Lapkričio 29-osios vakaras Smalininkams buvo ypatingas – paskelbtas pilietiškiausias jaunasis smalininkietis ir pristatyti miestelio simboliai: herbas ir vėliava. Nuoširdus ačiū ištartas ir bendruomenei, kuri prisidėjo kuriant heraldiką.
Šiemet pilietiškiausiu jaunuoju smalininkiečiu išrinktas skautas Mykolas Povilauskas. Garbingą titulą vaikinas pelnė už dalyvavimą įvairiose veiklose. Mykolas niekad neatsisako padėti darbais, net jei jie pačiam nepatinka.
M. Povilauskas tapo šeštuoju Smalininkų jaunuoliu, kuriam įteikta senajame miestelio uoste metus plazdėjusi Trispalvė. Tradiciškai šią vėliavą ant uosto pylimo smalininkiečiai iškelia pavasarį, prasidėjus laivybos sezonui, o rudenį, laivams grįžus į uostus, ji nuleidžiama ir garbingai įteikiama to vertam bendruomenės jaunuoliui.
Už aktyvią veiklą buvo pagerbti ir Lukas Druktenis, Kamilė Žičkutė, Einoras Mozūraitis.
Apdovanoti pilietiškiausią smalininkietį ir pristatyti Smalininkų heraldiką bendruomenė pasirinko svarbią datą – Tilžės akto pasirašymo šimtmetį. Aktas buvo pasirašytas 1918-ųjų lapkričio 30-ąją Tilžėje, kai Prūsų lietuvių tautos taryba paskelbė apsisprendusi prijungti Mažąją Lietuvą prie Lietuvos valstybės.
Pirmą kartą viešai bendruomenei pristatytuose miesto simboliuose įprasminta Smalininkų krašto istorija.
Smalininkų pavadinimas kildinamas nuo čia vyravusios veiklos. Miestelio uoste iš Nemuno vandens iškelti laivai buvo taisomi ir smaluojami. Būtent todėl herbe atsirado trys laivai. Gyvenvietės vėliavoje simbolių dar daugiau. Čia baltame fone ne tik herbas, bet ir du mėlyni kvadratai. Jie simbolizuoja Smalininkuose esančią seniausią Lietuvoje vandens matavimo stotį.
Pasak Smalininkų seniūno Ramūno Almino, pasiūlymų kuriant heraldiką buvo daug. Tačiau galiausiai buvo nuspręsta apsistoti prie jau minėtų laivų.
„Labai noriu padėkoti žmonėms, kurie negailėjo nei savo laiko, nei lėšų ir prisidėjo kuriant heraldiką. Ne kartą dėl to teko vykti į Vilnių, tartis, ginčytis. Taip pat dėkoju visiems, kurie prie heraldikos kūrimo prisidėjo finansiškai, o tokių buvo labai daug“, – sakė R. Alminas.
Heraldikos kūrėjų būrys – didžiulis. Tai Justinas Stonys, Arvydas Ašmonas, Alina Petravičienė, Arvydas Griškus, Juozas Budzinauskas, Artūras Matukaitis, Akvilė Bialoglovytė, Vanda Stonienė, Gina Meškauskienė bei Rolandas Rimkūnas. Heraldikos kūrėjams buvo ne tik padėkota. Jiems taip pat įteiktos Tilžės akto kopijos.
Ne vienam Lietuvos miesteliui heraldiką sukūręs Vilniaus dailės akademijos profesorius Rolandas Rimkūnas prie Smalininkų simbolių dirbo aštuonis mėnesius. Menininkas džiaugėsi, kad smalininkiečiai patys aktyviai siūlė, kokie galėtų būti jų miesto simboliai.
„Herbe pavaizduoti ant ožių stovintys trys laivai, kurie paruošti smaluoti. Sidabrinė spalva herbe reiškia vandenį – Nemuną, kuris anksčiau buvo pagrindinė krašto gyvybės ir prekybos arterija. Suskirstyti kvadratai – Smalininkų vandens matavimo stotis“, – sakė R. Rimkūnas.
Smalininkiečių bendruomenę kaip niekad suvienijusius miesto simbolius pašventino Viešvilės ir Smalininkų parapijų klebonas Kęstutis Pajaujis ir evangelikų liuteronų kunigas Mindaugas Kairys.
Seniūnui R. Alminui teko ne kartą raginti prie scenos ateiti visus, kurie bent kiek prisidėjo kuriant heraldiką – juk svarbu ne paramos dydis, o širdies gerumas, vedantis į bendruomeniškumą. Itin kuklūs buvo finansiškai projektą rėmę miestelio senjorai.
Renginį užbaigė aktorės ir atlikėjos Neringos Nekrašiūtės koncertas, kurią į Smalininkus pasikvietė aktorius Arnas Ašmonas. Vaikinas – pirmasis smalininkietis, kuriam už pilietiškumą prieš šešetą metų buvo įteikta uoste plazdėjusi Trispalvė. Arnui ji labai svarbi, todėl pilietiškiausių jaunuolių apdovanojimų Smalininkuose jis nėkart nepraleido. Be to, atvyksta ne vienas – į Smalininkus pakviečia kokį nors garsų ar įdomų žmogų, kuris renginiui visad suteikia šiltų spalvų.
„Man pilietiškumo renginys visų pirma reiškia namus. Čia visada gera grįžti ir sutikti artimus žmones, pasidžiaugti jaunimu. Taip pat smagu ir dovanoti, todėl kasmet stengiuosi pasikviesti įdomių, talentingų ir puikiai Lietuvoje žinomų žmonių, kurie Smalininkams gali padovanoti nedidelę šventę! Ir tai jie daro nemokamai, sužavėti šio renginio idėjos. Todėl didelis ačiū kolegoms ir draugams Daliai Michelevičiūtei, Ainiu Storpirščiui ir Neringai Nekrašiūtei“, – sakė A. Ašmonas.
Lukas Pileckas