Lapkričio 22 d. Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos (TVM) aktų salė virto podiumu, ant kurio susitiko paveldas ir tradicijos bei šiuolaikiškas, sparnuotas šėlsmas. Čia buvo parodytos dvi ypatingos ir labai skirtingos kolekcijos – Mažosios Lietuvos moteriško tautinio kostiumo ir iš lino pasiūta valiūkiška vyriškų kostiumų kolekcija „Sparnuoti vyrukai“.
Kolekcijų autorė – šios mokyklos siuvimo, dizaino ir modeliavimo mokytoja Jolanta Povilaitienė. Idėjas įgyvendinti jai padėjo profesinio mokymo grupių moksleiviai Laimutė Urbonienė, Vėjūnas Karvelis, Inta Ambrulaitienė, Rimutė Gvazdauskienė, siuvimo ir dizaino studijos narė Viktorija Bagdanskytė. „Mūsų mokykloje siuvimo mokosi tęstinio ugdymo grupėje – į ją atsiunčia darbo birža, turime ir būrelį. Todėl, kas mokėsi pas mane tuo metu, kai kūriau kolekcijas, ir prisidėjo prie jų gamybos. Esu labai jiems dėkinga“, – sako kolekcijų autorė J. Povilaitienė.
Pasak dizainerės, kurti kolekciją ir ją pasiūti nebuvo taip sunku, kaip surengti renginį. Čia jai labai padėjo profesijos ir neformaliojo švietimo neatestuotas mokytojas Ramūnas Siniauskas, pasirūpinęs technine renginio dalimi, scenografija, muzika, prisidėjo ir jo globojami įvairių programų moksleiviai, demonstravę kolekciją „Sparnuoti vyrukai“.
„Galvojau, kad bus sunku surasti vaikinų kolekcijai parodyti, bet mūsų moksleiviai mielai sutiko tai padaryti ir labai atsakingai dirbo iki pasirodymo ir ant podiumo“, – džiaugiasi J. Povilaitienė. Abi kolekcijas demonstravo Smalininkų TVM mokiniai, prisijungė ir kelios moterys iš bendruomenės.
Kolekcijos buvo parengtos mokykloje vykdant užimtumo didinimo projektus. Finansavimą skyrė Jurbarko švietimo centras, Vietos veiklos grupė „Nemunas“ ir pati mokykla.
Kolekciją „Sparnuoti vyrukai“ sudaro 9 modeliai iš spalvoto lino, puošti aplikacijomis, batika ir piešiniais. „Prieš keletą metų buvau sukūrusi kolekciją iš lino merginoms „Žalia rūta“, kuri sulaukė didelio pripažinimo. Visada norėjau ką nors sukurti ir vyrukams. Turėjau likusio lininio audinio ir savo svajonę įgyvendinau“, – sako kolekcijų autorė, klasikinį vyrišką kostiumą pateikusi naujai.
Pasak jos, vieną kartą parodyta kolekcija į spintą tikrai nekeliaus – bus panaudota mokyklos renginiuose, parodyta ir kitur. „Su „Žalia rūta“ buvome daug kur kviečiami. Manau, taip pat atsitiks ir šiai kolekcijai“, – įsitikinusi J. Povilaitienė.
Mažosios Lietuvos moteriško tautinio kostiumo kolekcijoje – dvylika modelių. Ši kolekcija – tęsinys anksčiau pristatyto projekto, kai buvo pasiūti, išsiuvinėti ir visuomenei pristatyti kostiumo priedai – delmonai, kykai, prijuostės. „Mažosios Lietuvos moterų tautinis kostiumas yra labai išskirtinis. Norėjome turėti jų savo mokykloje. Dabar galėsime naudoti edukacijoms, švietimui, supažindinti su kostiumu moksleivius“, – sako J. Povilaitienė.
Autorė medžiagos apie kostiumus ieškojo knygose, stengėsi nenutolti nuo autentikos, tačiau tai padaryti ne visada pavyko, nes teko naudoti turimas ar ne tokias brangias medžiagas, kokių kostiumams reikėtų. J. Povilaitienė rinkosi siūti švarkus, nors kostiumą gali sudaryti dar ir marškiniai, liemenė. „Kostiumai tikrai nėra autentiški – ir medžiagos kitokios, ir spalvos. Sudėliojau juos pagal savo fantaziją“, – į autentiką nepretenduoja kolekcijos autorė.
Kolekcijų pristatymas tapo švente mokyklos ir Smalininkų bendruomenėms. Renginyje dalyvavo ir muzikiniais pasirodymais kolekcijas papildė Eržvilko kultūros centro Vadžgirio skyriaus vaikų folkloro ansamblis „Šebukai“, o jų vadovė Lina Lukošienė pristatė Mažosios Lietuvos kostiumo istoriją. Muzikinius kūrinius dovanojo atlikėjas Andrius Šleinius ir Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos moksleivė Paulina Kerutytė.
„Prieš renginį atrodė, kad viskas blogai – ir tas nepadaryta, ir anas, ir švarkai nepatogūs, tačiau jam prasidėjus stebėjau vaizdą iš šalies, ir buvo puiku. Po renginio sulaukiau daug nuoširdžių sveikinimų. Dabar reikia šiek tiek pailsėti, o planų ateičiai visada yra“, – tikina J. Povilaitienė.
Jūratė Stanaitienė