Vasarį Jurbarko rajono savivaldybės administracijos direktorės Vidos Rekešienės vadovaujama darbo grupė visuomenei svarstyti pateikė mokyklų tinklo pertvarkymo 2016-2020 metais bendrojo plano projektą. Po mėnesio atsirado ir antrasis pertvarkos variantas, o bendruomenių ir politikų diskusijose išsirutuliojo ir trečiasis variantas.
Planai neįtiko
Mažėjant mokinių švietimo tinklo pertvarka neišvengiama. To reikalauja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, o nesiėmus griežtų reformų savivaldybė gali nesulaukti lėšų numatytiems projektams kitose mokyklose finansuoti.
Mokyklų pertvarka paliečia daug žmonių, reikia rasti pusiausvyrą tarp ugdymo kokybės ir gaunamų lėšų panaudojimo tikslingumo. Esant skirtingoms nuomonėms ir požiūriams visų norai negali būti patenkinti – reikalingas kompromisas, atrandamas diskutuojant.
Diskusijas sukėlė planai Jurbarko Naujamiesčio ir Vytauto Didžiojo pagrindines mokyklas pertvarkyti į progimnazijas ir Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos, Gausantiškių Antano Valaičio ir Juodaičių pagrindinių mokyklų sujungimas. Abiejų miesto mokyklų bendruomenės tapti aštuonmetėmis neprieštaravo, o kaimų bendruomenės įsivėlė į tikrą karą – tyliai rašyti raštai, lankytasi mokinių namuose ar net atvirai svaidytasi piktais žodžiais.
Pirmajame mokyklų tinklo pertvarkos variante buvo numatyta nuo ateinančio rugsėjo Gausantiškių Antano Valaičio pagrindinę mokyklą prijungti prie Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos įsteigiant šios gimnazijos Gausantiškių skyrių. 2018 m. rugsėjį tokio pat likimo turėjo sulaukti ir Juodaičių pagrindinė mokykla.
Planas atrodė logiškas. Ir Gausantiškių, ir Juodaičių mokyklose mokinių nedaug, ir anksčiau ar vėliau jos turėtų prisijungti prie šiame rajono krašte stipriausios mokyklos – Veliuonos gimnazijos. Tačiau reikalai pakrypo kita linkme.
„Paskelbus planą, Gausantiškių ir Juodaičių bendruomenės pirmiau negu Veliuonos pareiškė savo nuomonę, ir jų argumentai man pasirodė priimtini. Tėvų ir vaikų valia pasirinkti mokyklą – šventas dalykas“, – savivaldybės administracijos direktorė V. Rekešienė paaiškino, kodėl atsirado antras plano variantas.
Šiame jau siūlyta Gausantiškių mokyklą nuo rugsėjo jungti prie Juodaičių pagrindinės mokyklos, o 2018 m. abi mokyklos būtų jungiamos prie Veliuonos gimnazijos ir taptų jos skyriais.
Spaudimas tėvams
Suprantamas mažųjų mokyklų noras išgyventi kuo ilgiau, tačiau po gražiomis frazėmis apie mokinių gerovę slepiasi rūpestis savo kailiu. Savo mokyklos gerove rūpinasi ir veliuoniškiai.
Visuomenei svarstyti pateikus antrąjį variantą sujudo Veliuonos gimnazijos bendruomenė. Pasak direktorės Vidos Greičiūtės, apie plano pakeitimus jie informuoti nebuvo, todėl žinia, kad Gausantiškių mokykla bus jungiama prie Juodaičių, buvo siurprizas.
Jurbarko rajono savivaldybės administraciją pasiekė V. Greičiūtės ir Veliuonos gimnazijos tarybos pirmininkės Jūratės Mickuvienės raštai.
Gimnazijos taryba teigė mananti, kad netikslinga Gausantiškių pagrindinę mokyklą jungti prie Juodaičių pagrindinės mokyklos, kadangi Veliuonos gimnazija šiame krašte yra vienintelė mokymo įstaiga, galinti suteikti pradinį, pagrindinį ir vidurinį išsilavinimą.
Gimnazijos direktorė rašte pareiškė pritarianti pirminiam plano variantui, o atnaujintame plane neatsižvelgiama į mokinio interesus ir atimama galimybė gauti kokybišką ugdymą.
„Mes manome, kad tarp bendruomenių kurstoma nesantaika, mokiniai ir jų tėvai tendencingai nuteikiami prieš mūsų gimnaziją“, – tvirtino V. Greičiūtė.
Tuo pačiu Veliuonos direktorę apkaltino Gausantiškių mokyklos bendruomenė, išgirdusi, kad pas šios mokyklos moksleivių tėvus ji apsilankė drauge su Veliuonos seniūnu Egidijumi Mikšta.
Seniūnas savivaldybės administracijai taip pat atsiuntė raštą, kuriame teigė, kad aplankyti moksleivių tėvai, išskyrus dvi mamas, gyvenančias Griciuose, pasakė, kad norėtų savo vaikus leisti į Veliuonos gimnaziją, o ne į Juodaičių pagrindinę mokyklą.
„Viena mamų teigė, kad prie Juodaičių jungtis nori direktorius ir dvi mokytojos, ar čia visa bendruomenė?“ – rašte dėstė E. Mikšta.
Simpatijos ir antipatijos
Pasižnaibymų netrūko ir prieš rajono tarybos posėdį vykusiuose komitetų posėdžiuose. Karšta buvo ir tarybos posėdžio išvakarėse Tamošiuose surengtoje savivaldybės vadovų diskusijoje su Gausantiškių, Juodaičių ir Veliuonos mokyklų bendruomenėmis.
Pasak Jurbarko r. savivaldybės mero Skirmanto Mockevičiaus, tokio susitikimo prireikė, nes komitetuose atsirado trečiasis mokyklų tinklo pertvarkymo plano variantas – jau nuo ateinančio rugsėjo prie Veliuonos gimnazijos prijungti ir Gausantiškių, ir Juodaičių pagrindines mokyklas.
Panašu, kad šis planas netenkino jau nė vienos konflikto pusės. Gausantiškių mokyklos direktorius Gediminas Klangauskas tvirtai laikėsi savo nuomonės ir kartojo tris punktus, kurie tenkintų jo mokyklos bendruomenę: mokyklos pertvarką pradėti tik 2017 m., ją jungti prie Juodaičių pagrindinės mokyklos, o Gausantiškių mokyklos patalpose palikti veikti pradines klases ir priešmokyklinę bei ikimokyklinę grupę, muziejų, kaimo biblioteką, medicinos punktą, bendruomenės namus – kitaip tariant, įsteigti daugiafunkcį centrą.
„Iš švietimo įstaigų tinklo Jurbarko rajone lieka tik virvelė panemuniais – kaip turizmo trasa“, – apverktiną kaimo mokyklų padėtį iliustravo G. Klangauskas.
Gausantiškių mokyklos mokytojai buvo labai įsižeidę dėl Veliuonos gimnazijos direktorės ir seniūno vizitų į vaikų namus, pilamų, anot jų, pamazgų ant mokyklos ir pareiškė girdėję, kad jų direktorius galėtų vadovauti sujungtoms Gausantiškių ir Juodaičių mokykloms, o visas kolektyvas į naują įstaigą keliautų kartu – simpatijos Juodaičių mokyklai liejosi per kraštus.
Nors meras primygtinai siūlė sprendimus priimti remiantis protu ir atmetus bet kokias emocijas, Gausantiškiuose sklandė nuomonė, kad jų mokyklai prisijungus prie Veliuonos gimnazijos ir tapus skyriumi visiško išnykimo nereikėtų ilgai laukti. Mokytojai tikino, kad Tamošiuose į mokyklą ateis gal keli pradinukai, visi kiti iš karto pasirinks kitas mokyklas.
„Gal verta iš karto panaikinti šią mokyklą?“ – spaudimą darė G. Klangauskas.
Meras ir Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Gvildys buvo vieningi: „Negalima sėdėti rankas sudėjus, mokinius reikia kviestis. Kur jūsų ir jūsų mokyklos autoritetas, jei mokiniai renkasi kitas ugdymo įstaigas?“
Diskusijai įsisiūbavus trečiąjį plano variantą vieningai atmetė visos trys bendruomenės. Netrukus savo pirminę nuomonę pakeitė ir Juodaičių pagrindinės mokyklos atstovai, supratę, kad vienintelė galimybė dar porą metų išsaugoti pagrindinės mokyklos statusą yra tik pritarus pirmajam plano variantui, kurį rėmė ir Veliuonos gimnazija.
„Su Gausantiškių mokykla visada artimai bendravome, todėl neprieštaravome jų norui prisijungti prie mūsų. Tačiau dabar suprantame, kad 2018 m. mūsų vis tiek neliks – turėsime jungtis prie Veliuonos. Todėl norime iki to laiko dirbti savarankiškai“, – sakė Juodaičių pagrindinės mokyklos direktorė Nijolė Jociuvienė.
Grįžo į pradžią
Po juodaitiškių ir veliuoniškių sutarimo Gausantiškių mokyklos, tapusios aukso puodu, dėl kurio visi pešasi, bendruomenei beliko pakelti rankas.
„Mes nuomonės nekeičiame, tačiau tarybos sprendimui neprieštarausime ir streikų nekelsime“, – sakė G. Klangauskas.
Pasak nuo pat pradžių nuosekliai pirmąjį plano variantą rėmusios Veliuonos gimnazijos direktorės V. Greičiūtės, jei vasario mėnesį parengus pertvarkos planus būtų pakviestos pakalbėti visos trys bendruomenės taip, kaip padaryta dabar, būtų rastas bendras sprendimas ir išvengta nesutarimų, akių draskymo, laiko gaišimo.
Švietimo skyriaus vedėjas diskusijos pabaigoje džiaugėsi, kad pavyko susitarti ir rasti kompromisą. Tarybai svarstyti nuspręsta teikti pasiūlymą nuo 2016 m. rugsėjo prie Veliuonos gimnazijos prijungti Gausantiškių Antano Valaičio pagrindinę mokyklą kaip gimnazijos skyrių, metams paliekant pagrindinio ugdymo programą, o nuo 2017 m. – ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas. Nuo 2018 m. prie Veliuonos gimnazijos jungsis ir Juodaičių pagrindinė mokykla, kurioje liks ikimokyklinis, priešmokyklinis, pradinis ir pirmojo koncentro – 5-8 klasių ugdymas.
Kovo 31 d. vykusiame tarybos posėdyje šis klausimas diskusijų jau nekėlė. Visų trijų konflikte dalyvavusių mokyklų vadovai tarybos nariams patvirtino pritariantys pertvarkai.
Diskusiją apie tai, kad Jurbarke nebeliks pagrindinį išsilavinimą teiksiančios įstaigos, o dvi mokyklos taps progimnazijomis, bandė inicijuoti vienintelis tarybos narys Kasparas Jurevičius, tačiau jis liko mažumoje – kiti tarybos nariai šiuo klausimu nesusidomėjo. Daug nesantaikos sukėlęs Jurbarko mokyklų tinklo pertvarkymo planas patvirtintas balsų dauguma.
Gausantiškiuose meras tvirtino, kad politikams taip pat nelengva, kai vėjai pučia iš įvairių pusių. Tačiau būtent politikų pareiga tuos vėjus suvaldyti ir bures nukreipti reikiama linkme, kad jos nebūtų draskomos, o visas švietimo pertvarkos laivas plauktų kuo sklandžiau.
Jūratė Stanaitienė
Naikint tokias mokyklas,kaip Gausų,tik savos šiknos rūpi,o vaikai dzin.Kokie mokytojai,jei klasej po 6 vaikus,o ir tų neišmoko.Su matematika baisu,dailė nulis,muzikė turbūt pati natų nepažysta,viena anglistė verta pagarbos-įdomu,juos švietimo skyrius ,kada nors tikrina.O už tokią pinigų suma,kiek tos ,žemo lygio ,mokyklos išlaikymui skiriama,tuos
40 vaikų su taxi nuo durų iki durų nuveši.