Jurbarko rajone lankosi Vokietijos Šlėzvigo-Holšteino žemės (Schleswig-Holstein) evangelikų liuteronų diakonijų atstovai – diakonijos „Jurbarko sandora“ ilgamečiai partneriai ir rėmėjai. Pirmadienį kun. Mindaugas Kairys atlydėjo svečius į priėmimą pas savivaldybės merą Skirmantą Mockevičių.
Jurbarko evangelikų liuteronų bendruomenė ir diakonija „Jurbarko sandora“ aktyviai dalyvauja rajono gyvenime ir padeda spręsti žmonėms kylančias socialines problemas – sveikindamas svečius pabrėžė Jurbarko r. savivaldybės meras S. Mockevičius.
„Diakonijos „Jurbarko sandora“ vykdomus socialinius projektus palankiai priima bendruomenė, ir tai yra gero jų rezultato garantas. Evangelikai liuteronai imasi projektų su atskirties žmonėmis – tokie projektai sunkesni, bet reikalingesni, o diakonijos partneriai vokiečiai turi didelę tokios srities projektų patirtį“, – sakė S. Mockevičius.
Pristatydamas rajono socialinę aplinką meras minėjo Viešvilės vaikų globos namus, kurie nuo 2019-ųjų pereis į savivaldybės pavaldumą, o vaikai gyvens šeimynose. Meras teigė, kad vaikų integravimo į bendruomenę procese ketina dalyvauti ir evangelikų liuteronų diakonija – ji mieste apgyvendins vieną vaikų globos namų šeimyną. Pasak mero, vaikų globos namų pertvarka – ne tik savivaldybei, bet ir bendruomenėms didelis iššūkis, kurį įveikti gali padėti socialiniai partneriai.
Šlėzvigo-Holšteino diakonijos fondo vadovas Berndt Hanemann pasidžiaugė pastaraisiais metais labai suaktyvėjusia Baltijos šalių diakonijų socialine veikla. Šlėzvigo-Holšteino diakonijos jau 10 metų vykdo arba partneriauja socialiniuose projektuose Latvijoje, Estijoje ir Lietuvoje. Svečias dėkojo už bendradarbiavimą Jurbarko evangelikų liuteronų Kristijono Donelaičio parapijos kunigui M. Kairiui.
Svečių padėkos nusipelnė ir „Jurbarko sandoros“ atstovė Evelina Tamošaitytė, VšĮ Liuteronų diakonija įgyvendinamo projekto „Aktion Menchs in Tauragė“ socialinė darbuotoja, bei kunigas Valdas Miliauskas – VšĮ „Gabrielius“ ir to paties pavadinimo Šilutės r. veikiančių reabilitacijos namų kenčiantiems nuo priklausomybių žmonėms vadovas.
Ne kartą Lietuvoje viešėję Vokietijos diakonijų atstovai šįkart atvyko pasikalbėti apie trejus metus Tauragės apskrityje vykdomą ir šią vasarą pasibaigsiantį projektą „Aktion Mensch“ bei jo tęstinumo galimybes. Projekte dalyvauja ir Skirsnemunės Jurgio Baltrušaičio pagrindinė mokykla.
Įgyvendinant projektą organizuotos dienos socialinės priežiūros ir ugdymo, užimtumo paslaugos, psichologo konsultacijos, ugdyti socialiniai ir darbiniai įgūdžiai. Siekiama mažinti didžiulį jaunimo neužimtumą, motyvacijos stoką, socialinės bei kultūrinės atskirties problemas kaimuose.
2017 m. birželį surengta jaunimo mainų kelionė į Vokietiją. Tauragės apskrities jaunimas buvo supažindintas su Noimiunsterio (Neumünster) mokymo centro mokymų programomis, profesijomis, centro darbuotojai dvi savaites intensyviai dirbo su jaunimu. Jaunuoliai turėjo galimybę tobulinti profesinius gebėjimus viešbučio ir restorano aptarnavimo bei medžio darbų srityse, pasitikrinti profesinį pasirinkimą, tobulinti užsienio kalbos mokėjimą.
Projekto idėja gimė maždaug prieš keletą metų, kai lankydamiesi Lietuvoje vokiečiai sužinojo, kad dirbti į užsienį išvykstantys tėvai palieka vaikus. Tokie vaikai Vokietijoje vadinami Europos našlaičiais. Evangelikų liutertonų diakonijos imasi projektų, kurie bent iš dalies pakeistų vaikams bendravimo su tėvais stygių, padėtų pažinti pasaulį, parodytų ateities perspektyvą.
„Pas mus irgi yra vaikų, kurie gyvena socialiniame skurde, kurie turi ypatingų socialinių poreikių. Mūsų diakonikų pareiga jiems padėti. Su Tauragės apskrities jaunuoliais dirbame tais pačiais metodais kaip Vokietijoje – supažindiname juos su profesijomis, su darbu, stebime, ką jie sugeba, norime juos sustiprinti, kad neprarastų gyvenimo tikslo, kad suvoktų, jog nepriteklius negali trukdyti profesinei perspektyvai“, – kalbėjo svečias iš Vokietijos.
Svečiai norėjo išgirsti, ar toks projektas dar reikalingas. Jurbarko r. savivaldybės meras sakė, kad vis dar yra problemų dėl tėvų užimtumo ir negalėjimo skirti pakankamai laiko vaikams. O profesinis pasirinkimas, pasak mero, yra didelė problema – tėvai nori, kad vaikai siektų aukštojo mokslo, nors įgyta darbinė kvalifikacija neretai suteikia daugiau galimybių.
Jurbarko švietimo centro direktorė Aušra Baliukynaitė teigė, kad socialinio darbo rezultato staiga nepamatysi, tačiau projektai teikia pagalbą vaikams ir tėvams, padeda jiems surasti bendrą kalbą. „Ar reikalingi tokie projektai? Taip, nes problemų vis atsiranda, o rankų ir pinigų turim tiek, kiek turim – jei atsiranda daugiau, galim daugiau padėti. Diakonija „Jurbarko sandora“ – patikimas partneris. Bendri su savivaldybe projektai visada turės rezultatą“, – teigė A. Baliukynaitė.
Jurbarko r. savivaldybės administracija kartu su Jurbarko švietimo centru ir evangelikų liuteronų parapijos diakonija „Jurbarko sandora“ vykdo projektą „Kompleksinės paslaugos šeimai“. Šeimos gali nemokamai gauti psichologo ir teisininko konsultacijas, psichosocialinės, šeimos įgūdžių ir sociokultūrines, vaikų priežiūros bei pavėžėjimo paslaugas, dalyvauti pozityvios tėvystės mokymuose.
Skirsnemunės Jurgio Baltrušaičio pagrindinės mokyklos direktorė Dainora Saulėnienė dėkojo Vokietijos diakonijų atstovams už galimybę mokyklos jaunimui dalyvauti projekte. Trys jaunuoliai pernai vyko į Vokietiją – pirmą kartą pabuvojo užsienyje, pažino kultūrą, turėjo galimybių susipažinti su profesinėmis perspektyvomis.
Šlėzvigo-Holšteino diakonijos atstovai domėjosi, kokias jaunimo veiklas remia savivaldybė, jiems buvo papasakota apie rajono biudžeto finansuojamą Atvirą jaunimo erdvę. Kartu su savivaldybės vadovais svečiai diskutavo apie bendrus socialinius projektus.
„Negalime padėti masėms, bet padėdami bent keletui pasėjame grūdelį, iš kurio gali išaugti gražus medis“, – teigė Jurbarko r. savivaldybėje apsilankę Šlėzvigo-Holšteino diakonijos atstovai.
Danutė Karopčikienė
Musu Meras tik tiek ir tesugeba,kaip su kunigeliais papozuot.Tuscia vieta.