Įsibėgėjusi daugiabučių namų renovacija – rimtas iššūkis ir gyventojams, ir statybininkams, ir šį procesą administruojantiems Jurbarko komunalininkams. Iš 23 atnaujinamų daugiabučių baigti du, todėl užduotis statybos rangovams labai aiški – didinti tempus, kad prasidėjus šildymo sezonui gyventojai neliktų be radiatorių ir nereikėtų dengti stogų lyjant ar krintant pirmoms snaigėms.
UAB „Jurbarko komunalininkas“ direktoriaus pavaduotojas būsto priežiūrai Vytautas Stulgaitis pripažįsta, kad atnaujinant Jurbarko daugiabučius darbo ir rūpesčių netrūksta. Kol kas pasirašyti dviejų namų darbų priėmimo aktai – Lauko g. 2 ir 4.
Problemų mastą dažniausiai lemia statybininkai: jei rangovas patikimas, darbas vyksta sklandžiai. Bėdų kyla su konkursus laiminčiomis nepatikimomis įmonėmis. Jurbarkas – ne išimtis, nes ir čia yra statybos įmonių, apsižiojusių per didelį kąsnį.
Konkursus laimi, objektuose darbą pradeda, bet pabaigos link jau reikia vyti su botagu. Nerimo dėl kai kurių statybos bendrovių laiku nevykdomų įsipareigojimų neslėpė ir rugpjūčio pradžioje Jurbarke apsilankiusi aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.
Lėto tempo priežastis ji aiškinosi kartu su rajono vadovais, rangovų, Tauragės teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus atstovais, daugiabučių namų bendrijų pirmininkais.
Labiausiai statybos darbus užtęsė septynis daugiabučius Jurbarke atnaujinanti UAB „Tilta“. Nerimą kelia ir UAB „CCM Baltic“, pagal dabar vykdomą daugiabučių renovacijos programą dirbanti K. Donelaičio g. 30 name ir niekaip nebaigianti darbų dviejuose daugiabučiuose, atnaujintuose pagal probleminėms teritorijoms skirtą projektą. Nors darbų Gedimino g. 27 ir V. Kudirkos g. 26 namuose liko nedaug, tačiau faktas, kad šiuose namuose renovacija turėjo būti baigta dar 2014-ųjų birželį, byloja apie tai, kad bendrovė dirbo neatsakingai, ne tik pažeisdama terminus, bet ir nuolat priversta taisyti broką.
Viceministrė D. Matonienė teigė, kad statybininkams nebus nuolaidžiaujama, o įmonėms, nesilaikančioms terminų, dirbančioms nekokybiškai, gali būti taikomos sankcijos. Pasak viceministrės, renovacijos procesas nėra lengvas, o statybininkų darbą prižiūri ne tik kontroliuojančios institucijos, bet ir keli „techniniai prižiūrėtojai“ kiekviename bute, tačiau statybininkai privalo bendrauti, tartis, ieškoti teisingų sprendimų, o apie įsipareigojimų nevykdymą negali būti nė kalbos.
„Jūs būsit stebimi ypatingai“, – sakė viceministrė UAB „CCM Baltic“ atstovavusiam projektų vadovui Vitaliui Naujokui. Tačiau viceministrė išvyko, bendrovės projektų vadovas išėjo iš darbo, o visos problemos vėl liko komunalininkams, minėtų daugiabučių pirmininkams ir savivaldybei.
Neperdedant galima teigti, kad nuo šios bendrovės daugiausia nukentėjo Gedimino g. 27 ir V. Kudirkos g. 26 namo gyventojai. Statybos rangos sutartis tarp bendrovės ir užsakovo – Jurbarko r. savivaldybės administracijos buvo pasirašyta dar 2013 m. rugpjūtį. Vienas po kito keitėsi projekto ir darbų vadovai, subrangovai, todėl ką pradėjo vieni, kiti jau nežinojo kaip pabaigti. Principingumu nepasižymėjo ir konkursą vykdyti techninę priežiūrą laimėjusi UAB „Ekspertika“, tad darbus į priekį stumti teko su Tauragės teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus specialistų pagalba.
Tiesa, „Jurbarko komunalininko“ direktoriaus pavaduotojas V. Stulgaitis teigia, kad dabar labiau nerimauja dėl namų, kuriuos renovuoja UAB „Tilta“. Septynis daugiabučius atnaujinanti bendrovė laiku planuoja baigti penkis, o du namai greičiausiai liks kitiems metams. Tokią darbų perspektyvą susitikime su viceministre ir rajono vadovais patvirtino UAB „Tilta“ direktorius Rimantas Vaitkevičius.
Nors bene daugiausia priekaištų dėl darbų kokybės ir terminų įvairioms institucijoms yra išsakę K. Donelaičio g. 30 namo gyventojai, pasak V. Stulgaičio, „CCM Baltic“ didina tempą ir dirba kiek atsakingiau. Šios bendrovės renovuoti Gedimino g. 27 ir V. Kudirkos g. 26 namų gyventojai vis dar laukia darbų pabaigos, tačiau šių daugiabučių renovaciją administruoja ne „Jurbarko komunalininkas“, o rajono savivaldybė, su „CCM Baltic“ pasirašiusi rangos darbų sutartį. Taigi užsakovas – savivaldybės administracija, kuri turėtų prisiimti atsakomybę ir paaiškinti gyventojams priežastis, kodėl darbai nebaigti laiku.
Be jau minėtų „Tiltos“ ir „CCM Baltic“, po du namus mieste renovuoja A. Žilinskio ir Ko UAB, „Raseinių statyba“ bei Vilniaus „Litcom“. Po vieną namą atnaujina UAB „Jurmelsta“, „Argensta“ ir Lauko g. 6 namo atnaujinimo darbų konkursą laimėjusi G&J Gruop UAB.
Jurbarke suderinti 62 daugiabučių namų renovacijai būtini investicijų planai. Dvylika namų buvo atrinkta per pirmąjį kvietimą, dar 50 – per antrąjį. Tačiau net parengus investicijų planus ir pritarus gyventojams, ne visi namai įtraukti į renovuojamųjų sąrašą – iš viso pasirašytos 23 namų statybos rangos darbų sutartys.
Dalį namų renovacija aplenkė dėl skolininkų, namai neatitiko keliamų finansavimo sąlygų. Dalies renovacijos planus teko atidėti ir dėl to, kad paskelbus konkursą neatsirado rangovo.
Pasak V. Stulgaičio, daug ką pakeitė ir nuo balandžio 1 d. sumažėjusi valstybės parama renovuojamų daugiabučių gyventojams. Nespėjusiems kovo mėnesį pasirašyti sutarčių, vietoje 40 proc. kompensuojama mažiau – 35 proc. Gyventojai ypač jautriai reaguoja į tokias permainas, juo labiau kad susitvarkyti namus pagal dabar vykdomą daugiabučių namų atnaujinimo programą tikrai nepigu. Nors išlaidos priklauso nuo suplanuotų darbų, kaip beskaičiuosi, renovacija gerokai patuština kišenes, nes ne tik sumažinta valstybės parama, bet pabrango statybinės medžiagos, o konkursuose dalyvaujančios įmonės nesikuklina.
Žinant butų kainas Jurbarke, nenuostabu, kad gyventojai taip atsargiai vertina renovacijos naudą. Neginčijama tik tai, kad miestas gražėja, o pastolių gausa reiškia, jog žmonės jausis smagiau gyvendami sutvarkytuose namuose.
UAB „Jurbarko komunalininkas“ direktoriaus pavaduotojas V. Stulgaitis neslepia, kad kartais renovacijos procesui trukdo patys gyventojai, komercinių patalpų savininkai. Daug ką būtų galima išsiaiškinti vietoje, kur kas greičiau sulaukti informacijos ir nestabdyti darbų, kol atvyks pagal skundus iškviesti tikrintojai.
Būsto energijos taupymo agentūra labai dėmesinga gyventojų skundams, bet namų atnaujinimo programą administruojantys „Jurbarko komunalininko“ specialistai pasigenda operatyvumo, kai įvairiose institucijose ieško atsakymų į esminius klausimus. „Iš mūsų dažnai tik reikalaujama, net nemėginant paaiškinti, kaip tuos reikalavimus įvykdyti“, – sakė V. Stulgaitis. Pasirengiant namų renovacijai ir prižiūrint statybos darbus UAB „Jurbarko komunalininkas“ atliko didžiulį darbą: nuo gyventojų susirinkimų iki namų atnaujinimo pabaigos ilgas kelias.
Nepatekusieji į renovuojamų namų sąrašą, bet neatsisakantys minties atnaujinti savo namus gyventojai turi laukti rudens. Tuomet Aplinkos ministerija turėtų skelbti trečiąjį kvietimą, todėl ir Jurbarke renovuojamų namų skaičius dar nėra galutinis.
Jolita PILECKIENĖ
Na Donelaičio g. 30 namo renovacijos darbai tai jau labai lėti, vienus darbininkus vis keičia kiti nauji, o šiuo metu išorės darbus dirba lenkai, nuo keiksmų ausys linksta…