Vėjais 180 tūkst. eurų paleidusi savivaldybė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos malonės nesulaukė – nežinia kur nusėdusias lėšas, skirtas Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos stadionui atnaujinti, reikia grąžinti. Todėl šis piniginis galvosūkis atsidūrė rugsėjo 26 d. vykusio savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkėje ir atskleidė dar daugiau valdžios finansinių paslapčių.
Prapuolė „Voverės namuose“
Pernai spalį Jurbarko r. savivaldybė pasirašė rangos darbų sutartį su UAB „Voverės namai“ – konkursą laimėjusi bendrovė turėjo atnaujinti Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyną. Iki Naujųjų metų, kol leido oro sąlygos, šį tą stadione atlikusi UAB „Voverės namai“ į Jurbarką žadėjo grįžti pavasariop. Savivaldybė surizikavo ir bendrovei pervedė 180 tūkst. eurų, nors darbai buvo neatlikti. Tokį sprendimą priėmusių rajono vadovų veiksmai Specialiųjų tyrimų tarnybos buvo įvertinti pagal Baudžiamąjį kodeksą.
Liepos 30 d. į savivaldybę atvykę STT pareigūnai ne tik aiškinosi situaciją dėl progimnazijos stadiono, bet ir sulaikė kelis darbuotojus.
Pareiškus įtarimus dėl galimo dokumentų klastojimo, pinigų iššvaistymo ar padėjimo juos iššvaistyti, Kauno apylinkės teismas nuo rugpjūčio 1 d. trims mėnesiams nuo pareigų nušalino savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoją Darių Juodaitį, vadovavusį stadiono atnaujinimo darbus koordinavusiai komisijai. Rugpjūčio 2 d. toks pat likimas ištiko ir savivaldybės administracijos direktorę Vidą Rekešienę – po STT apklausos ją teismas taip pat nušalino nuo pareigų.
Abu buvę savivaldybės administracijos vadovai rajono politikų sprendimu netrukus valdžios postus prarado galutinai. Rugpjūčio 13 d. buvo sušauktas neeilinis rajono tarybos posėdis, kuriame didžioji dalis politikų pritarė siūlymui iš darbo atleisti pasitikėjimą praradusius savivaldybės administracijos vadovus.
Paaiškėjus apie galimai suklastotus darbų atlikimo aktus ir savivaldybės patikliai pervestus 180 tūkst. eurų bendrovei „Voverės namai“, apie problemą prabilo ir rajono meras Skirmantas Mockevičius, nors iki tol apie kilusius sunkumus dėl rangovų nevykdomų įsipareigojimų ir grėsmę rajono biudžetui buvo tylima. Po STT pareigūnų vizito savivaldybėje meras sukvietė tarybos narius pasitarti dėl Naujamiesčio progimnazijos stadiono.
Nuo situacijos dėl prarastų pinigų paaiškinimo meras gynėsi bene vienintele fraze – nieko nežinojau. Pasitarime S. Mockevičius stengėsi išsiaiškinti tarybos nuomonę, kaip pabaigti darbus progimnazijos sporto aikštyne. O tarybos nariai, ypač nepriklausantieji valdančiajai daugumai, norėjo žinoti kur kas daugiau. Pirmiausia jie reikalavo savivaldybės administracijos vadovų atsakomybės. Antra – įvertinti stadione atliktus darbus ir tuomet planuoti pinigus likusiems. Trečia – kuo skubiau kreiptis į šio sporto aikštyno įrengimą pagal programą finansuojančią Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją ir aiškintis – galbūt savivaldybei skirtų lėšų, jei stadionas būtų įrengtas, nereikėtų grąžinti ministerijai. Kitaip iš rajono biudžeto reikės sukrapštyti keliskart didesnę sumą: ne tik grąžinti ministerijos dalį, bet ir pabaigti mokyklos stadioną.
Politikai rajono vadovo klausė, iš kur reikės paimti tuos pinigus, ar rajono biudžetas pakels tokias papildomas išlaidas? S. Mockevičius tuomet atsakė su optimizmo gaidele – pasispaudus, lėšų galima rasti…Ir rado.
Ministerija pareikalavo grąžinti
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, informuota apie Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno finansinius reikalus ir pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimo dokumentų klastojimo ir lėšų iššvaistymo, nedelsė. Rugpjūčio 30 d. savivaldybė gavo reikalavimą iki spalio 1 d. grąžinti iš programos gautas lėšas kaip netinkamai panaudotas. Nei daugiau, nei mažiau – 183 tūkst. eurų. Kadangi iš UAB „Voverės namai“ bent jau kol kas jokių gerų žinių apie pinigus nėra, šią sumą tikrai teko surasti rajono piniginėje.
Suprasdami klausimo svarbą, kai kurie rajono tarybos nariai reikalavo, kad šis klausimas būtų svarstomas atskirai, neįveliant į kitus rajono biudžeto pakeitimo reikalus. Tarybos narė Zita Sorokienė posėdyje gynė nuomonę, kad lėšas ministerijai reikia grąžinti priėmus atskirą tarybos sprendimą. Z. Sorokienės įsitikinimu, biudžetas šįkart išeikvotas labai smarkiai, todėl turėtų būti aišku, kokie ir už ką skiriami pinigai.
Tarybos narys Gintaris Stoškus klausimą pristačiusios savivaldybės Finansų skyriaus vedėjos Audronės Stoškienės prašė paaiškinti, nuo ko bus nuimti šie pinigai, kas negaus numatyto ar papildomo finansavimo? Atsakymas, kad lėšos galėjo būti naudojamos, pavyzdžiui, darbo užmokesčiui, komunalinėms paslaugoms, projektams finansuoti ar kokioms nors kitoms veikloms, tik dar labiau kurstė aistras.
Netikėtas pinigų „stalčiukas“
Galiausiai paaiškėjo, kad 183 tūkst. eurų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai bus grąžinti iš lėšų, visiškai neįtrauktų į biudžetą. Slaptu pinigų stalčiuku šįkart tapo Europos Sąjungos paramos lėšos, skirtos kompensuoti kartu su Nemano miestu įgyvendinto vandentvarkos projekto tinkamas išlaidas. Ir vadinamasis „rusų“ ar „garsiojo milijono“ projektas, ir su juo siejami pinigai – apgaubti tiršta migla.
Rugsėjo 26-ąją vykusiame tarybos posėdyje taip pat nebuvo aiškiai atsakyta, iš kur ir kodėl projekto „Nemuno upės ekologinės būklės gerinimas, įrengiant nuotekų surinkimo ir valymo infrastruktūrą Skirsnemunės miestelyje Jurbarko rajone (Lietuvos Respublika) ir Nemano mieste (Rusija)“ sąskaitoje tebeguli 215 064 Eur. Jei atsiskaitant už projekto tinkamas veiklas buvo panaudotos rajono biudžeto lėšos, o vėliau kompensuotos, jos ir turėjo sugrįžti į savivaldybės biudžetą, tačiau tai nebuvo padaryta. Nuo 2017 m. sausio 20 d. šie pinigai buvo kitoje sąskaitoje ir apie juos niekas, išskyrus savivaldybės vadovus, nežinojo arba turėjo „nežinoti“. Finansų skyriaus vedėja A. Stoškienė tarybos posėdyje prasitarė, kad taip nutarė vadovybė.
Faktas, kad daugiau nei 215 tūkst. eurų kelerius metus nebuvo grąžinti į rajono biudžetą ir apie šiuos pinigus neinformuoti biudžetą tvirtinantys rajono tarybos nariai, sulaukė nemenko daugumai oponuojančių politikų pasipiktinimo.
„Esu sukrėstas. Turim daugybę pinigų ir jau penkerius metus muilinam dėl neįgaliųjų lifto gimnazijoje. Kelerius metus turim pinigų ir nieko nedarom! Ar jums negėda?“, – mero klausė Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas Gvidas Byčius, ne vienerius metus besirūpinantis, kad Jurbarko gimnaziją galėtų lankyti ir moksleiviai su negalia.
Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos vadovas Donatas Jackis Finansų skyriaus vedėjos prašė paaiškinti gan keistą 215 tūkst. eurų atsiradimo istoriją: „Išvardijot, kas negaus šių pinigų, bet konkrečių pozicijų nėra. Kur jie buvo suplanuoti? Jų neplanavome, buvo palikti ir nuo 2017 m. dvejus metus niekur neplanavome.“
Galimą finansinį pažeidimą įžvelgė ir tarybos narys Vidmantas Juzėnas. „Ar čia paskutiniai pinigėliai, ar dar turit“, – apie nuo tarybos nuslėptus 215 tūkst. Eur klausė V. Juzėnas. Jo nuomone, jei už minimo projekto tinkamas išlaidas buvo apmokėta iš rajono biudžeto, gavus kompensaciją pinigai privalėjo grįžti atgal į biudžetą, bet to padaryta nebuvo.
Situacijos plačiau nekomentavusi Finansų skyriaus vedėja A. Stoškienė pripažino: „Esate teisūs – turėjo būti įtraukiami į biudžeto pajamas ir daromos išlaidos.“
Priminė atsakomybę
Savivaldybės meras S. Mockevičius bandė kalbėti apie natūralų biudžeto likutį, tačiau valdantiesiems oponuojantys tarybos nariai netikėtą 215 tūkst. eurų atsiradimo istoriją linkę vertinti kaip galimą pažeidimą.
S. Mockevičių prie sienos rėmė ir tarybos narys G. Stoškus, primindamas rajono vadovo atsakomybę. „Išaiškėjo negražūs dalykai. Čia galimas biudžeto sudarymo pažeidimas. Atsakot Jūs, kokius rezervus paliekat“, – kalbėjo G. Stoškus. Merui jis priminė melagingą 2018 m. veiklos ataskaitą, kurioje nurodyta, kad Naujamiesčio progimnazijos stadionas jau sėkmingai įrengtas. Priminė ir demonstruotą didelį pasitikėjimą dabar jau buvusia savivaldybės administracijos direktore V. Rekešiene. Ir teigė, kad S. Mockevičius mokyklos stadiono istorijoje atsakomybę privalėjo prisiimti pirma visų kitų. O dabar, pasak G. Stoškaus, žmonės sako, kad stadiono pinigus pavogė, ir jie yra teisūs, nes rajono biudžetas vykdant šį projektą tikrai yra apvogtas.
Savivaldybės meras vieniems tarybos nariams rekomendavo laikytis etikos, kitų prašė jo neįžeidinėti, bet nepaisant politikų tono ar klausimų formuluočių, progimnazijos stadiono matematika keičiasi tik didėjimo linkme. 180 tūkst. eurų už neatliktus darbus savivaldybė dovanai pervedė UAB „Voverės namai“. Kaip pliusą gauname viltį, kad teisminiais būdais kada nors galbūt pavyks nors dalį lėšų atgauti. Dedame minusiuką – reikės susimokėti už jau atliktų darbų inventorizaciją, įvertinant, ar jie tinkamai atlikti. Riebus minusas – 183 tūkst. eurų grąžinti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Klaustuką dedame ties suma, kurios prireiks pabaigti sporto aikštynui.
Meras S. Mockevičius turi šiokios tokios vilties, kad galbūt ateinančiais metais ministerija vėl skirtų lėšų stadionui. Galimybė prašyti lėšų yra, tačiau kad jie bus skirti – jokios garantijos.
tai tik ruteles va Sreko firma prie savivaldybes sudejo 5 kv metrus trinkeliu uz 4 tukstancius euriuku va cia tai ikainis darbu