Jurbarko r. savivaldybės administracija įgyvendina antrąjį 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiamo projekto „Jurbarko miesto urbanistinės infrastruktūros plėtra“ etapą. Tokiomis sparčiomis permainomis mieste jurbarkiečiams belieka tik stebėtis, tačiau daugelis kol kas mato tik nuo ankstyvo ryto plušančius UAB „Jurmelsta“ darbininkus ir nė neįsivaizduoja, kaip pasikeis rekonstruojamas Naujamiesčio parkas ir Algirdo g. 14 bei V. Kudirkos g. 26 namų aplinka.
Atnaujinimo darbus atliekanti UAB „Jurmelsta“ savo įsipareigojimus turėtų įvykdyti iki spalio pabaigos. Prie daugiabučių V. Kudirkos ir Algirdo gatvėse įmonės darbuotojai rekonstruoja automobilių stovėjimo aikšteles, įrengs aptvertas su stoginėmis buitinių atliekų konteinerių aikšteles, atsiras pėsčiųjų takai, gražios vaikų žaidimų aikštelės su įrenginiais ir krepšinio aikštelė. Bus sutvarkyta ir inžinerinė infrastruktūra – apšvietimas, lietaus nuotekų tinklai, pastatyti suoliukai, šiukšliadėžės, dviračių stovai, pasodinta medžių ir krūmų. Šiam projektui įgyvendinti skirta 876997 Lt.
Naujamiesčio parke „Jurmelstos“ vyrų laukia ne ką mažesni darbai. Po parko pavadinimu čia iki šiol slėpėsi tik keli pėsčiųjų takai. Užsimota labai daug, tad ši vieta Jurbarko Naujamiestyje netrukus pasikeis lyg diena nuo nakties. Pagal projektą atnaujinami pėsčiųjų takai, bus pastatyti suoliukai, įrengti laiptai. Parkas bus apšviestas, atnaujinti žalieji plotai ir įrengti fontanėliai. Projektui numatyta 1575999,57 Lt. Tiek daugiabučių, tiek parko infrastruktūros atnaujinimas finansuojamas gavus 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinę paramą ir valstybės bei savivaldybės biudžetų lėšų.
Įdomūs projektuotojų sprendimai
Į rekonstruotą Naujamiesčio parką lankytojai pateks iš Kalninės ir S. Daukanto gatvių. Tačiau prie dar sovietmečiu suformuotos erdvės pratę jurbarkiečiai netrukus išvys visai kitą vaizdą. Nors projektą ruošę specialistai ir panaudojo dalį ankstesnių projektuotojų palikimo, tai tik kruopelytė, lyginant su dabartinio projekto užmojais.
Parkas kuriamas trijose zonose ir derinamas su gamta. Projektuotojai atsižvelgė ne tik į teritorijos dydį, bet ir į reljefą, padėtį pasaulio šalių atžvilgiu.
Pirmoji poilsio zona bus parke esančioje dauboje, prie Žemaitės g. tęsinio – pėsčiųjų tako. Šioje vietoje natūrali gamtinė aikštelė bus papildyta lieto betono fragmentiniais laiptais-suoliukais, tarp jų numatytos vejos nedideliuose betoninių trinkelių plotuose bei taškiniai, šiltuoju metų laiku iš žemės trykštantys fontanėliai. Arčiausiai šlaito numatyto fontanėlio vanduo pakopomis čiurlens į daubos apačią ir susigers prie kito fontanėlio. Planuojama, kad šioje zonoje bus matomas vaizdas ne tik į miestą, bet ir į Nemuno šlaitus.
Antrąja zona taps kol kas didžiulėmis piktžolėmis apžėlęs kalnelis parko viduryje. Jo šlaituose taip pat bus suformuoti betoniniai laiptai-suoliukai.
Trečiojoje zonoje, vakarinėje parko dalyje, natūrali veja bus papildyta jau minėtais lieto betono laiptais ir trinkelių fragmentais. Iš šios vietos matysis miesto su bažnyčiomis panorama.
„Laiptai bus skirti ne tik sėdėti. Tikimės, kad naujoje erdvėje vietą atras ne vien pasyvaus, bet ir aktyvaus poilsio gerbėjai, erdves bus galima panaudoti sportui, judėjimui, ekstremaliems pomėgiams“, – sakė Jurbarko r. savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėja, vyr. architektė Gražina Gadliauskienė.
Išleistuvėms ir koncertams
Specialistė tikisi, kad naujoji erdvė pritrauks ne tik miesto panorama norinčius pasigrožėti vienišius ar nedideles kompanijas. Viena iš ruošiamų erdvių primins laiptuotą amfiteatrą, kuriame galės būriuotis ir didesnės žmonių grupės. Daug vilčių dedama ir į moksleivius, kurie galėtų sukurti tradiciją šioje vietoje švęsti išleistuves, pasitikti tekančią saulę. Rengti šventes čia turėtų būti itin patogu Naujamiesčio pagrindinės mokyklos moksleiviams.
„Tikimės, kad erdvė tiks ir nedideliems koncertams. Manau, kad tai bus puiki vieta ir kultūrinei veiklai, įvairioms šventėms“, – įsitikinusi G. Gadliauskienė.
Kartu architektė skuba nuraminti aplink Naujamiesčio parką esančių nuosavų namų savininkus – jų privatumas bus išsaugotas maksimaliai. Numatyta, kad parko pakraščius „Jurmelstos“ darbininkai apsodins gyvatvorėmis, kurios užstos vaizdą ir sugers dalį iš parko sklindančių garsų.
Žaliąjį užtvarą nuo namų sudarys dviejų rūšių krūmai. Specialistai bandys juos užauginti taip, kad šie pasiektų didžiausią aukštį ir uždengtų už jų esančias tvoras, sklypus, pastatus, tačiau nuo parko apžvalginių taškų neužstotų miesto panoramos.
„Naujų augalų nebus daug, tik – gyvatvorės. Stengiamės išsaugoti esamas medžių grupes bei vejos plotus, kuriuos planuojame kokybiškai atnaujinti – sunaikinti piktžoles, atsodinti išvažinėtus, išvaikščiotus plotus. Vietose, kur numatome didesnį žmonių judėjimą, ties dangų ribomis sustiprinsime veją paklodami specialius maskuojančios spalvos korius iš perdirbto polietileno. Vizualiai koriai bus paslėpti po veja, tačiau realiai saugos žolę nuo ištrypimo“, – tikino architektė.
Papuoš skulptūros
Parke numatytos ir devynios vietos skulptūroms. Planuojama, kad meno dirbiniai bus maždaug pusantro metro aukščio ir užims apie pusketvirto kvadratinio metro plotą. Skulptūrų autoriams bus keliamas reikalavimas darbus derinti su parko rekonstrukcijos projekto autoriais ir pritaikyti prie sutvarkyto parko erdvės.
„Bendraujame su Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentais ir dėstytojais. Manome, kad studentų baigiamieji darbai galėtų tapti tais meno kūriniais, kurie ir papuoš Jurbarką. Teko su telšiškiais daug bendrauti, stebėti kaip jie dirba. Jų kuriamas menas yra tikrai labai aukšto lygio“, – neabejoja G. Gadliauskienė.
Planuojama, kad Telšių fakulteto studentų darbai ilgainiui galbūt papuoš ne tik parką, bet ir senamiestį, kuriame po rekonstrukcijos taip pat numatyta keletas vietų meno kūriniams.
Lengvai pasiekiama
Naujamiesčio parkas, pasak G. Gadliauskienės, bus viena iš tų jaukių vietų, kuriose jurbarkiečiai ne tik lankysis patys, bet norės parodyti ir miesto svečiams. Juolab kad pasiekti parką nesunkiai galės ir vietiniai dviratininkai, ir keliautojai. Kitais metais numatoma iš pagrindų rekonstruoti S. Daukanto gatvę, kurioje turėtų būti įruoštas ir saugumo standartus atitinkantis dviračių takas. Šis takas įsilies į Jurbarką juosiančią dviračių takų sistemą.
„Jurbarkas unikalus nedidelėmis erdvėmis. Čia galima surasti daug jaukių vietų leisti laiką“, – džiaugėsi pašnekovė.
Saugos nuo vandalų
Architektė neslepia, kad projektuodami erdvę specialistai stengėsi įvertinti ir galimus neigiamus niuansus. Jokia paslaptis, kad vieni miestą gražina, kiti be gailesčio niokoja. Nuo vandalų bus bandoma gintis techniniais sprendimais – apšvietimas suprojektuotas grindinyje, o ir likusi įranga bus sumontuota taip, kad kuo mažiau kentėtų nuo chuliganų.
„Tikrai nesame prieš tuos, kurie norės parke pabūti ir tamsiuoju paros metu, juk erdvė ir bus skirta jaunimui. Tačiau iš paskutiniųjų kovosime su vandalais. Todėl parką greičiausiai stebės vaizdo kameros. Nemanau, kad jos trukdys tiems, kurie nieko blogo nedaro, o vandalus bent kažkiek sutramdys“, – sakė G. Gadliauskienė.
Tikisi sutvarkyti „Gandriuką“
Kalbėdama apie Naujamiesčio parko ateitį architektė mini ir buvusį vaikų darželį „Gandriukas“. Jau nebeveikia ir vėliau įsikūręs „Šaltinėlis“, o stūkso tik apleistas pastatas išdaužytais langais ir kažkada vaikų klegesį menančios pavėsinės, nuniokotos žaidimų aikštelės.
G. Gadliauskienė tikisi, kad anksčiau ar vėliau pavyks iš Europos Sąjungos paramos lėšų čia įkurti centrą, kuris pritrauktų žmones.
„Kol kas tik mąstome, svarstome. Tačiau norėtume sukurti erdvę, kur veikti turėtų ką ir jaunimas, ir vyresnės kartos žmonės. Ar taip ir pavyks padaryti – matysime. Turime ir daugiau planų, kurie pagražintų Jurbarką, sukurtų naujų darbo vietų, tačiau apie juos kol kas anksti kalbėti“, – sakė G. Gadliauskienė.
Medžiai vėl sužaliuos
Kol kas pagrindines jėgas Algirdo g. 14 ir V. Kudirkos g. 26 namų aplinkos rekonstrukcijai sutelkusios „Jurmelstos“ darbų vykdytojas Eugenijus Bakšys džiaugiasi, kad gyventojų aistros dėl suplanuotų darbų pagaliau aprimo. Nepatenkintų buvo tik dėl kertamų medžių ir naujai įrengiamų šiukšlių konteinerių aikštelių.
„Kai kuriuos medžius turėjome iškirsti dėl to, kad kitaip nebuvo įmanoma vykdyti darbų. Tačiau netrukus plotai vėl žaliuos, projekte numatyta pasodinti daug medžių ir krūmų. Turėtumėte fotografuoti ne dabar, o kai viskas bus gražu, kai bus suklotos trinkelės, susodinti medžiai ir sužaliuos veja. Tačiau ir dabar aplinka gražėja tiesiog akyse“, – sakė darbų vykdytojas.
Projektuotojai kiek įmanoma stengėsi įvertinti visų gyventojų poreikius. „Daugiabučiuose gyvena įvairiausio amžiaus žmonės ir nė vienų negalima skriausti, į visų interesus stengiamės atsižvelgti. Manau, kad kai visi darbai bus baigti, tvarka, kuri tenkins daugumą namo gyventojų, nusistovės natūraliai“, – įsitikinusi G. Gadliauskienė.
Lukas PILECKAS
kaip dziugu girdeti apie tokius planus. kiekvienas norime gyventi graziame mieste, ir taip musu miesto jau dabar daug kas pavydi, kiek cia pramogu! Sako pats svariausias karjero vanduo, nepakartojami dviraciu takai. atnaijintas dainu slenis, ir grybai ir uogos salia. Nuostabus musu miestas. Didelis aciu , visiems kas prie to prisidejo. O gyventojams belieka puoseleti nesiukslinti, neniokoti to kas dziugina aki.