Sausio 25 d. už policijos pareigūnų nuveiktus darbus visuomenei atsiskaitė Jurbarko r. policijos komisariato (PK) viršininkas Aivaras Dumčius. Gyventojai laikėsi tradicijos – ataskaita jų nesudomino. Gal patiems susidūrus su policijos darbu vertinimas būna tikslesnis, bet paklausyti, kaip sekasi dirbti angelams sargams – ne pro šalį.
Pristatė pertvarką
Paklausyti ataskaitos į Jurbarko PK salę atėjo komisariato darbuotojai, valdžios atstovai, keletas seniūnų bei su policija bendradarbiaujančių įstaigų atstovai ir vos keli paprasti piliečiai. Ataskaitos įdėmiai klausėsi Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) laikinai vykdantis viršininko funkcijas Harimantas Poškevičius ir viršininko pavaduotojas Alfredas Bartkus. „Kaip 25 metų patirtį policijoje turintis pareigūnas, galiu drąsiai teigti, kad įvykdyta pertvarka pasiteisino, o nesikeičianti sistema verčia stagnuoti ar net žengti žingsnį atgal“, – teigė Jurbarko PK viršininkas A. Dumčius.
Praėjusį lapkritį buvo patvirtinta nauja komisariato struktūra ir pradėjo veikti du skyriai – veiklos bei reagavimo. Veiklos skyriui priskirti kriminalinės policijos pareigūnai, apylinkių inspektoriai, ikiteisminio tyrimo tyrėjai bei bendruomenės pareigūnai. Jurbarko rajonas suskirstytas į tris teritorijas, kurios turi joms priskirtus vyresniuosius pareigūnus, į kuriuos pirmiausia turėtų kreiptis jų teritorijose esančių seniūnijų gyventojai. Kęstutis Klimas atsakingas už Jurbarko miestą, Žydrūnas Statkus kuruoja Jurbarkų, Viešvilės, Smalininkų, Girdžių ir Eržvilko seniūnijas, o likusias – Vaidotas Valošinas. Vyresnieji pareigūnai turi po keturis pavaldžius pareigūnus, kurie prižiūri tvarką teritorijoje.
Reagavimo skyriuje dirba patruliai ir operatyvinės grupės tyrėjai. Svarbiausia, kad mišriuose ekipažuose dirba įvairūs specialistai, todėl atvykę į įvykio vietą gali atlikti visas procedūras, pradėti tyrimą ir operatyviau išaiškinti nusikaltimą.
Pasak A. Dumčiaus, darbuotojai savo darbus kabinetuose susitvarko per porą dienų, o po to persėda į automobilius. Todėl vietoje anksčiau dirbusių dviejų ekipažų iki 22 val. gatvėse patruliuoja 5-6. Nors iš kažkada Jurbarko r. PK buvusių 145 etatų beliko 53, pareigūnai su darbu susitvarko.
Reaguojama greičiau
Jurbarko rajonas – specifinis, išsitęsęs vos ne 100 km, užima 1509 kv. km plotą, ir pasiekti atokias vietoves sudėtinga. Atsiradus daugiau budinčių ekipažų tapo lengviau greit reaguoti ir pasiekti įvykio vietą.
„Kartais žmonės sako, kad policija be reikalo laksto su įjungtais švyturėliais. Užtenka vien pažiūrėti, kiek sulaukta iškvietimų, ir bus aišku, kad tai – netiesa“, – tvirtino A. Dumčius ir pateikė skaičių – reaguota į 4463 iškvietimus.
A ketegorijai priskiriami patys pavojingiausi nusikaltimai, kai kyla grėsmė gyvybei, B kategorijai – smurtas artimoje aplinkoje, grėsmė sveikatai, C kategorijai – turtiniai nusikaltimai, administraciniai pažeidimai ir kitos nusikalstamos veikos. A kategorijai priskirtų iškvietimų 2016 m. buvo 90, ir į 70 proc. įvykių policija nuvyko per nustatytą laiką – 12 minučių. Tai vienintelė kategorija, kurioje nepavyko pasiekti užsibrėžtos 84 proc. ribos.
Reaguodama į B ir C kategorijų iškvietimus Jurbarko policija buvo itin greita ir parodė vienus geriausių apskrityje rezultatus.
Nusikaltimų mažėja
Trejus metus iš eilės pastebimas nusikalstamų veikų mažėjimas. 2015 m. užregistruoti 594 nusikaltimai, iš kurių išaiškina 345, o pernai įvykdytos 482 nusikalstamos veikos, išaiškinta – 367. Nusikaltimų išaiškinta net 22 daugiau. Jurbarko r. PK įvykių ištyrimo procentas labai aukštas – net 76,1 proc., tai yra geriausias rezultatas apskrityje ir vienas geriausių šalyje.
Nusikaltimų skaičiaus mažėjimui įtakos turi objektyvios priežastys – didelė emigracija, kai dalis nusikalsti linkusių asmenų išvyksta „darbuotis“ į užsienį, gerokai padidėjo suma, dėl kurios nusikalstama veika priskiriama turtiniams nusikaltimams, tačiau negalima atmesti ir to, kad prevencinį pobūdį stiprina gausesnės pareigūnų pajėgos gatvėse.
Didžiausią dalį nusikaltimų – 31 proc. sudaro vagystės, nors jų, lyginant su ankstesniais metais, itin sumažėjo. „Anksčiau kiekvienos paros suvestinėse būdavo vagysčių, o dabar tai retas atvejis“, – tvirtino A. Dumčius. Net 28 proc. visų nusikaltimų sudaro smurtas artimoje aplinkoje. Beveik visais atvejais smurtą lydi alkoholis, o neretai – pažeidžiamos vaikų teisės.
Šešėlis traukiasi
Pareigūnai puikiai pasidarbavo demaskuodami nelegalaus alkoholio gamintojus ir pardavėjus. Pernai pradėti 28 ikiteisminiai tyrimai dėl naminės degtinės gaminimo, konfiskuota 10,5 tūkst. litrų svaigalų.
Daugiausia nelegalaus alkoholio gamintojų nustatyta Seredžiaus apylinkėse, nusikaltėliai taip pat darbavosi Juodaičių, Veliuonos, Raudonės, Šimkaičių seniūnijose. Išaiškinant naminės gamintojus ypač pasižymėjo pareigūnas V. Valošinas. Per pastaruosius 2 metus ištirtos 53 nusikalstamos veikos, paimta 11,5 t svaigalų – tai geriausi rezultatai Marijampolės AVPK.
Jurbarko r. PK viršininkas mano, kad sulaikytų kontrabandinių cigarečių kiekis sumažėjo pirmiausia dėl to, kad sumažėjo pačios kontrabandos kiekis, mažiau asmenų kerta Rusijos sieną ir gabena cigaretes parduoti.
Pernai sulaikyti pažeidėjai buvo smulkūs – paimta tik 3440 pakelių cigarečių, tačiau pradėta net 130 administracinių bylų dėl cigarečių be banderolių įsigijimo, laikymo ir pardavimo.
Keliuose – neblaivūs
Pernai 23 eismo įvykiuose nukentėjo žmonės, sužeisti 24, o žuvo 3 asmenys. Pasak A. Dumčiaus, visos žūtys sąlygotos žmonių neatsakingumo – žuvo vienas greitį viršijęs ir chuliganiškai besielgęs motociklininkas ir du neblaivūs, atšvaitų neturėję dviratininkai.
2015 m. dėl neblaivių vairuotojų kaltės įvyko 17 eismo įvykių, o praėjusiais – vos 5. Pernai, lyginant su paskutinių 5 metų rezultatais, išaiškinta daugiausia Kelių eismo taisyklių pažeidėjų. Per praėjusius metus sulaikyti 86 neblaivūs vairuotojai, 81 vairavo neturėdamas tam teisės, nustatyti 304 pėsčiųjų bei 286 dviratininkų ir vadeliotojų padaryti pažeidimai.
Kasmet nuo 2013 m. vis mažiau pažeidėjų bando papirkti policijos pareigūnus. Pernai pareigūnams kyšį siūlė keturi Kelių eismo taisyklių pažeidėjai bei vienas paieškomas įtariamasis. Jiems pradėti ikiteisminiai tyrimai.
Policija vykdo ir savikontrolę – tam automobiliuose įrengti registratoriai, vaizdo stebėjimo kameros, GPS imtuvai, vykdoma nuolatinė techninių priemonių rekontrolė, Centrinės duomenų bazės naudojimosi teisėtumo kontrolė, pareigūnų rotacija.
Mezga ryšius
A. Dumčius akcentavo darbą su visuomene, bendradarbiavimą su institucijomis, rajono valdžia, seniūnais, gyventojais. 2015 m. buvo panaikinti policijos rėmėjų sąrašai, nes juose įrašyti žmonės praktiškai neatliko jokio darbo. Sugriežtintą atranką į policijos rėmėjus perėjo ir jais tapo aštuoni asmenys, kurie su policininkai dirbo 86 valandas. 36 jaunieji policijos rėmėjai kas mėnesį drauge su bendruomenės ir kitais policijos pareigūnais užsiima prevencine veikla – skaito paskaitas moksleiviams, dalyvauja antikorupciniuose renginiuose.
Policijos iniciatyva rajone veikia 26 saugios kaimynystės grupės, kurios vienija 426 asmenis. Daug vilčių teikia įgyvendinama bendruomenės pareigūno koncepcija. Tai pareigūnai, kurie dirba su bendruomenėmis, nepilnamečiais, palaiko ryšius su savivaldybės institucijomis, – taip pasiekiamas artimesnis kontaktas, užmezgami glaudesni ryšiai su gyventojais.
Klausė ir patarė
Šiemet policija žada greičiau reaguoti į pagalbos iškvietimus atokesnėse vietose, skirti daugiau dėmesio nukentėjusiems asmenims, užtikrinti efektyvų pareigūnų darbą, o jiems – geras darbo sąlygas, glaudžiai bendradarbiauti su socialiniais partneriais.
Iškeltiems tikslams pritarė ir laikinai vykdantis Marijampolės AVPK viršininko funkcijas H. Poškevičius. Pasak jo, pokyčiai jau padaryti, tačiau planuojama pagerinti aprūpinimą – nuo liepos mėnesio kils pareigūnų atlyginimai, bus perkami automobiliai, darbo priemonės. „Skirsime dėmesį, kad mobili darbo vieta būtų aprūpinta visomis reikiamomis darbo priemonėmis“, – sakė H. Poškevičius.
Marijampolės AVPK vadovas Jurbarko r. PK darbą vertintų itin aukštais balais: „Jurbarko PK vienas geriausių apskrityje, jei ne pats geriausias“, – diplomatiškai sakė jis. Pasiekti rezultatai rodo gerą darbuotojų veiklos organizavimą, aukštą pareigūnų kvalifikaciją. Jurbarko r. PK turi keletą laisvų etatų, kuriuose lauktų profesionalių darbuotojų.
Po pagiriamųjų žodžių keletą pasiūlymų turėjo susirinkimo dalyviai. Eržvilko seniūnas Gintaras Kasputis pageidavo daugiau policijos dėmesio asocialiems asmenims, žadėjo pasidalyti įtarimais, kurie gyventojai užsiima nelegalia akcizinių prekių prekyba bei siūlė pagalvoti, kaip spręsti elektroninių cigarečių paplitimo tarp jaunimo problemą. Vicemeras Saulius Lapėnas siūlė dažniau naudotis miestą stebinčiomis vaizdo kameromis ir taip nustatyti pažeidėjus.
Ataskaitos reikalingos, kad būtų galima objektyviai, skaičiais įvertinti policijos komisariato darbą ir palyginti su kitais padaliniais. Vien tai, kad policija tapo labiau matoma gatvėse, šventėse – jau yra žingsnis į visuomenės saugumą, o geriausiai ir tiksliausiai policijos darbą gali įvertinti su pareigūnais susiduriantys žmonės – tie, kuriems prireikia pagalbos.
Jūratė Stanaitienė