Ketvirtadienį rajono politikai priėmė itin aršių diskusijų sulaukusį sprendimą. Naujamiesčio progimnazijai leista formuoti ketvirtą pirmokų klasę. Tai reiškia, kad viena klase mažiau bus Vytauto Didžiojo mokykloje.
Nepalankų sprendimą išgirdęs Vytauto Didžiojo progimnazijos administracijos, mokytojų ir tėvų kolektyvas salę paliko skanduodamas „gėda“. Iš posėdžių salės išėjęs progimnazijos direktorius Viljamas Bakšys buvo atviras – jo manymu, politikų sprendimas padėjo pamatus mokyklos uždarymui.
Iš tiesų, svarstyklės dėl mokinių dalybų gerokai pasisuko Naujamiesčio progimnazijos naudai. Mokslo metus šioje mokykloje pradės keturios pirmokų klasės. Vytauto Didžiojo progimnazijoje – greičiausiai tik dvi.
„Tai yra pabaigos pradžia. Situacija labai bloga, ji jau bloga kurį laiką. Girdime nepagrįstus, visiškai nepagrįstus kalbėjimus, nes problema ne čia. Mes turime galvoti plačiau, ne tik apie šią akimirką, kad čia ir dabar yra šešiolika norinčių (tiek daugiau mokinių leista priimti Naujamiesčio mokyklai). Juolab kad tikrai sąlygos yra puikios ir gali tikrai lankyti mūsų mokyklą, galima vaikus pavėžėti. Esu labai nusivylęs tokiu sprendimu. Pritariu vieno iš tarybos narių pasakymui, kad čia pat turi būti ir kitas sprendimas – sujungti mokyklas. Tačiau vis tiek nebus galima sakyti, kad problema išsisprendė, ar kad čia tik administracijos kaltos“, – sakė V. Bakšys.
Naujamiesčio progimnazijos direktorė Alma Uznė situaciją vertino kiek kitaip. Direktorė džiaugėsi, kad pagaliau išsklaidyta tėvus kamavusi nežinomybė, nuslopo ir didžiulė įtampa. „Džiaugiamės tokiu sprendimu, džiaugiamės, kad buvo atsižvelgta į tėvų poziciją. Mokykla yra visiškai pasiruošusi vykdyti ugdymo procesą, turime tiek reikiamas patalpas, tiek specialistus“, – tikino A. Uznė.
Perkalbėti nesugebėjo
Nors pirmokų problema puse lūpų buvo aptarinėjama senokai, greitų sprendimų paieškos kilo Naujamiesčio progimnazijos direktorei A. Uznei paprašius leidimo formuoti ketvirtą pirmokų klasę.
Iki šiol mokyklai buvo patvirtinti trys pirmų klasių komplektai. Tiek pat Jurbarko r. savivaldybės tarybos sprendimu leista ir Vytauto Didžiojo progimnazijai. Tačiau pastaroji mokykla šiemet surinko tik dvi klases. Kiti tėvai pareiškė norą, kad jų vaikai lankytų Naujamiesčio progimnaziją.
Progimnazijoms rimtai susikibus dėl būsimų pirmokų, gaisrą gesinti bandė savivaldybės valdininkai. Birželio 6-ąją į Naujamiesčio progimnazijoje vykusį tėvų susirinkimą atvykusi Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Jolanta Jablonskienė tikino, kad tėvai privalo laikytis numatytos tvarkos ir vesti vaikus į tas mokyklas, kurios jiems priskirtos pagal gyvenamąją vietą.
Tačiau vedėja nesugebėjo atsakyti į tėvų klausimus, kas bus, jei jie nenusileis arba pakeis gyvenamąją vietą, kuri priklausys Naujamiesčio progimnazijos teritorijai. „Viskas bus sprendžiama įstatymų numatyta tvarka“, – tuomet aiškino J. Jablonskienė.
Formalus paaiškinimas tėvus tik supykdė. Įsiaudrinę tėvai neklausė ir to, ką jiems apie Vytauto Didžiojo progimnaziją pasakojo šios mokyklos vadovai.
Aiškesnės informacijos tėvai nesulaukė ir per vėliau vykusius susitikimus ir pasitarimus.
Nepavykus susitarti su tėvais, sprendimą, ką daryti, privalėjo priimti rajono politikai. Jų balso didžiulėje įtampoje laukė abiejų mokyklų bendruomenės. Išklausę argumentus tarybos nariai nutarė, kad tėvų pageidavimai ir nuostatos yra svarbu. Politikai leido Naujamiesčio progimnazijai formuoti ketvirtą pirmokų klasę.
Gandai – ne priežastis?
Paaiškėjus, kad dalis tėvų nenori vaikų vesti į Vytauto Didžiojo progimnaziją, imta ieškoti priežasčių. Mokymo įstaigos direktorius V. Bakšys ne kartą kartojo, kad dėl to kalti ne pirmus metus sklandantys gandai, kad mokykla bus uždaryta. Esą būtent todėl tėvai nenori savo atžalų leisti mokytis čia.
Tačiau niekas iš susirinkimuose dalyvavusių tėvų tokios priežasties neminėjo. Žmonės kalbėjo apie tai, kad yra girdėję vienokių ar kitokių negerų dalykų. Keletas mamų papasakojo, kodėl savo vaikus pervedė į Naujamiesčio progimnaziją. Dažniausia jų – neįsiklausymas į tėvų išsakytas problemas, jų nesprendimas, nesusikalbėjimas su mokyklos administracija.
Iš esmės jokių priekaištų neišsakyta dėl mokytojų darbo. Niekas iš tėvų neminėjo, kad Vytauto Didžiojo pedagogai prastesni, neginčijo ir pasiekimų rezultatų, kurie abiejų mokyklų – panašūs.
Perspėjo auditoriai
Nors savivaldybės vadovai, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus atstovai bei mokyklų direktoriai paskutinį mėnesį kalbėjo apie tai, kad miesto progimnazijos teikia vienodas mokymo paslaugas ir jų kokybė nesiskiria, atlikti mokyklų auditai vis tik skirtumų nurodo.
Nepriklausomus švietimų įstaigų auditus atlieka Nacionalinė mokyklų vertinimo agentūra. Pagal agentūros pateikiamus duomenis, paskutinį kartą abi Jurbarko progimnazijos buvo tikrintos 2013-aisiais. Nors bendras mokyklų įvertinimas panašus, trūkumai, kuriuos ekspertai pamatė ir rekomendavo šalinti – skiriasi.
Naujamiesčio progimnaziją (tuomet pagrindinę mokyklą) auditoriai kritikavo dėl gebėjimų formuluoti pamokos uždavinius ir proceso įgyvendinimo, dėl ugdomosios veiklos ir jos metodų. Taip pat dėl veiklos pamokoje diferencijavimo ir individualizavimo, pasiekimų ir pažangos vertinimo. Rekomenduota atkreipti dėmesį ir ieškoti būdų sutvarkyti vidines mokyklos erdves.
Vytauto Didžiojo progimnazijai auditoriai turėjo kitokių priekaištų. Tikrintojų pastebėjimai buvo nukreipti ne tik į mokymo procesą, bet ir į mokyklos administracijos darbą. Specialistai nurodė, kad mokykla turėtų geriau diferencijuoti įvairių gebėjimų mokinių veiklas, geriau stebėti jų pažangą.
Auditoriai Vytauto Didžiojo mokyklos administracijai nurodė ir tai, kad įstaigoje naudojami sprendimų priėmimo būdai ir jų kultūra nėra be priekaištų. Taip pat reikėtų susirūpinti patalpų ir kitų materialinių išteklių tinkamumu, atnaujinimu ir turtinimu.
Ekspertai mokyklą perspėjo dar dėl vieno dalyko. Šis punktas įvardytas kaip įstaigos įvaizdis ir viešieji ryšiai. Kitaip tariant, auditoriai rekomendavo imtis priemonių ir gerinti mokyklos įvaizdį, didinti jos žinomumą, kad į progimnaziją tėvai norėtų vesti vaikus, o jų atžalos norėtų čia eiti.
Informacijos nepateikė
Ar auditorių nurodytos priežastys susijusios su tuo, kad dalis tėvų iš paskutiniųjų kovojo dėl vietos kitoje mokykloje – atsakyti sunku. To nepadarė ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Jolanta Jablonskienė.
Paprašius pateikti auditų rezultatus, skyriaus vedėja pažadėjo tą padaryti, bet neištesėjo. Vėliau, po pakartotinio prašymo, valdininkė aiškino, kad auditų rezultatus galinti tik parodyti, bet jokiu būdu neduos kopijų. „Aš turiu laikytis įstatymų“, – sakė J. Jablonskienė.
Dokumentų ir komentaro, ar auditorių nurodytos priežastys galėjo lemti dabartinę situaciją mokyklose, J. Jablonskienė nepateikė ir to paprašius raštu, nors tą padaryti valstybės tarnautoją įpareigoja Visuomenės informavimo įstatymas.
Maža to, paaiškėjo, kad J. Jablonskienė atsisako pateikti viešai prieinamą informaciją. Mokyklų audito rezultatai ir jų išvados publikuojamos Nacionalinės mokyklų vertinimo agentūros tinklalapyje. Kodėl valdininkė žaidžia tokias slėpynes – lieka neaišku.
Svarstys sujungti?
Per tarybos posėdį politikai diskutavo ir apie pačių mokyklų ateitį. Išsakyta nuomonių, kad reikėtų ieškoti būdų, kaip dvi miesto progimnazijas sujungti. Greičiausiai tai reikštų, kad būtų atsisakoma vienos iš progimnazijų administracijos.
Bet kokiu atveju kol kas lieka neaišku, kaip toliau gyvens Vytauto Didžiojo progimnazija. Neabejotina, kad pirmokų klasė skaudžiai atsilieps, pasekmes mokykla jaus gerokai ilgiau nei truko ši kova tarp mokyklų.
Lukas PILECKAS
Kad ši ponia ne savo rogėse rieda…