Vakar keturios švietimo darbuotojus vienijančios profesinės sąjungos surengė įspėjamąjį streiką. Dviejų pirmųjų pamokų nebuvo ir keturiose rajono mokyklose – Jurbarko Naujamiesčio, Vytauto Didžiojo ir Raudonės pagrindinėse bei Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijoje. Pamokų nevedė apie 150 mokytojų.
Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos Jurbarko skyriaus pirmininkė Ovidija Unčiurienė patvirtino, kad streikuoti mokyklų ir darželių darbuotojai ryžosi profsąjungų ir Vyriausybės atstovams taikinamajame posėdyje neradus bendro sprendimo. Visos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos dar spalio mėnesį pasirašė manifestą, kuriame išsakė vienodus reikalavimus.
Švietimo bendruomenė reikalauja iki 2017 m. atkurti prieškrizinį mokinio krepšelį, nuosekliai didinti mokytojų atlyginimus, kitąmet skirti dvigubai daugiau lėšų išeitinėms kompensacijoms į pensiją išeinantiems mokytojams, taip pat susieti švietimui skiriamą biudžeto dalį su šalies bendruoju vidaus produktu. Manifeste taip pat įtvirtinta nuostata, kad 2022 m. švietimo ir mokslo finansavimui turėtų būti skirta ne mažiau kaip 6 proc. šalies BVP.
Profesinių sąjungų ir Vyriausybės atstovų taikinimo komiteto posėdis Švietimo ir mokslo ministerijoje vyko gruodžio 1 d. Derybos nebuvo vaisingos ir šalys pasirašė nesusitarimo protokolą.
Dalis švietimo bendruomenę vienijančių profsąjungų buvo linkusios eiti į kompromisus su Vyriausybe, kitos reikalavo patenkinti visus reikalavimus. „Penkios profesinės sąjungos vieningai mano, kad kruopos, trupiniai, kuriuos po informacijos apie ruošiamą streiką numetė Vyriausybė, nėra problemos sprendimas“, – po derybų pranešė Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius. Pasak jo, kalba sukosi apie mažmožius ir apie tai, kaip Vyriausybė planuoja paskirstyti švietimiečiams numatytus 10 mln. eurų.
Daliniams profesinių sąjungų reikalavimams tenkinti Vyriausybė kitų metų biudžete yra numačiusi papildomai skirti 10 mln. eurų, nors švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė yra sakiusi, kad visiems reikalavimams patenkinti reikėtų per 100 mln. eurų.
Švietimo vicemininstrės Genoveitos Krasauskienės teigimu, Vyriausybė profsąjungoms siūlė mokinio krepšelį nuo kitų metų sausio 1 d. didinti ne iki 1045 eurų, o iki 1014 eurų. Ikimokyklinio ugdymo pedagogams atlyginimus pakelti ne 10 proc., o 7 proc.
„Dėl visų pedagogų atlyginimų jų pageidavimas buvo 5 proc. nuo 2016 m. sausio 1 d., mūsų siūlymas buvo 3 proc.“, – kalbėjo viceministrė.
Vyriausybė taip pat siūlė atsisakyti mokytojų atlyginimų koeficientų „žirklių“ palaipsniui, o ne iškart nuo kitų metų rugsėjo 1 d. Vietoje reikalavimo nuo kitų metų išeitinį fondą padvigubinti iki 3,56 mln., Vyriausybė jį pasiūlė didinti iki 3,2 mln. eurų.
Antradienį komentuodama švietimo darbuotojus vienijančių profsąjungų surengtą įspėjamąjį streiką švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė sakė, kad nors kitais metais planuojama kelti mokytojų ir ikimokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimus, įgyvendinti streikuojančių švietimo atstovų reikalavimų nėra jokių prošvaisčių. Ministrė teigiamai vertina pedagogų reikalavimus dėl algų kėlimo, bet jos teigimu, atkurti jas iki ikikrizinio lygio neįmanoma.
„Teigiamai vertinu reikalavimus, jie kovoja dėl to, kas jiems priklauso, kai kurioms grupėms buvo atstatyta, kai kurioms atstatoma, o mokytojams nuo 2009 metų atlyginimai nebuvo didinami. Aš manau, kad tai yra teisėtas jų lūkestis ir teisėti reikalavimai, tik tai, kad šiandien nepavyko susitarti, kad 100 proc. galėtumėm jų reikalavimus įgyvendinti, net 50 proc. neišeina. Ikikrizinio lygio atlyginimai nepasieks“, – sakė ministrė, apgailestaudama dėl lėšų stokos.
Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, antradienį įspėjamajame streike dalyvavo 12 proc., arba 6,4 tūkst. iš visų šalies pedagogų. Iš jų 500 yra ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogai, 5,8 tūkst. dirba bendrojo ugdymo mokyklose, 100 – neformaliojo švietimo įstaigose. Streikas vyko 13 proc. švietimo įstaigų: maždaug 300 iš 2300 šalies darželių ir mokyklų.
Iš tiesų švietimiečių streikas įgavo kur kas didesnį mastą, mat vakar streikavo ne visos profsąjungos. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga streiką rengia rytoj, gruodžio 10 d.
„ŠVIESOS“ inform., ELTA
Gal švietimiečiai galėtų pasakyti, nuo ko reikėtų nuimti pinigus,kad būtų įvykdyti visi jų keliami reikalavimai,ar nuo sveikatos apsaugos,policijos ar krašto apsaugos,ar vėl skolintis iš pasaulio bakų,bet juk ir taip jau Lietuva praskolinta ateinančioms kartoms.Valstybė kiek surenka į biudžetą, tiek ir paskirsto.