Lietuvos gamtos fondas kviečia Biologinės įvairovės dieną švęsti „Visų rūšių ralyje”, kuris vyks gegužės 23-25 d. Margupio botaniname draustinyje (Seredžiaus sen., Jurbarko raj.). Rask, pažink, išsaugok! – skelbia renginio šūkis ir kviečia susirungti rūšių pažinimo varžybose ir gamtos mokslų ekspertus, ir gamtos mylėtojus – mėgėjus.
Išgirdai negirdėtą paukštį, bet nežinai, kas tai? Pamatei naktinį drugį, bet jo nepažįsti? Tavo šile išaugo nematytas augalas ir manai, kad jis retas? Tai – Tavo proga sužinoti, kaip atpažinti rūšis ir išgirsti ekspertų patarimus, kaip stebėti retas rūšis joms nekenkiant. Surink bičiulių komandą, automobilio bagažinę prikrauk rūšių pažinimo vadovų, fotoaparatą, įsimesk lupą, jei turi, nepalik namuose ir mikroskopo – keliauk į Margupio botaninį draustinį ir susirunk dėl geriausio rūšių stebėtojo vardo. Net jei vienintelis Tavo gamtos pažinimo įgūdis – gebėjimas sumaniai „googlinti“ – tai ne kliūtis, ralio metu naudojimasis mobiliuoju internetu neribojamas.
Šikšnosparnių koncertas vakaro prieblandoje, naktinis drugių stebėjimas, vakarienė prie laužo, žolelių arbata ir ekspertų patarimai – renginio organizatorių. Automobilis, palapinė, miegmaišis ir gera nuotaika – renginio svečių.
Renginio eiga:
Gegužės 23 d.
Iki 19:30 organizatoriai lauks ralio dalyvių Editos ir Eriko Laiconų ūkyje, prie Valstybinio Margupio botaninio draustinio informacinio centro.
20:00 varžybų pradžia, taisyklių pristatymas, laužas ir žolelių arbata.
21:00 Pažintinė programa Gamtosaugos specialisto Remigijaus Karpuškos pasakojimas apie vietovėje gyvenančias šikšnosparnių rūšis, jiems kylančias grėsmes bei būdus prisidėti prie jų išsaugojimo. Stebėsime, kaip šikšnosparniai kyla į nakties dangų iš dienojimo vietų – specialiai jiems iškeltų inkilų. Klausysime jų ultragarso detektoriais ir pasitelkę kompiuterinę programą bandysime pagal balsą nustatyti šikšnosparnio rūšį, po atviru dangumi žiūrėsime filmą apie šikšnosparnius, ir lakstydami palaidais plaukais įsitikinsime, kad šikšnosparniai – pernelyg geri skraiduoliai, jog veltųsi į plaukus.
Nuo 22:00 naktinis rūšių stebėjimas (pageidaujantiems).
Gegužės 24 d.
7:30 Pusryčiai su žolelių arbata, vaišina organizatoriai.
8:30 Varžybų startas prie Margupio botaninio draustinio informacinio centro.
Trumpas komandų prisistatymas.
9:00-17:00 Rūšių stebėjimo varžybos.
Komandos individualiai keliauja po renginio teritoriją ir fiksuoja pastebėtas rūšis.
17:00 val. varžybų finišas Margupio botaninio draustinio informaciniame centre.
Rūšių stebėjimo suvestinių pateikimas ekspertų komisijai.
17:30 Ankstyva vakarienė, vaišina organizatoriai.
17:30 – 19:30 Ekspertų komisija vertina varžybų rezultatus.
20:00 Rūšių stebėjimo rezultatų apibendrinimas, nugalėtojų apdovanojimas.
21:00 Pažintinė programa Naktinių drugių stebėjimas Margupio kadagyne su garsiausiais Lietuvos drugių ekspertais. Kadagyno prieigose įrengsime šviesos šaltinį ir stebėsime, kaip į jį skrenda naktiniai drugiai bei kiti vabzdžiai, o su naktiniais skraiduoliais supažindins Lietuvos entomologų draugijos nariai. Sužinosite, kad kai kurie drugiai yra tokie „išmanūs“, jog sugeba pergudrauti net patį budriausią šikšnosparnį ar jais paskanauti besikėsinantį gyvūną: užsiaugina specialius plaukelius, kuriuose „paklysta“ plėšrūno signalai ar krenta žemėn it negyvi, taip išvengdami mirtino pavojaus.
21:30 Vėlyva vakarienė ant laužo, vaišina organizatoriai.
. 10:00 val. Pusryčiai su tikru naminiu pienu, vaišina organizatoriai.
11:00 val. ekskursija į Margupio botaninį draustinį, Eriko Laicono speleologijos muziejų.
: Valstybinis Margupio botaninis draustinis.
Raliui reikalingu automobiliu bei technine jų būkle turi pasirūpinti patys renginio dalyviai.
Organizatoriai vaišins žolelių arbata penktadienį po kelionės, pusryčiais šeštadienį, ankstyva ir vėlyva vakariene šeštadienį bei atsisveikinimo pusryčiais sekmadienį.
Komandas organizatoriai prašo registruotis iš anksto el. paštu
Lietuvos gamtos fondo komunikacijos specialistė Julija Petrošiūtė: julija.p@glis.lt ; 8 655 56090
„Šviesos” inf.