Pirmadienį savivaldybės Švietimo skyrius paminėti profesinę šventę – Tarptautinę mokytojų dieną – į Jurbarko kultūros centrą sukvietė rajono ugdymo įstaigose dirbančius pedagogus. Tradicija švęsti kartu gyvuoja jau daug metų, o šventėse visad būna daug sveikinimų, gražių žodžių ir gėlių, dovanų ir apdovanojimų.
Sveikinimai – visiems, ženklai – iškiliausiems
Šventė prasidėjo mokinių ir jų tėvelių pasveikinimu mokytojams. „Jūs vedate mus į ateitį“, – sakė Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos dvyliktokė Gabija Mockevičiūtė, jos tėčiui Skirmantui Mockevičiui griežiant smuiku, šokį mokytojams dovanojo Greta Gvildytė.
Renginį vedęs Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Gvildys pedagogams linkėjo, kad visada šalia būtų jų siekius suprantantys ir įgyvendinti padedantys kolegos ir politikai, kad mokytojų darbą įvertintų mokinių tėvai ir kad netrūktų tobulėti norinčių mokinių.
Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorius Petras Vainauskas džiaugėsi, kad salėje nėra tuščių vietų – kartu švęsti savo profesinę šventę susirinko visa rajono pedagogų bendruomenė. Svarbiausi vaikui žodžiai – mama, tėtis, mokytojas ir auklėtojas, pas tuos žmones pirmiausia einame pasiguosti, pasiteisinti, pasiklausti – sakė administracijos direktorius ir dėkojo mokytojams už kasdienį triūsą, kuris, pasak direktoriaus, ne visada tinkamai pamatuojamas, bet jo tikslas – šviesesnė visų mūsų ateitis.
Meras Ričardas Juška pagerbė pedagogų bendruomenę pasipuošęs mero regalijomis. Nėra nuostabesnio jausmo, kaip matyti tiek daug mokytojų, nėra šventesnio dalyko, kaip susitikti su mokytoju ir jam padėkoti – sakė meras ir linkėjo, kad visi tik geru žodžiu prisimintų mokytoją ir didžiuotųsi mokykla, kurioje mokėsi.
Jau kelinti metai profesinės šventės proga iškiliausi rajono pedagogai pagerbiami Jurbarko r. savivaldybės apdovanojimu – ženklu „Už nuopelnus Jurbarko kraštui“. Šiemet apdovanojimas skirtas lietuvių kalbos mokytojai Mildai Piliutienei ir muzikos mokytojui Vincui Bakšiui.
Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos mokytoja M. Piliutienė į apdovanojimo ceremoniją neatvyko, jai ženklas bus įteiktas kita proga.
Antrasis nominantas – Antano Sodeikos meno mokyklos mokytojas Vincas Bakšys į sceną lipo su būriu savo mokinių ir kartu su jais pasveikino kolegas muzikiniu kūriniu.
Ženklą „Už nuopelnus Jurbarko kraštui“ V. Bakšiui įteikė rajono meras R. Juška ir administracijos direktorius P. Vainauskas.
Pasveikinti rajono pedagogų atvyko ir Seimo narys Bronius Pauža. Pabrėžęs, kad mokytojų rankose – jaunimas, vadinasi, ir didelė dalis Lietuvos ateities, svečias linkėjo mokytojams sveikatos ir kantrybės jų prasmingame darbe.
Jurbarke išrinktas parlamentaras atvežė Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus padėkos raštus dviem pedagogams – Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinės mokyklos direktoriui Petrui Baršauskui, kurio dėka mokykla tapo miestelio širdimi, ir Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos istorikui Jonui Laurinaičiui – už mokytojo profesijos prestižo saugojimą ir patriotinį jaunimo auklėjimą.
Ministro Pirmininko padėką Seimo narys B. Pauža praėjusį penktadienį įteikė ir Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos matematikos mokytojai ir neformaliojo švietimo organizatorei Gražinai Martišienei, o visai Smalininkų TVM bendruomenei, šventusiai mokyklos 60-metį, perdavė Premjero sveikinimą.
Paskui Švietimo skyriaus vedėjas A. Gvildys į sceną kvietė visų įstaigų vadovus, o rajono vadovai teikė jiems dovanas – dar naujas, vasarą išleistas knygas „Jurbarkas – turizmo kraštas“. Savivaldybės administracija ir Švietimo skyrius buvo paruošę 24 dovanas – tiek rajone yra ugdymo ir švietimo įstaigų.
Dovana visiems pedagogams – ansamblio „Sare roma“ koncertas, užbaigęs rajono mokytojų profesinę šventę.
Pedagogų bendruomenės portretas
Kokia gi ta rajono pedagogų bendruomenė? To klausiau pedagoginių darbuotojų statistiką vedančios Švietimo skyriaus vyr. specialistės Genovaitės Grigucevičienės. Tačiau pirmąją spalio savaitę ji tegalėjo pasakyti tik tiek, kad rajono pedagogų šeimą sudaro apie 500 žmonių – mokytojų, auklėtojų, logopedų, socialinių pedagogų ir kitų pedagoginių darbuotojų. „Statistiniai duomenys apie pedagogus bus tik spalio pabaigoje. Tačiau mokytojų bendruomenė kinta labai nedaug“, – patikino Švietimo skyriaus vyr. specialistė ir patarė pasinaudoti praėjusių mokslo metų skaičiais, kurie skelbiami savivaldybės internetiniame tinklalapyje.
Taigi pernai Jurbarko rajone dirbo 475 pedagoginiai darbuotojai. Jauni, ką tik studijas baigę mokytojai, – retenybė. Jaunesnių nei 30 metų pedagogų pernai rajono ugdymo įstaigose dirbo tik 14, t. y. 2,95 proc. visos pedagogų bendruomenės. Bet jau keleri metai dirba vienas kitas pedagogas į mokyklą atėjęs pagal programą „Renkuosi mokyti“. Beje, Mokyklų tobulinimo centras ir programos dalyviai spalio 24 d. Raudonės pagrindinėje mokykloje organizuoja renginį apie projektą „Renkuosi mokyti“.
Pensinio amžiaus sulaukusių pedagogų dirbo 47 (9,8 proc.) , kiti 87 proc. – nuo 30 m. iki pensinio amžiaus.
Ir be statistikos aišku, kad apie absoliučią daugumą pedagogų galima kalbėti vartojant moteriškąją giminę.
Daugiau kaip pusė pedagogų – 276 – pernai turėjo vyresniojo mokytojo kvalifikacinę kategoriją. Aukštesnės kvalifikacinės kategorijos mokytojų – metodininkų daugiausia dirbo Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijoje (29) ir kitose miesto mokyklose, Veliuonos gimnazijoje – 9, Eržvilko – 5.
Iš viso 112 rajono pedagogų turėjo mokytojo metodininko kategoriją, o aukščiausią – eksperto – tik keturi: trys dirbo Jurbarko gimnazijoje, vienas – Klausučių Stasio Santvaro pagrindinėje mokykloje.
Bet skaičiai negali nupiešti išsamaus ir patrauklaus portreto, o vaikams kažin ar įdomu, kas parašyta mokytojo „Sodros“ ar darbo pažymėjime. Mokiniai mokytojo profesionalumą ir žmogiškąsias savybes vertina savais matais ir, ko gero, remiasi ne tik tuo, ką mato ir girdi klasėje.
Nors sakoma, kad ir užvėręs mokyklos duris mokytojas pasilieka mokykloje, rajono pedagogai randa laiko ir turi noro bendruomeniškoms ir visuomeniškoms veikloms, meninei kūrybai, sportui…
Būrelis Viešvilės pedagogių su direktore Irena Oičenkiene priešakyje dainuoja kultūros centro moterų ansamblyje, o vadžgirietės Angelina Jucikienė ir Virginija Stoškienė – Vadžgirio sakraliniame ansamblyje.
Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos tikybos mokytoja Jolita Štrimienė – aistringa teniso žaidėja, Pasaulio lietuvių žaidynių dalyvė ir prizininkė. O girdžiškis kūno kultūros mokytojas Linas Klijūnas veža ir visą Girgžių miestelio sportinį gyvenimą – vežimas nelengvas, nes sportinis judėjimas miestelyje gyvas ir aktyvus.
Gausantiškių mokinius fizikos ir chemijos mokanti Ona Bajorinienė aktyvai dalyvauja savo kaimo – Pramedžiavos bendruomenės veikloje, o Vadžgirio pagrindinės mokyklos direktorius Sigitas Vaitiekūnas vadovauja Jurbarko r. kaimo bendruomenių sąjungai.
Skirsnemuniškė Ilona Ruškytė mėgsta keliones, o jų įspūdžiais dalijasi su kolegomis ir savo pradinukais. Jurbarkietė istorikė Birutė Genienė į keliones ir pėsčiųjų žygius išsiruošia kartu su savo auklėtiniais, o juodaitiškis istorikas Andrius Bautronis šiemet dalyvavo ekspedicijoje „Misija Sibiras“.
Zigmą Bunikį juodaitiškiai pažįsta ne tik kaip mokytoją, bet ir kaip saviveiklininką – puikų vaidintoją, o Klausučiuose mokytojaujanti Vilma Baltutienė pati subūrė miestelio teatrą.
„Ąžuoliuko“ mokyklos pedagogė Vida Petraitienė popieriaus karpiniais puošia mokyklą, o jos kolegė muzikos mokytoja Daina Liorančienė labai mėgsta megzti ir jau yra apmezgusi visas koleges.
Tai – tik keletas potėpių pedagogų bendruomenės portretui.
Mokytojas visada buvo ir tebėra bendruomenės šviesulys, kuriantis ir dalijantis, taip pats prisipildantis šviesos – kad atsineštų ją į klasę ir išdalytų mokiniams.
Danutė Karopčikienė
Neblogai ta ateitis atrodo, nes per dešimtmetį mokytojų sumažėjo ketvirtadaliu. Nedaug tos ateities liko laukti.