Dar visai neseniai Jurbarko rajono savivaldybė dėl priedangų įrengimo šalyje buvo pačioje uodegoje. Tačiau dabar priedangų įrengimas, bent jau pirmasis svarbus šio darbo etapas, pajudėjo iš mirties taško – pakankamai surasta patalpų, kurios galėtų būti pritaikytos vietinių civilių gyventojų laikinai apsaugai karinio užpuolimo metu.
Nesupranta,kam jų reikia
„Apmaudu, kad dar ne visi gyventojai supranta, kas yra priedangos ir kam jos reikalingos. Pirmiausia jų reikia ne valdžiai, o to paties namo gyventojams apsisaugoti nuo skeveldrų ar griūvančio pastato nuolaužų. Visa tai dar turime aiš- kinti“, – sako savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.Rusijai užpuolus Ukrainą ir jau trečius metus tebesitęsiant karui, aštrėjant geopolitinei įtampai ir ruošiantis galimam šalies ginkluotam užpuolimui, iškilo naujas poreikis – priedangos gyventojams kaip įmanoma geriau apsisaugoti nuo raketų ir bombų smūgių.
Tai – daugiabučių namų rūsiai ar kitokios bent minimaliai įrengtos pagal nustatytus reikalavimus patalpos, į kurias, išgirdus oro pavojaus ar kitokius ginkluoto užpuolimo signalus, galėtų subėgti namo gyventojai ir ten saugiau išbūti pavojingą laiką.Užtenka pažiūrėti į karo siaubiamos Ukrainos miestų, miestelių ir gyvenviečių nuotraukas, kad suprastum, jog vienintelė vieta laikinai apsisaugoti yra būtent priedangos – žmonės rūsiuose slėpėsi karo pradžioje, slepiasi ir dabar.
Surado patalpas
Tokiose vietovėse, kaip Jurbarko rajono savivaldybė, nustatyta, kad priedangose galėtų prisiglausti 40 proc. gyventojų. Mūsiškis visos savivaldybės poreikis – sutalpinti per 10 tūkst. civilių. Pagal jau įregistruotų, priedangoms skirtų patalpų plotą, šis skaičius viršytas daugiau kaip tūkstančiui žmonių. Bendras numatytų patalpų plotas – daugiau kaip 17 tūkst. kv. metrų, kuriame pagal nustatytas normas turėtų galimybę laikinai pasislėpti per 11 tūkst. gyventojų.Didžiulį ir aiškinamąjį, ir fizinį darbą ruošiant patalpas Jurbarko daugiabučių namų rūsiuose atliko savivaldybės įmonė UAB „Jurbarko komunalininkas“. Bendrovės direktorius Vaidotas Tamulis sako, kad Jurbarke komunalininko administruojamuose pastatuose jau pažymėtos 22 priedangos, kai kurios jau, kiek įmanoma, įruoštos. Patalpas, kai bus tam skirta lėšų, dar reikės sutvarkyti – vienur įrengti sanitarinius mazgus, vandens tiekimą, kanalizaciją, papildomus išėjimus.UAB „Jurbarko komunalininkas“ direktorius sako panašiai, kaip ir rajono meras S. Mockevičius: kol pasiektas susitarimas dėl priedangų, daugiabučių gyventojams reikėjo daug ir atkakliai aiškinti, įveikti abejingumą ir pasyvumą. Daugelis gyventojų priedangų įrengimą penkiaaukščių rūsiuose vertino skeptiškai: jeigu namas grius, tai visus ten apačioje ir priplos… Tačiau Ukrainos karo patirtis rodo, kad dažnai iš tikrųjų yra ne taip.Pirmiausia buvo surengtos namų gyventojų apklausos, po jų – susirinkimai.
Daugiau skaitykite laikraštyje „Šviesa” arba el. versijoje https://www.leidinys.lt/jurbarkosviesa
Viena dalis darbo sėkmingai padaryta, sukurti priedangų pavadinimai, dabar tereikia padaryti pačias priedangas.