Vyriausybės nutarimas dengtose turgavietėse, kuriose prekiaujama maisto produktais, įvesti kasos aparatus kaip reikiant kaitina atmosferą tarp valdžios ir smulkiojo verslo. Užsimojusi šiemet iš „šešėlio“ ištraukti milijardą litų, A. Kubiliaus Vyriausybė nusitaikė į turgavietes ir smulkiuosius verslininkus. Tačiau su valdžios argumentais esą turgavietėse plaukioja šimtai milijonų neapskaitytų pinigų, smulkieji nesutinka ir teigia, kad valdžios skaičiavimai laužti iš piršto.
Pasak Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkės Zitos Sorokienės, kasos aparatai turgavietėse yra ta priemonė, kuria nori pasinaudoti stambiojo verslo struktūros, siekiančios monopolizuoti rinką. „Šiandien smulkieji verslininkai moka visus mokesčius, įmokas socialiniam draudimui ir nėra valstybės išlaikytiniai. Nežinau, pagal kokius skaičiavimus Finansų ministerija taip drąsiai kalba apie neva nesumokėtą šimtamilijoninį pridėtinės vertės mokestį, tokie skaičiavimai laužti iš piršto, nes turgavietėse tokios apyvartos nėra“, – sakė Z. Sorokienė. Tačiau Vyriausybė pučia savo dūdą ir vis garsiau tvirtina, kad kasos aparatai bus naudingi patiems prekeiviams.
Finansų ministrė Ingrida Šimonytė ne kartą tvirtino, kad be kasos aparatų bus galima prekiauti ten, kur nėra fizinių sąlygų juos naudoti, o pajamų ir išlaidų apskaitą verslininkai tvarko jau dabar, todėl kasos aparatai tik pagelbėtų. Ir finansų ministrė, ir žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius ne kartą tvirtino, kad ruošiamas kasos aparatų įvedimo išlaidų kompensavimo mechanizmas, todėl smulkiesiems verslininkams papildomų išlaidų juos įsigyjant neva neturėtų būti.
Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija gina savo narius ir nusileisti neketina. Pirmiausia todėl, kad ši Vyriausybė pamiršo 2009 m. sausio 29 d. Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos ir Vyriausybės įgaliotos Ūkio ministerijos pasirašytą Memorandumą dėl individualios veiklos su verslo liudijimais turgavietėse tvarkos. „Memorandumu Vyriausybė siekė suvaldyti bręstantį visuomenės nepasitenkinimą, kurį sukėlė valdančiosios daugumos „naktiniai“ sprendimai, žlugdantys verslą ir bloginantys socialinę aplinką Lietuvoje“, – sakė asociacijos pirmininkė Z. Sorokienė ir tvirtino, kad asociacija Memorandumo nuostatų ir įsipareigojimų laikosi sąžiningai.
„Vyriausybė viešai deklaruodama kasos aparatų įvedimą verslo liudijimų turėtojams grubiai pažeidė Memorandumo ir Nacionalinio susitarimo nuostatas. Tai verčia manyti, kad Memorandumas ir deklaruojama diskusija su smulkaus verslo visuomene buvo tik akių dūmimas, siekiant nuslopinti tuo metu kilusį didžiulį visuomenės nepasitenkinimą ir visais įmanomais būdais išlikti valdžioje. Tokį vienašališką Vyriausybės sprendimą galime vertinti tik kaip suplanuotą stambaus verslo protegavimą kovoje dėl prekybos rinkos“, – įsitikinusi Z. Sorokienė.
Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija, Smulkiojo ir vidutinio verslo taryba Vyriausybę ir ministerijas užvertė raštais. „Mes reikalaujame, kad būtų pateikti realūs skaičiavimai ir konkretūs faktai, jei esame kaltinami „šešėliu“, aptartos visos sąlygos ir įvertinta, ar keliamus reikalavimus apskritai įmanoma įgyvendinti šalies turgavietėse“, – kalbėjo Z. Sorokienė.
Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė ragina kalbėti tiesiai, be jokių užuolankų ir pasakyti, kam naudinga žlugdyti prekybą turgavietėse. Įvedus kasos aparatus turgavietėse mėsą ir jos gaminius pardavinėjantys prekiautojai bus prilyginti didiesiems prekybos centrams. Ar jie pajėgs konkuruoti? „Atrodo, kad naktiniais sprendimais pagarsėjusi mūsų Vyriausybė vis dar nesupranta, kad išaušus dienai ne taip jau sunku pamatyti, kas ir kieno interesus gina“, – mano Z. Sorokienė.
Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija ir Smulkiojo ir vidutinio verslo taryba kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją, Muitinės departamentą ir Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą informacijos apie mėsos ir jos gaminių įvežimo tvarką, prekybą mėsa ir jos gaminiais. „Negalima švaistytis išgalvotais skaičiais, todėl mes siekiame išsiaiškinti, kokiu pagrindu esame kaltinami dėl prekybos iš kitų šalių įvežta mėsa, nebūtais pažeidimais ar įtarinėjami pasakiškomis apyvartomis“, – sakė Z. Sorokienė.
Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos tikslas – išsiaiškinti, kiek per paskutinius dvejus metus nustatyta atvejų, kai į šalį nepateikus muitinei būtinų dokumentų įvežta mėsos ir jos gaminių, kiek taip įvežtos mėsos ir jos gaminių buvo skirta prekybai turgavietėse, kiek su šia veikla siejamų pažeidimų padarė asmenys, prekiaujantys turgavietėse su verslo liudijimais. „Mes norime žinoti, apie ką kalba žemės ūkio ministras, minėdamas 30 nelegalių mėsos vežėjų į Lietuvą, ir kaip tai susiję su prekyba turgavietėse“, – konfliktą tarp Vyriausybės ir smulkiojo verslo aiškina Z. Sorokienė.
Prekiautojai nori išgirsti tiesų atsakymą, ar kasos aparatai atskleis taip valdžios geidžiamą informaciją apie produktų kilmę, kokybę. „Vyriausybė teigia, kad dengtose turgavietėse įvedus kasos aparatus padidės verslo skaidrumas, tačiau konkrečių faktų, kad prekiaujama pažeidžiant nustatytas tvarkas, mums nepateikia“, – teigia Z. Sorokienė.
Vertindami Vyriausybės užmačias smulkieji verslininkai kalba apie nelygiavertę ir juos žlugdančią konkurenciją. Kartu su kasos aparatais turgavietes pasieks ir papildomi reikalavimai – sudėtingesnė apskaita, archyvavimas, kasos aparatų juostų saugojimas. Z. Sorokienės nuomone, dirbti su kasos aparatu reikia papildomų žinių. Be to, šiandien prekiautojams dar niekas neatsakė, ką daryti, kai dėl žemos temperatūros kasos aparatai neveiks. „Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Jurbarko turgavietėje mėsa ir jos gaminiais prekiaujama paviljone, tačiau žiemą temperatūra ten nesiskiria nuo lauko temperatūros – ar tai reiškia, kad šaltesniu oru žmonės negalės dirbti? Ar su tuo pačiu kasos aparatu būtų galima prekiauti skirtingose turgavietėse, kaip mokesčių inspekcija traktuotų kasos aparatų fiksuotas skirtingas tų pačių prekių pardavimo kainas. Kodėl reikia taip skubiai priimti nutarimą neišsiaiškinus, neaptarus ir neradus bendro sprendimo?“ – kalbėjo Z. Sorokienė.
Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovų teigimu, Vyriausybė tokiu savo sprendimu tik supriešino verslininkus, dar kartą parodė, kad smulkieji gali būti lengvai pastumti į rinkos kelkraštį. Tačiau prekiautojai nenusiteikę nusileisti, o juos vienijanti asociacija bando atkreipti Vyriausybės dėmesį, kad Memorandumu patvirtintų susitarimų privalo paisyti ne tik verslininkai, bet ir valdžia.
O toji valdžia paskaičiavo, kad įvedus kasos aparatus prekiaujantiesiems maisto produktais dengtose turgavietėse į biudžetą srauniau tekėtų pinigai, esą galima papildomai surinkti apie 100 mln. litų, iš jų apie 50–60 mln. Lt vien iš mėsos sektoriaus. Biudžetas pustuštis, planai viliojantys, todėl pirmadienį Vyriausybė pritarė, kad nuo gegužės 1-osios kasos aparatai turės būti naudojami maisto produktais prekiaujant pastatuose, patalpose, kioskuose ir autoparduotuvėse, o be kasos aparatų bus leidžiama prekiauti tiktai ten, kur nėra fizinių sąlygų – lauke. Taip pat numatyta kompensuoti visas arba dalį kasos aparato įsigijimo išlaidų, priklausomai nuo kasos aparato įsigijimo laiko. Nutarimo projektą dėl privalomų kasos aparatų Vyriausybė ketina patvirtinti šiandien. Savo nuomonę išsakiusi ir dialogo su Vyriausybe nesulaukianti Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija taip pat neketina žengti žingsnio atgal. „Žmonės gina savo darbo vietas, savo šeimas ir savo gyvenimą“, – sakė asociacijos pirmininkė Z. Sorokienė, patvirtinusi, kad prekiautojai neketina nusileisti ir vasario pradžioje žada rinktis į protesto mitingą.
Jolita PILECKIENĖ