Aiškėja, kad prie Rusijos kariuomenės prisijungęs ne kartą teistas jurbarkietis jau daugiau nei metus išvykęs iš Lietuvos. Generalinė prokuratūra šią informaciją tikrina atlikdama tyrimą dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui Ukrainoje. Už informaciją apie jį Ukrainos rėmėjai paskelbė premiją. Krašto apsaugos ministras sako, kad Lietuvos žvalgyba žino, jog Kęstutis Kvietkus prisijungė prie Rusijos kariuomenės, apie tai informuota ir Ukraina.
Vaizdo įrašas, kuriame K. Kvietkus matomas vilkintis rusišką uniformą, įkeltas liepos 1-ąją. Jau septyneri metai K. Kvietkaus profilio nuotraukoje – Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. O nuo praėjusių metų ir paties vyro įrašai – tik iš Rusijos.
„Mano žiniomis, jis bandė išvažiuoti per Baltarusiją, tačiau patys baltarusiai jo neįsileido patikrinę jo praeitį ir tada jis išvažiavo per Sovietską“, – sako organizacijos „Gyvačių sala“ vadovas Sigitas Maliauskas.
Krašto apsaugos ministras sako, kad Lietuvos žvalgyba apie K. Kvietkaus prisijungimą prie Rusijos kariuomenės žinojo.
„Taip, mes turėjome tokios informacijos ir per savo kanalus Ukrainoje visąlaik kalbamės. <…> Tai yra rimtas reikalas ir valstybė turi reaguoti“, – teigia ministras Laurynas Kasčiūnas.
Laurynas Kasčiūnas / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Neoficialiais duomenimis, 45-erių K. Kvietkus daug kartų teistas už viešosios tvarkos pažeidimus, chuliganizmą. Tyrimą atlieka ir prokurorai.
Nuo jų tyrimo priklausys, ar K. Kvietkus neteks Lietuvos pilietybės. Ji atimama iš asmenų, kurie be Vyriausybės leidimo prisijungia prie svetimos šalies kariuomenės. S. Maliauskas neabejoja, kad skelbdamas tokius įrašus socialiniuose tinkluose, K. Kvietkus apsisprendė palikti Lietuvą.
„Jis į Lietuvą tiesiog grįžti negali, o tai reiškia, kad jis nusprendęs čia negrįžti, natūralu, kad jis pasiėmė rusišką pasą“, – svarsto jis.
Ar K. Kvietkus turi Rusijos pasą, Migracijos departamentas sako, patikrinti negali.
Rusija gimusiems iki Sovietų Sąjungos žlugimo suteikia pilietybę. S. Maliauskas paskelbė mažiausiai pustrečio tūkstančio eurų premiją už informaciją apie K. Kvietkų.
Tiesa, kol kas neaišku, ar jis jau kariauja Ukrainoje.
Rusijos karas prieš Ukrainą. Rusų kariai Ukrainoje / AP nuotr.
„Būtų toks noras, kad jis gyvas patektų į Ukrainos kariuomenės belaisvių stovyklą“, – teigia S. Maliauskas.
Politikams kelią nerimą ir tie, kurie spaudžia patiktukus prie tokių įrašų.
„Dešimtys Lietuvos piliečių, kurie deda patiktukus ant jo postų, kurie palaiko ir džiaugiasi nusikaltimais, kuriuos jis planuoja vykdyti arba jau vykdo“, – komentuoja Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Dovilė Šakalienė.
Tarp paspaudusiųjų patiktuką – ir Jurbarko policininkas. Pasak Policijos departamento, pareigūnas esą tai padarė netyčia, bet su juo žada kalbėtis.
„Mes turime dalį Lietuvos piliečių, kuriems patinka ponas Putinas, kuriems atrodo, kad Ukraina pati kalta, kad ją užpuolė“, – priduria D. Šakalienė.
„Nepalyginsi skaičių lietuvių, kurie padeda ukrainiečiams, su kažkokiais nupušusiais veikėjais“, – įsitikinęs L. Kasčiūnas.
Ar yra daugiau lietuvių, kariaujančių Rusijos pusėje, žvalgyba neatskleidžia. Palaikantieji Ukrainą neabejoja, kad yra.
Šakalienė? Na jau… Neįtikina, kad jai svarbiau Lietuvos provakarietiška orientacija. PR, ne daugiau- taip atrodo. O 2K sulauks naujojo Seimo ir galės atostogauti LT?