Sekmadienį baigėsi pirmas savivaldos rinkimų etapas – išrinkta rajono taryba, o partijos suskubo ieškoti sąjungininkų buriant galimą valdančiąją daugumą. Įtampos užteks iki pirmojo tarybos posėdžio, juo labiau kad kovo 15-ąją laukia antras merų rinkimų turas.
Rinkėjai iš septynių politinių partijų ir dviejų registruotų visuomeninių rinkimų komitetų palankiausiai vertino Liberalų sąjūdį, jis surinko 2381 balsą, ir socialdemokratus – už juos balsavo 2044 rinkėjai. Nors liberalus palaikė kiek daugiau rinkėjų, abi šios partijos taryboje turės po penkis mandatus. Ir liberalai, ir socialdemokratai rajono taryboje taip pat turėjo po penkias vietas. Treti, gavę vienu mandatu daugiau nei praėjusią kadenciją, yra Darbo partija (1746 balsai), laimėjusi keturias vietas, o ketvirtoje vietoje atsidūrė konservatoriai, už kuriuos balsavo 1356 rinkėjai. Tiek balsų nepakako, kad Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai rajone išlaikytų turėtas pozicijas – vietoje keturių turėtų mandatų rinkėjai patikėjo tris. Viena vieta mažiau nei 2011-aisiais gavo partija Tvarka ir teisingumas – šiai partijai atstovaus du tarybos nariai. Vieną vietą prarado Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, surinkusi 851 balsą ir gavusi du mandatus. Lietuvos liaudies partiją rinkimuose palaikė 601 rinkėjas ir į tarybą delegavo vieną narį.
Skirtingai susiklostė politikos naujokų – visuomeninių rinkimų komitetų likimas. „Jaunoji karta“ pelnė du mandatus, į šį rinkimų komitetą susibūrusiems žmonėms pritarė 1010 rinkėjų. Deja, Algirdo Mačiulaičio visuomeninis rinkimų komitetas patyrė pralaimėjimą – surinko vos 212 balsų ir negavo nė vieno mandato.
Antrojo rinkimų turo prireikė renkant rajono vadovą. Sekmadienį, nors ir nedidele persvara, sėkmė lydėjo Liberalų sąjūdžio kandidatą dabartinį rajono merą Ričardą Jušką. Surinkęs 3301 rinkėjų balsą jis pakilo į pirmąją vietą, tačiau turi rimtą varžovą – 3067 balsus gavusį Skirmantą Mockevičių, kuris rinkimuose dalyvauja kaip nepriklausomas kandidatas. Kas laimės pirmuosius tiesioginius mero rinkimus, paaiškės kovo 15-ąją.
Buvęs liberalas, dabar Darbo partijos iškeltas kandidatas į merus Saulius Lapėnas surinko gerokai mažiau balsų – 1732. Socialdemokratų kandidatė Vida Rekešienė – ketvirta, ja pasitikėjo 1223 rinkėjai. Likusių partijų – Tvarkos ir teisingumo, Lietuvos liaudies partijos, konservatorių – ir Algirdo Mačiulaičio visuomeninio rinkimų komiteto iškelti kandidatai surinko kur kas mažiau balsų.
Rajono taryboje šįkart švystelėjo naujų veidų. Liberalų sąjūdžio penketuke dirbs IĮ „Lanmeta“ direktorė Liudmila Norkaitienė, socialdemokratų gretose – Seimo nario B. Paužos padėjėja-sekretorė Ilona Pocienė, darbiečių – Vilma Venslauskienė. Konservatorių trejetuke – vienas naujas narys – UAB „DK statyba“ direktorius Daivaras Rybakovas. Su partijos Tvarka ir teisingumas Jurbarko skyriaus pirmininku Algirdu Gudaičiu taryboje kartu dirbs ir jo žmona Genė Gudaitienė. Du jaunus žmones į rajono tarybą atvedė visuomeninis rinkimų komitetas „Jaunoji karta“ – politinę karjerą pradeda UAB „Scanprekyba“ direktorius Saulius Meškauskas ir advokato padėjėjas Donatas Ramanauskas.
Pirmadienį paaiškėjo ir tai, kad skirtingas vertybes, moralines nuostatas deklaravę politikai pasirašė susitarimą sudaryti koaliciją. Ketinimą dirbti kartu patvirtino kandidatas į merus S. Mockevičius, socialdemokratų partijai atstovaujanti Vida Rekešienė, Darbo partijai – Romansas Dragūnavičius, Tėvynės sąjungai–Lietuvos krikščionims demokratams – Audronė Kurienė, partijai Tvarka ir teisingumas – Algirdas Gudaitis ir visuomeninio rinkimų komiteto „Jaunoji karta“ atstovas Saulius Meškauskas.
Didžiausią rinkėjų pasitikėjimą pelniusį Liberalų sąjūdį susitarimą pasirašę politikai ignoravo, į opoziciją bandoma nustumti Valstiečių ir žaliųjų sąjungai rajono taryboje atstovaujančius Kasparą Jurevičių bei Donatą Jackį ir Lietuvos liaudies partijos atstovę Zitą Sorokienę.
Panašu, kad bandoma pakeisti ne tik dabartinę valdančiąją daugumą, tačiau gerokai stumdomasi ir pačiose partijose. Tai neabejotinai liudija, kad partijų susitarimą pasirašė ne socialdemokratų partijos Jurbarko skyriaus pirmininkas Kazimieras Šimkus, o šiai partijai atstovaujanti V. Rekešienė. Galimi vidiniai nesutarimai į viešumą slysta pro Darbo partijos duris. Nuo jų neatsilieka ir konservatoriai, pažeminę pačių iškeltą kandidatą į merus partijos veteraną Antaną Kazakevičių, mat dalis partiečių net neslėpė, kad remia ir balsuoja už kitą kandidatą.
Idėjinių priešininkų stovyklose sąjungininkų dažniausiai ieškoma siekiant valdžios postų ar kitokios įtakos, politikai tuomet linkę pateisinti bet kokias priemones. Tačiau šių rinkimų istorija dar nesibaigė ir didžioji intriga paliekama pirmajam naujai išrinktos rajono tarybos posėdžiui.
Jolita Pileckienė
Taip pat skaitykite:
Valdžia jau suformuota, liko formalumas Mockevičiaus pergalė antrame ture.