Kaip ir kiekvieną rugsėjį, Panemunės pilis kviečia dalyvauti „Europos paveldo dienose“! Šiemet lankytojai bus skatinami atrasti kultūros paveldo objektų istorijas bei vertes platesniame geografiniame ir istoriniame kontekste.
Rugsėjo 7–15 d. pilyje ir jos prieigose vyksiantis renginys „Kultūrinis Hanzos kelias Nemunu: ryšiai ir įtakos“ skirtas analizuoti ir pažinti vieną iš įdomesnių ir dar per mažai Lietuvoje aptariamų tarptautinių nematerialiojo kultūros paveldo objektų – Hanzos sąjungos pirklių kelią. Anksčiau turėjęs ekonominę reikšmę, šiandien jis yra virtęs kultūriniu keliu, vienijančiu daugiau kaip 160 Europos miestų. Nors nė vienas Lietuvos miestas nepriklausė šiai tarptautinei sąjungai, Kaune buvusi Hanzos pirklių kontora (XV a. vid.– XVI a. vid.) suteikė galimybę Nemunui tapti didžiausia mūsų žemėse prekybos arterija, kuria nuolatos keliavo pirkliai iš įvairiausių pasaulio kraštų. Nemuno paupyje įsikūrusi Panemunės pilis, nors pastatyta po Kauno kontoros uždarymo (pastaroji užsidarė XVI a. vid., o pilis buvo pradėta statyti 1604 m.), pateko į toliau tebevykusios prekybos Nemunu įtakos sferą. Pro Panemunę plaukiantys pirklių laivai teikė regionui ne tik ekonominę, bet ir kultūrinę naudą – be materialių gėrybių, laivais buvo plukdomos žinios ir patirtis. Panemunės pilis nebuvo tik šių įvykių Nemune pasyvi liudininkė, bet atvirkščiai – aktyvi dalyvė: kartu su kaimyninėmis Raudonės ir Raudondvario pilimis vykdė miško produkcijos prekybą, o pačią Panemunės pilį savininko Vengrijos vokiečio Jonušo Melcer–Eperješo kvietimu, manoma, statė olandų architektas Peteris Nonhartas. Taigi, pirklių kelias Nemunu bei į jo įtaką patenkanti Panemunės pilis – tai du kultūros paveldo objektai, kurie bus aktualizuojami šio renginio metu.
Renginio metu lankytojai bus kviečiami dalyvauti nemokamose paskaitose, edukacijose bei veiksiančioje amatininkų mugėje. Per šias veiklas bus atskleidžiamos tokios temos, kaip tarpusavio ryšiai tarp skirtingų regionų, Nemuno reikšmė Panemunės regionui ir visai Lietuvai, upinės laivybos istorija, atvykstančių pirklių įtaka regionui ir vietinei kultūrai ir pan. Taip pat pilies prieigose veiksianti mugė suteiks galimybę auditorijai ne tik išgirsti teorines žinias, bet ir praktiškai išvysti ar net išbandyti įvairius amatus, be kurių buvo neatsiejama pirklio profesija.
Kviečiame išsamiau susipažinti su renginio programa:
Rugsėjo 7 d. (Šeštadienis)
12:00 val. / Dienos programą pradėsime su humanitarinių mokslų daktarės Laimos Bucevičiūtės pranešimu „Lietuva Hanzos akiratyje: vandens kelio Nemunu istorija“. Pasitelkdama istorinius Lietuvos žemių bei vandenų žemėlapius lektorė mus nukels į praeitį ir supažindins su Nemuno reikšme prekybai ir kultūros sklaidai.
13:00 val. / Architektūros istorikas ir Panemunės pilies direktorius dr. Marius Daraškevičius pakvies susipažinti, kokią įtaką Panemunės piliai ir kitų dvarų architektūrai XVI-XVII amžiais darė Hanzos pirklių tinklo šalys. Istoriko pranešimą lydės ir ekskursija po pilį, tad kviečiame nepraleisti galimybės tiems, kurie pilyje lankysis pirmą kartą.
14:15 val. / Edukatorė Vilhelmina Raubaitė – Mikelionienė kvies žaisti „Prekybos žaidimą“, kurio metu dalyviai aiškinsis kaip gyveno ir kuo vertėsi Hanzos tinklo pirkliai ir amatininkai, kaip vyko ir tebevyksta gamyba bei prekyba ir kaip yra kuriamas bendrasis gėris.
15:30 val. / Istorinių šokių meistrė Eglė Kukytė kvies lankytojus pažinti viduramžiško šokio istoriją ir išbandyti kelis viduramžiškus šokius. Šokių patirtis nebūtina, o patys šokiai tinkami įvairaus amžiaus šokėjams.
16:30 val. / Renginio rėmėjas laivas „Bisena“ kvies nemokamai pasiplaukioti Nemunu, o kapitonas padės susipažinti su regiono istorija. Vietų skaičius ribotas!
Rugsėjo 8 d. (Sekmadienis)
10:00–17:00 val. / Panemunės pilies parke vyks senųjų amatų demonstravimas. Amatus pristatys klubai „Dvaro meistrai“, „Viduramžių pasiuntiniai“ ir vytinių juostų meistrė Vilija Ratautienė.
10:00–17:00 val. / Pilies kieme veiks jau tradicine tapusi bendruomenių mugė, kurioje lankytojai galės įsigyti vietinių amatininkų pagamintos produkcijos.
11:00 ir 15:00 val. / Renginio lankytojai bus kviečiami išbandyti savo jėgas viduramžiškose rungtyse, kurias organizuos istorijos rekonstruktorių klubas „Viduramžių pasiuntiniai“.
12:00 val. / Panemunės pilies istorinėje virtuvėje bus pristatomi mitybos ypatumai viduramžiais – ką, kaip ir su kuo valgė europiečiai Vėlyvaisiais Viduramžiais. Edukacijos dalyviai turės galimybę padegustuoti patiekalą, atkurtą pagal originalų viduramžišką receptą.
13:00 val./ Istorijos rekonstruktorių klubas „Viduramžių pasiuntiniai“ pristatys viduramžių karybos programą.
14:00 val. / Kostiumo istorikė Eglė Kukytė pristatys vėlyvųjų viduramžių (XIV-XV a.) aprangos istoriją bei pademonstruos atkurtus šio laikotarpio kostiumus.
Rugsėjo 13 d (Penktadienis)
18:00 val. / Senosios muzikos ansamblis „Hortus Musicalis“ iš Prancūzijos kvies pasiklausyti XVIII a. muzikos koncerte „Sonates de Bach – père et fils. Sonatos viola da gambai ir fortepijonui“.
Rugsėjo 15 d. (Sekmadienis)
15:00 val. / Jurbarko bardų klubas ir svečiai kvies į tradicinį dainuojamosios poezijos koncertą Panemunės pilies kieme „BARDAI SUGRĮŽTA“. Dalyvauja Jurbarko bardų klubas, Olegas Ditkovskis (Vilnius), Virgis Šidlauskas (Kaunas) ir kiti atlikėjai iš Utenos, Pakruojo, Samylų, Raseinių, Šakių.
Registracija į užsiėmimus el. paštu egle.kukyte@vda.lt (į koncertus registruotis nereikia).
Kviečiame registruotis ir dalyvauti!