakutei ir kitoms dovanoms.
Šiemet šešios komandos po keturis žmones lankėmės net 57 žmonių namuose. Kai kuriuose – nuo pat pradžių, jau aštuntą kartą. Mūsų senjorai sulaukę garbingo amžiaus, bet tik keletas nepakyla iš lovelės, dauguma dar gana žvalūs ir savo buitimi rūpinasi patys. Mūsų palinkėjimai ir dovanėlės su eglės šaka buvo maloni popietės šventė visiems. Vaikams – mūsų jauniesiems draugams – durys į svetimo, dažnai nepažinto gyvenimo kambarį, jų pačių gyvenime, atrodo, taip nerealiai tolimo. Mums, suaugusiesiems, – pamąstymai, kaip greitai pasikeičia vertybės ir supratimas apie gyvenimą, kai tavo pasaulio pažinimui lieka tik kambario langas, radijas ir televizorius, jei dar akys ir klausa tai leidžia.
Trijų mūsų miestelio moterų gyvenimo saulėlydžio dienos ir vakarai bėga Smalininkų senjorų namuose. Apsuptos darbuotojų dėmesio, bendraamžių būryje, atrodo, jos gali ir pamiršti savo miestelį, kaimynus. Bet nuėjus į tuos išpuoselėtus namus ir pasakius, kad mes iš Viešvilės ir nuo viešviliečių siunčiam linkėjimus ir dovanėles, senjorių akyse sužiba ašaros ir klausimas: kaip gyvenate?
Po kelionės pas senjorus miestelio gražiausioje vietoje – žuvitakio slėnyje – renkamės įžiebti kalėdinės eglutės. Jos žaislai šiemet taip pat ypatingi – „Adatėlės“ būrelio vaikai piešė ryškius piešinius, juos iškirpo, laminavo ir pakabino ant šiemet pasodintos eglutės šakų. Seniūno rūpesčiu tik šį rudenį pasodinta eglutė nėra didelė, bet ji turi galimybę kasmet paaugti tiek, kiek paaugsime mes. Ir nebūtinai ūgiu: supratimas, atjauta, bendras darbas – tai vertybės, kurias galima auginti bet kokiame amžiuje.
Taip jau buvo lemta likimo, kad akcijos idėja kilo mano galvoje. Esu dėkinga bendraminčiams, kurie padeda įgyvendinti, puoselėja visa tai, kas mus vienija. Malonu, kad niekada nereikia prašyti jaunųjų miško bičiulių eiti kartu – reikia tik atsirinkti, kurie šiemet to verti.
Irena Petrošienė