Rugsėjį Jurbarko r. savivaldybės tarybai nepritarus tarybos nario Gintario Stoškaus parengtam sprendimo projektui dėl kūdikio krepšelio, rajono meras sudarė darbo grupę, kuriai patikėjo užduotį parengti kompleksinę vaikus auginančių šeimų rėmimo tvarką.
Sprendimą atmetė
G. Stoškus sprendimo projektą „Dėl dovanos (kūdikio krepšelio) kūdikiui skyrimo Jurbarko r. savivaldybėje“ parengė vykdydamas savo rinkimų programoje deklaruotus tikslus. „Kelios savivaldybės jau patvirtino tvarką, kaip padėti jaunoms šeimoms gimus kūdikiui. Rajone ekonominė ir demografinė padėtis nėra gera, todėl ir mes turėtume tokias šeimas paremti“, – projektą pristatydamas kalbėjo jo autorius.
G. Stoškus siūlė, kad kūdikio susilaukusi šeima savivaldybės dovaną – finansinę ar kūdikiui reikalingais daiktais, galėtų gauti jau nuo 2020 m. sausio 1 d. Tarybos nario nuomone, pačią dovanos skyrimo tvarką ir dovanos skyrimo tvarkos aprašą turėtų parengti ir artimiausiame tarybos posėdyje pristatyti savivaldybės administracija.
Idėją tarybos nariai priėmė palankiai, tačiau kilo daug diskusijų, kokia forma dovana turėtų pasiekti šeimas, kam ji turėtų būti skirta, kokių reikia saugiklių nuo piktnaudžiavimo. Socialinių reikalų komiteto pirmininkė Liudmila Norkaitienė išreiškė nuomonę, kad šeimų rėmimo klausimas turėtų būti svarstomas plačiau, ir toks darbas numatomas šio komiteto kitų metų I pusmečio darbo plane. Kompleksiškai spręsti šeimų rėmimo klausimą ir apsvarstyti daugiau rėmimo galimybių pageidavo ir meras S. Mockevičius.
G. Stoškaus parengtas sprendimas buvo atmestas valdančiųjų daugumos balsais, o meras skubiai paskelbė potvarkį dėl darbo grupės šiam klausimui spręsti sudarymo. Tada S. Mockevičius tikino, kad, jei darbo grupė dirbs produktyviai, sprendimą bus galima priimti dar šiemet, o naują tvarką taikyti nuo ateinančių metų.
G. Stoškus mano, kad jo sprendimo atmesti nevertėjo – reikėjo tik pavesti administracijai parengti tvarką, o nepritarta todėl, kad pateikė „ne tas tarybos narys“. „Bet tai bent buvo pradžia diskusijai, išjudinusiai valdžią kažką daryti dėl savo žmonių. Darbo grupės veikloje nedalyvausiu, bet jei mano patarimų reiks, esu pasiruošęs padėti“, – sakė G. Stoškus.
Prarado susidomėjimą
Rugsėjo 27 d. meras S. Mockevičius laišku savivaldybės tarybos frakcijų ir tarybos narių grupių vadovus paragino deleguoti atstovus į darbo grupę, spręsiančią kūdikio krepšelio klausimą.
Darbo grupės vadove tapo tarybos narė Inga Molevaitė, į ją įrašyti ir tarybos nariai Remigijus Brazaitis, Donatas Jackis, Audronis Zairys, Vilija Zokaitienė, Petras Vainauskas ir Audronė Kurienė. Savivaldybės administracijai atstovauja Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Laima Keraitė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Laima Gardauskienė ir vyriausioji specialistė Inga Kornikaitė bei Finansų skyriaus vyriausioji specialistė Asta Narušienė.
Pirmasis darbo grupės posėdis įvyko spalio 3 d. Jame daug diskutuota apie tai, kokia forma būtų galima remti šeimas susilaukus kūdikio, pritarta idėjai remti ir pirmokus. Išnagrinėjus kitų savivaldybių patirtis, nuspręsta, kad paprasčiau remti pinigais. „Pasiklausus kitose savivaldybėse, kurios remia kūdikio susilaukusias šeimas daiktais, paaiškėjo, kad dažnai tenka nusivilti kūdikio krepšelį sudarančių daiktų kokybe, negali atspėti, kokių daiktų reikia vienai ar kitai šeimai, o patys tėvai pageidauja finansinės paramos“, – sako I. Molevaitė.
Nors pradinė mintis buvo, kad kūdikio krepšelis taptų dovana šeimai, pasirinktas variantas virsta dar viena paramos forma. Po diskusijų darbo grupė sutarė, kad išmokos būtų siejamos su bazine socialine išmoka (BSI), kuri šiuo metu siekia 38 Eur. Nuspręsta įvertinti finansines savivaldybės galimybes skiriant keturių BSI vienkartinę kūdikio krepšelio išmoką, kuri šiuo metu būtų 152 Eur, ir trijų BSI – 114 Eur vienkartinę išmoką pirmokams.
Detaliau viską aptarti sutarta kitame darbo grupės posėdyje, kuris įvyko spalio 15 d. Pirmajame posėdyje be darbo grupės vadovės I. Molevaitės dalyvavo ir pasiūlymus išsakė dar du tarybos nariai – P. Vainauskas ir A. Zairys, o į antrąjį posėdį nepasivargino ateiti nė vienas politikas. Darbo grupės pirmininkei I. Molevaitei diskutuoti apie rengiamą pasiūlymą teko tik su administracijos darbuotojais.
Teiks du variantus
Socialinės paramos skyriaus vedėjos Laimos Gardauskienės pateiktais duomenimis, Jurbarko r. kasmet gimsta apie 220-230 kūdikių, o pirmokų yra 231. Esant tokiems skaičiams planuojama parama savivaldybės biudžetui atsieitų 60 tūkst. Eur per metus. Finansų skyriaus vedėja A. Stoškienė darbo grupę ragino pasvarstyti, ar nevertėtų išmokų kūdikio krepšeliui ir pirmokams suvienodinti – skirti po 3 BSI.
Tokiam pasiūlymui buvo linkusi pritarti ir L. Gardauskienė. Ji priminė, kad šeimas su vaikais remia ir valstybė. „Vienkartinė išmoka gimusiam vaikui yra 418 Eur, šeimos gauna vaiko pinigus, dviejų BSI dydžio paramą mokinio reikmenims. Be to, paskelbta, kad vaiko pinigai nuo kitų metų dar didės. Šios išmokos neįskaičiuojamos į šeimos pajamas kreipiantis dėl kitos socialinės paramos“, – sakė L. Gardauskienė.
Darbo grupės vadovė I. Molevaitė vis tik buvo linkusi kūdikio krepšeliui skirti didesnę sumą ir tarybai teikti svarstyti du variantus – kūdikio krepšeliui skirti 4 BSI ir 3 BSI dydžio išmokas pirmokams arba abiem atvejais tenkintis trijų BSI dydžio išmokomis.
Parama mokiniams
I. Molevaitė turėjo ir kitų paramos šeimai sumanymų. „Tauragės savivaldybė remia visus mokinius. Jiems įteikiamas kanceliarinių priemonių krepšelis. Tam savivaldybė šiemet išleido 84 tūkst. Eur. Taip pat mokiniai skatinami už gerą mokymąsi ir pažangą. Tai jie daro drauge su Rotary klubu. Savivaldybei tai kainavo apie 8,5 tūkst. Eur. Drauge su rėmėjais visos skatinimo priemonės kainavo apie 21 tūkst. Eur. Tačiau jie neturi rėmimo kūdikiams. Jei galėtume remti kūdikius ir moksleivius, išsiskirtume iš visų savivaldybių“, – dėstė darbo grupės vadovė. Ji tikino, kad svarbiausia rasti balansą tarp savivaldybės biudžeto, galimybių ir noro padėti šeimoms.
Visų moksleivių, kurių rajone yra apie 3 tūkst., paremti tikrai nebūtų galimybės, tačiau I. Molevaitė siūlė svarstyti skatinimo priemones 5-11 klasių moksleiviams. „Skatinimas visada pakelia motyvaciją. Ar tai būtų pinigai, ar dovanos. Paprašiau apie tai padiskutuoti Jurbarko gimnazijos moksleivių, ir nustebino tai, kad jie daugiau kalbėjo ne apie skatinimą, o apie tai, kad ne visi išgali nusipirkti mokymuisi reikalingų priemonių. Uniforma kainuoja 56-60 Eur, vyresnėms klasėms reikalingas skaičiuotuvas – 30 Eur. Mačiau tokių moksleivių, kurie rugsėjo 1-ąją neturi kuo apsiauti“, – sakė I. Molevaitė.
Kad ir kokie geri būtų norai, administracijos darbuotojai priminė darbo grupės užduotį. „Moksleivių skatinimo tvarka tai jau Švietimo skyriaus prerogatyva. Mokiniai sulaukia įvairaus skatinimo ir savivaldybėje, ir mokyklose, skiriame premijas už sporto, meno pasiekimus. Neturėtų būti masinio skatinimo“, – įsitikinusi Finansų skyriaus vedėja A. Stoškienė.
Tikisi spėti
Darbo grupės išvadas I. Molevaitė tarybos nariams žada pristatyti dar šį mėnesį, o pats spendimo projektas galėtų būti svarstomas lapkritį. Tada naujoji tvarka įsigaliotų nuo ateinančių metų pradžios.
Darbo grupės nariai kalbėjo ir apie būtinybę užkirsti kelią tėvų piktnaudžiavimui išleidiant gaunamus pinigus. „Rajone yra apie 80 šeimų, kurioms teisingai išleisti pinigus padeda socialiniai darbuotojai, tokią praktiką būtų galima taikyti ir šiuo atveju“, – sakė L. Gardauskienė.
I. Molevaitė patikino, kad išvadose bus įrašyti ir siūlomi saugikliai. „Savivaldybės, kurios jau taiko tokią praktiką, gali patarti. Kūdikio išmoka būtų mokama tada, jei bent vienas iš tėvų Jurbarko r. savo gyvenamąją vietą deklaruotų ne trumpiau nei 3 mėn. Išmoką būtų galima atsiimti per 12 mėn. nuo vaiko gimimo. Galime įdėti ir daugiau saugiklių. Pasinaudodami kitų patirtimi galime priimti sėkmingą sprendimą“, – įsitikinusi tarybos narė.
Diskusiją įplieskęs tarybos narys G. Stoškus sako, kad savo misiją atliko – paskatino valdininkus ir tarybos narius dirbti ir priimti jaunoms šeimoms reikalingus nutarimus. „Svarbu, kad vyksta diskusija, parodytas dėmesys šeimoms. Tačiau galime pažiūrėti plačiau – galbūt tikrai apsvarstyti galimybes remti visus moksleivius, kaip Tauragėje, kanceliarinėmis priemonėmis. Žinoma, tam skiriant ne tokias dideles sumas. O kodėl nepagalvojus apie pagyvenusius žmones? Jie pastatė mūsų miestą. Reikia jiems atsidėkoti. Yra įvairių iniciatyvų – nemokamas transportas ar kava, galima sugalvoti kaip nepatiriant didelių išlaidų parodyti jiems dėmesį“, – tarybos narys idėjų nestokoja.
Jūratė Stanaitienė