Kone kasmet tvirtinant valstybės biudžetą finansų ministrai primena būtinybę mažinti valstybės tarnautojų ir viešojo sektoriaus darbuotojų skaičių. Savivaldybėje atvirkščiai – kiekvienų metų pabaigoje steigiami nauji etatai. Spalį nuspręsta, kad savivaldybei reikia dar vieno valstybės tarnautojo etato. Tačiau ir be šio sprendimo savivaldybės darbuotojų ir kitų biudžetininkų išlaikymas mokesčių mokėtojams ateinančiais metais kainuos brangiau.
Prireikė valstybės tarnybos
Nuo naujųjų metų savivaldybės administracijoje dirbs vienu valstybės tarnautoju daugiau. Įkurti papildomą – 71-ąjį karjeros valstybės tarnautojo etatą savivaldybės tarybai pasiūlė rajono meras Ričardas Juška.
Teikime meras aiškina, kad Kultūros skyriaus paminklotvarkininkas atlieka viešojo administravimo veiklą, kaip tai yra nurodyta Valstybės tarnybos įstatyme, todėl „siekiant tinkamai atlikti įstatyme nustatytas paveldosaugos ir kitas funkcijas yra tikslinga įsteigti karjeros valstybės tarnautojo pareigybę“.
Tame pačiame sprendime numatyta sumažinti darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis vieną etatą. Dabar savivaldybėje jų yra 111,25.
Nors bendras etatų skaičius – 183,25 savivaldybės administracijoje nepakis ir po naujųjų metų, paminklotvarkininkui suteikus valstybės karjeros tarnybos statusą lėšų darbo užmokesčiui reikės daugiau.
Atlyginimui pinigų reikės daugiau
Mero teikime nurodyta, kad dabar paminklotvarkininko išlaikymas per metus savivaldybės administracijai kainuoja beveik 28,7 tūkst. Lt. Jei savivaldybės administracija apsispręs vyriausiąjį specialistą (valstybės tarnautoją) priskirti A9 kategorijai, jo išlaikymas per metus kainuos 32,5 tūkst. Lt, jei A10 – beveik 34 tūkst. Lt.
Savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėja Rūta Vančienė tarybos nariams aiškino, kad 2014–2020 metų Europos Sąjungos paramos laikotarpiu savivaldybė tikisi gauti lėšų kultūros paveldo objektams atnaujinti. Jei savivaldybės Kultūros skyriaus paminklotvarkininkas nevykdys valstybės tarnybos funkcijų, jis negalės šių lėšų administruoti. Pasak vedėjos, visose savivaldybėse paminklotvarkininkai yra valstybės tarnautojai.
„Tai dėl to, kad vienam asmeniui patikėta ir prižiūrėti, ir vertinti, ir tikrinti – pagal įstatymą nelogiška, kad tai daro ne valstybės tarnautojas“, – aiškino R. Vančienė.
Ne pats svarbiausias etatas
Tarybos nariai su tokia Juridinio skyriaus vedėjos nuomone sutikti nenorėjo. Pasak Mažumos atstovų, Europos Sąjungos finansavimas savivaldybę pasieks ne anksčiau kaip ateinančių metų pabaigoje, todėl nėra reikalo skubėti.
Be to, politikai nuogąstavo, kad Kultūros skyriuje paminklotvarkininku dirbantis Viktoras Klepikovas gali ir nelaimėti konkurso į valstybės tarnybą – tokiu atveju tektų jam mokėti išeitinę kompensaciją. Savivaldybei tai būtų papildoma finansinė našta.
Diskutuojant dėl valstybės tarnautojų statuso paaiškėjo, kad savivaldybės administracija priversta į valstybės tarnybą transformuoti ne vien tik paminklotvarkininko etatą. Buvęs savivaldybės administracijos direktorius Jonas Bučinskas priminė, kad dar 2008 metais buvo kilusi mintis peržiūrėti administracijos etatus, nes buvo aišku, kad valstybės tarnautojų turėtų būti daugiau.
„Šis klausimas susijęs su pinigais – valstybės tarnautojų darbas geriau apmokamas, todėl skaudžiai atsilieptų darbuotojams. Reikėtų demokratiškai, skaidriai, sąžiningai peržiūrėti visas savivaldybės darbuotojų pareigybes. Net vyriausiasis buhalteris pas mus nėra valstybės tarnautojas – tai ką kalbėti apie eilinį paminklotvarkininką“, – klausė J. Bučinskas, suabejojęs, ar siūlant šiai pareigybei suteikti valstybės tarnybos statusą nebuvo korupcinių ryšių.
R. Vančienė pripažino, kad administracijoje yra nemažai etatų, kurie turėtų atitikti valstybės tarnybos statusą. „Ir tai palaipsniui reikės padaryti“, – įsitikinusi Juridinio skyriaus vedėja.
Didės biudžetininkų atlyginimai
Tačiau savivaldybės administracijos darbuotojų išlaikymas brangs ne tik dėl pareigybių statuso pakeitimo. Nuo naujųjų, keičiant litus į eurus, bazinės mėnesinės algos dydis, naudojamas biudžetinių įstaigų ir pagal darbo sutartis dirbančių savivaldybės darbuotojų atlyginimams apskaičiuoti, didės maždaug 1,8 proc., o nuo kovo siūloma mažiausiai uždirbančių darbuotojų atlyginimus didinti dar 5 proc.
Tačiau valstybės tarnautojai, politikai, teisėjai, atrodo, ateinančiais metais daugiau neuždirbs. Pirmadienį Seimas patvirtino jų atlyginimams skaičiuoti 130,5 eurų bazinę algą.
Šiemet Jurbarko rajono savivaldybės taryba viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimams skyrė 40,7 mln. Lt – tai yra daugiau kaip pusė rajono biudžeto, tačiau šių pinigų užteko tik vos daugiau nei dešimties mėnesių atlyginimams. Kadangi didelių permainų formuojant savivaldybių biudžetus nenumatyta ir ateinančiais metais, lėšų darbo užmokesčiui gali trūkti dar labiau.
Daiva BARTKIENĖ
Dirbu versle, mano alga per krizę sumažėjo 50 proc. Spėju nė vieno valdininko pajamos tiek nekrito…