Tarp politinių ambicijų ir konstruktyvaus darbo lygybės ženklą galima dėti ne visada. Tą puikiai demonstruoja rajono savivaldybės taryba, brėždama storą liniją tarp dabartinės valdančiosios daugumos ir buvusios rajono valdžios. Kaip niekad demonstruojamas didelis politikų priešiškumas rajonui nieko gero nežada – patirtis ir žinios kol kas paliekami užribyje, o valdantieji vis suklumpa ir ant menkų grumstelių.
Pasiskelbė mažuma
Ketvirtadienį rajono tarybos posėdyje Ričardo Juškos vadovaujama Liberalų sąjūdžio frakcija pasiskelbė tarybos mažuma – opozicija. Pasak R. Juškos, žengti šį žingsnį liberalai privalėjo norėdami atsakingai dirbti ir laikytis prieš rinkimus deklaruotų nuostatų. Buvęs rajono meras atviras – buvo galima dirbti vieningai, tačiau valdančioji dauguma pasirinko kitą kelią. Nors Liberalų sąjūdis laimėjo penkis mandatus, iškart po rinkimų susibūrusi dauguma demonstravo priešiškumą. „Jokios konsultacijos nebuvo vedamos ne tik su mumis, bet pasirašyti valdančiosios koalicijos nekvietė ir buvusio vicemero Kazimiero Šimkaus, ir administracijos direktoriaus Petro Vainausko, nors koalicijos pagrindą sudarė jų atstovaujamos partijos – socialdemokratai ir darbiečiai“, – sakė R. Juška. Tiesa, ir K. Šimkus, ir P. Vainauskas tuo metu buvo darbinėje komandiruotėje, tačiau niekam nekilo abejonių, kad jų parašai po naujai suburtos koalicijos sudarymo protokolu nepageidaujami.
„Meru tapusiam Skirmantui Mockevičiui sakiau – jei nežaisit politinių žaidimų, kartu dirbsim žmonėms, balsuosim už rajonui naudingus sprendimus, jei sprendimai kels abejonių, argumentuosime, kodėl jų priimti negalima. Kalbėjomės ir prieš Kontrolės komiteto pirmininko rinkimus, aptarėme kandidatūrą, tačiau vėliau išgirstu, kad esą man buvo siūlomas šis postas, bet atsisakiau. Tai netiesa, o tik pavyzdys, kaip iškreipiama informacija ir demonstruojamas nenoras bendradarbiauti“, – sakė R. Juška.
Liberalų sąjūdžio tarybos nariai pirštu beda į sprendimus, priimtus pažeidžiant įstatymus, tarybos reglamentą ar politikų etikos normas. „Tokių pažeidimų tikrai netoleruosime, būsime reikli ir konstruktyvi opozicija“, – teigė Liberalų sąjūdžio Jurbarko skyrius pirmininkas R. Juška.
Antras dublis
Buvusio rajono vadovo žodžiuose daug tiesos, nes kai kuriems valdančiosios daugumos balsais priimtiems sprendimams reikalingas „antras dublis“ – kaip kine, kai nepavyksta nufilmuoti iš karto.
Šį ketvirtadienį rajono taryba buvo priversta vėl imtis Etikos ir Antikorupcijos komisijų. Pagal šių komisijų sudarymo principą jų pirmininkais turėtų tapti tarybos mažumai atstovaujantys politikai, tačiau ankstesniame tarybos posėdyje vadovauti Etikos komisijai buvo patikėta valdantiesiems atstovaujančiai Genei Gudaitienei, o Antikorupcijos komisijos pirmininku išrinktas Donatas Ramanauskas – taip pat valdžios atstovas.
Nors šių komisijų pirmininkais siūlant tarybos daugumos politikus oficialiai registruotos opozicijos dar nebuvo, tačiau į valdančiąją koaliciją nepakviestos ir mažumoje likusios partijos buvo aiškios. Mažumai rajono taryboje ir be oficialių raštų atstovauja Valstiečių liaudininkų ir žaliųjų sąjungos nariai Kasparas Jurevičius ir Donatas Jackis, kartu su Darbo partiją palikusiu P. Vainausku įregistravę Tarybos narių frakciją. Valdančiosios koalicijos palankumo nesulaukė tarybos narė Zita Sorokienė, atstovaujanti Lietuvos liaudies partijai. Mažumoje liko ir daugiausia rinkėjų balsų gavę liberalai.
„Naujoji valdžia tikrai žinojo, kad šiuos sprendimus teks keisti, tai nereikėjo švaistyti nei laiko, nei pinigų“, – įsitikinęs R. Juška.
Taryba ketvirtadienį naikino anksčiau priimtus sprendimus ir balsavo už naujus komisijų pirmininkus, tik šįkart, kaip ir reikalaujama, jie pasiūlyti iš opozicijos gretų. Etikos komisijos pirmininke išrinkta Liberalų sąjūdžio narė Liudmila Norkaitienė, Antikorupcijos komisijai vadovaus Remigijus Brazaitis, taip pat priklausantis šiai partijai.
Tačiau „antro dublio“ sprendimais ne tik taisomos tariamos – pagal valdančiuosius, ar, opozicijos vertinimu, tikros klaidos. Pakartotinai svarstant klausimus tarybos nariams reikia dar kartą sumokėti už pasirengimą ir dalyvavimą posėdyje. Rajono meras S. Mockevičius tarybos nariams dar nė karto nesiūlė atsisakyti už taisomus sprendimus gaunamo užmokesčio.
Dukart buvo sumokėta tarybai grubiai suklydus renkant savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoją Viktorą Ganusauską. Jį į šias pareigas patvirtinusį tarybos sprendimą teko naikinti ir jau dirbantį V. Ganusauską slaptu balsavimu rinkti dar kartą. Tuomet paaiškėjo, kad pavaduotoją pasiūlė dar pareigų nepradėjusi eiti ir įgaliojimų neturinti administracijos direktorė.
Valdančioji dauguma nepaisė įstatymo ir rinkdama atstovus į savivaldybių asociacijos suvažiavimą. Pirmą kartą valdančiosios daugumos sutarimu atstovus siūlė konservatorė Audronė Kurienė, neturėjusi tokios teisės. Galiojanti tvarka teisę siūlyti atstovus suteikia daugiausia mandatų laimėjusioms partijoms. Rajono taryboje po penkis mandatus turi dvi – Liberalų sąjūdis ir socialdemokratai, todėl sprendimą, pagal kurį į suvažiavimą buvo deleguoti meras S. Mockevičius ir jo pavaduotojas Saulius Lapėnas, teko naikinti.
Valdančiajai daugumai atstovaujantys socialdemokratai vėliau siūlė S. Mockevičiaus kandidatūrą, tačiau valdantieji net kelis kartus siūlant nepritarė R. Juškos kandidatūrai, todėl į suvažiavimą vyko vienas meras. Bandydamas atstatyti teisingumą, tarybos narys Vidmantas Juzėnas vėl teikė sprendimo projektą, tikėdamasis, kad rajono valdžia laikysis įstatymo. Deja, prieš mėnesį, nepažeidžiant terminų, pateiktas tarybos nario sprendimo projektas net nebuvo įtrauktas į posėdžio darbotvarkę. Šį ketvirtadienį posėdžiavusi rajono tarybos dauguma vėl nepritarė siūlymui savivaldybių asociacijos suvažiavimo atstovu patvirtinti buvusį rajono vadovą.
Nors savivaldybių asociacijos suvažiavimas jau įvyko, V. Juzėnas įsitikinęs, kad jo teikiamas sprendimo projektas neprarado aktualumo, svarbu ne suvažiavimo data, o teisingumas, kurį, tarybos nario nuomone, pamynė valdančioji dauguma, nepaisydama nei įstatymo, nei Vyriausybės atstovės Tauragės apskrityje teikimo, nurodančio padarytą pažeidimą.
Didelę politinę patirtį turintys liberalai teigia, kad daugumos daromas klaidas būtų galima vertinti kaip naujų žmonių patirties, kompetencijos trūkumą, ištaisomą dirbant ir kaupiant žinių bagažą. Tačiau demonstruojamas nenoras bendradarbiauti jau vertinamas kaip politinės intrigos, nieko gero nežadančios rajonui.
Valdantieji pristatė programą
Ketvirtadienį meras S. Mockevičius pristatė valdančiosios koalicijos programą, apjungusią socialdemokratų, konservatorių, Darbo partijos, partijos Tvarka ir teisingumas, visuomeninio rinkimų komiteto „Jaunoji karta“ ir rajono meru išrinkto S. Mockevičiaus rinkimines nuostatas. Pasak rajono mero, programa artimiausiu metu bus paskelbta viešai. Nors klausantis skaitomos programos sunku ją analizuoti, viena aišku, kad konkrečių pažadų valdžios partijos jau atsisakė ir pateikė veiklos tezes. Valdančiosios koalicijos programoje jau neskamba Darbo partijos užmojis pastatyti Jurbarke autobusų stotį, ar konkretus konservatorių įsipareigojimas įsteigti 500 gerai apmokamų darbo vietų. Paskelbus programą ne žodžiu, o raštu, atsiras galimybė į ją pažvelgti atidžiau.
Jolita PILECKIENĖ
Buvęs meras vėl meluoja. K. Šimkus buvo ir yra valdančiosios daugumos sudėtyje. Tai patvirtina koalicinės sutarties ir programos sudėtis su parašais.