Pirmadienį į Šilalės, Tauragės ir Jurbarko rajono savivaldybes atvyko krašto apsaugos viceministras Renius PLEŠKYS, su grupe Vyriausybės, Krašto apsaugos ir Aplinkos ministerijų, Lietuvos kariuomenės, Valstybės saugomų teritorijų tarnybos, Valstybinių miškų urėdijos atstovais. Apsilankymo tikslas – su vietos valdžia ir visuomene aptarti Šilalės ir Tauragės rajonuose steigiamų poligonų reikalus, atsakyti į bendruomenėms dėl to iškilusius klausimus.
Kam jų reikia?
Naujus karinius poligonus numatoma įkurti Šilalės ir Tauragės rajonų teritorijose, mūsų savivaldybėje Tauragės poligonas užima netoli septynių šimtų hektarų Jūravos girininkijos ploto. Tai gali būti svarbu Viešvilės krašto gyventojams, be to poligono teritorija driekiasi šalia Viešvilės gamtinio rezervato, Jūravos miško ąžuolo genetinio draustinio, Kaskalnio geomorfologinio draustinio. Tačiau jokių draustinių į poligonų teritorijas nepatenka.
„Atsižvelgę į neramią geopolitinę padėtį, kiekvienas turime daryti mažas investicijas savo šalies saugumui užtikrinti. Rusijos karas prieš Ukrainą parodė, kad ruoštis galimai grėsmei reikia iš anksto. Poligonų steigimas yra dar vienas žingsnis atgrasyti. Pirmiausia tai prisidės prie stiprios ir dar geriau paruoštos Lietuvos kariuomenės. Poligonai Šilalės ir Tauragės rajonuose yra būtini Lietuvos kariuomenės treniravimuisi, o vietų treniravimuisi trūksta“, – sako krašto apsaugos viceministras R. Pleškys ir pažymi, kad poligonuose galės treniruotis ir Lietuvos šaulių sąjungos nariai, tobulinti savo karinį pasirengimą. Tai turėtų suaktyvinti šio regiono šaulių veiklą, skatinti regiono žmonių pilietiš- kumą ir į Šaulių sąjungą pritraukti kuo daugiau patriotiškų šio krašto gyventojų.
Pažymėta, kad įkuri du naujus poligonus ir sukurti jų naudojimą užtikrinančią infrastruktūrą nulėmė geopolitinė padėtis – atvira Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą, kenkianti ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos saugumui.Susitikime dalyvavo visi keturi rajono vadovai: meras Skirmantas Mockevičius, vicemerai Audronė Balčiūnienė, Edmundas Mačieža ir administracijos direktorė Rūta Vančienė. Meras pageidavo, jog Krašto apsaugos ministerija, bendromis pastangomis su vietos savivaldybėmis visuomenei detaliai paaiškintų, kas ir kaip bus įgyvendinama, kaip naujieji poligonai prisidės prie šalies ir mūsų krašto saugumo.
„Jeigu būna neaiškių, neatsakytų klausimų, jie tuojau pat apauga įvairiais gandais ir komentarais, o šito mums nereikia“, – sakė savivaldybės meras S. Mockevičius.
Krašto apsaugos viceministras apibūdino susidariusią padėtį.
„Rusijos agresija prieš Ukrainą ir išaugęs NATO bei sąjungininkų karių skaičius Lietuvoje reikalauja daugiau treniravimuisi reikalingos infrastruktūros. Vakarų Lietuvoje šalia naujai kuriamų poligonų dislokuoti du Lietuvos kariuomenės daliniai – pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotasis pėstininkų batalionas ir brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas. Šiuo metu nė vienas jų neturi koviniam rengimui vykdyti reikalingos teritorijos, tad naujų poligonų įsteigimas yra ypač svarbus siekiant gerinti kovinį parengimą“, – sakė viceministras R. Pleškys.
Visą straipsnį skaitykite laikraštyje „Šviesa” arba el. versijoje https://www.leidinys.lt/jurbarkosviesa
Praeito penktadienio (19 d.) „Tauragės kurjerio“ numeryje buvo gana plačiai aprašytas toks pat susitikimas vykęs Tauragėje dėl poligono. Be kita aprašyta ir savivaldybės pozicija dėl poligono vietos pakeitimo perkeliant jį visą į Jurbarko rajoną. Yra laikraštyje ir žemėlapis su savivaldybės siūloma vieta. Taigi tuo atveju vienur jo riba atsidurtų miško pakraštyje ties Smalininkais, kitur- ties Leipgiriais ir rytine Laukesos durpyno dalimi ir nusitęstų kažkiek link Jurbarko. Ir didesnis būtų nei ties Taurage. Toks savivaldybės siūlymas subrendo daliai tauragiškių reiškiant nemažą nepasitenkinimą dėl Krašto apsaugos ministerijos parinktos poligono vietos. Taigi iš tos priešpriešos atgimė toks senas vaikiškas žaidimas pavadinimu „Siųsk toliau“.